Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DR. MEHMET ÖZ AÇIKLIYOR; KADINLARDA YANLIS YÖNLENDIRILMIS TANILAR NELER?

Dr. Öz Show’da kadinlarda yanlis yönlendirilmis tanilar açiklandi…

Bir zamanlar, kadinlarin birçok tibbî hastaliginin açiklamasi olarak hep histeri tanisi konulurdu. Bu durum özellikle de hastaligin belirtileri muglak oldugunda, sik görülmediginde veya bunlara bir de psikolojik bunalim eslik ettiginde söz konusu olurdu. Kadinlarin hastaliklarinin tanisinda o zamandan bu yana uzunca bir yol katedilmis olmasina ragmen, hâlâ bazi durumlarda o günlere dönülebilmektedir. Kadinlarda görülen belirtiler hâlâ hatali bir biçimde is sorunlari, asiri dolu takvimler, aile ve ev bakimi gibi günlük yasamin getirdigi zorluklara baglanabilmektedir. Ancak, bazen de koyulan bir tani hepten yanlis olabilmektedir. Her gün Star TV’de ekrana gelen Dr. Öz, kadinlarda yanlis yönlendirilmis tanilari söyle açikliyor;

Çok veya Az Tercih Edilen Tani Yolu

Bir hastaliga dogru taninin koyulabilmesi hastanin aktardiklari, test sonuçlari ve hekimin gözlemleri gibi birçok faktöre baglidir. Hastalar kendilerinde görülen belirtileri net bir biçimde tarif etmeli ve hekimler de bunlari dogru olarak yorumlayabilmelidirler. Dil engelleri, kültürel farkliliklar, tibbî bilgiler ve hastanin kisiligi bir sikayetin tanimlanma seklini etkileyebildiginden, zaman zaman bu noktada sorunlar yasanabilmektedir.

Bir hastaligin belirtileri herkeste ayni olmayabilir. Belirtiler sönük, belirsiz veya atipik olabilir. Bazen de baska hastaliklari taklit edebilir veya baska hastaliklarin arkasina gizlenebilirler. Buna bir de tek bir belirti veya semptoma atfedilebilen potansiyel tanilarin sayisini eklersek, dogru taniya nasil olup da varilabildigini anlamak zorlasir.

Hastaligin belirtilerinin dogru taniyla birlestirilmesi karmasik bir islem olabilmektedir. Bu, kismen sanat, kismen de bilimdir. Hekimler çogunlukla dogru taniyi koyarlar, ancak bazen de tamamen yanlis bir yola sapabilirler. Tibbî sistemdeki bir hata veya muhakemedeki bir kusur gibi birden fazla faktörün kombinasyonu sonucunda hekim erken veya tamamen yanlis bir tani koyabilir. Bu da çok ciddi sonuçlar dogurabilir.

Iste hastalik belirtilerinin yanlis yorumlandigi ve dolayisiyla yanlis taninin koyuldugu üç durum:

A)Belirtiler: Bas dönmesi, ayakta kontrol kaybi (ayagin tutmamasi) ve kusma

Ilk tani: Labirintitis, ciddi seviyede vertigoya (bas dönmesi) neden olan bir iç kulak rahatsizligi.

Dogru tani: Inme, beyne bir kan pihtisinin gitmesi. Iskemik atak ya da çogunlukla anildigi sekliyle inme, pihtinin beynin neresini etkiledigine bagli olarak farkli belirtiler ortaya çikarabilir ve sonuç itibariyle kas kontrolünü, konusma yetenegini, görme yetenegini veya vücut dengesini etkileyebilir. Inmeye yanlis tani koyulmasi ölümle sonuçlanabilir, zira inme geçirmek kisiyi bir baska inme için riskli duruma sokar ve erken tani sayesinde uygulanan pihti parçalama tedavisi yan etkileri azaltabilir.

B)Belirtiler: Sürekli yorgunluk, kilo alma, letarji (uyusukluk), düzensiz adet kanamasi, soguk hassasiyeti, saç dökülmesi ve tirnaklarin kolayca kirilmasi.

Ilk Tani: Perimenopoz ve depresyon.

Dogru Tani: Hipotiroid, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretememesi, az çalismasi. Hipotiroidin yanlis tanisi kalp hastaligina, yüksek LDL (kötü) kolesterolüne, kisirliga, dogum arazlari ve depresyona neden olabilir. Hipotiroid hakkinda daha fazla bilgi edinmek için buraya tiklayabilirsiniz.

C)Belirtiler: Sezaryenle dogum sonrasi yüksek tansiyon, bacaklarda sisme ve gögsün sikismasi/agrimasi.

Ilk Tani: Hamilelik sonrasinda ortaya çikan yüksek tansiyon.

Dogru Tani: Aortik disseksiyon, kalpten çikan en büyük kan damarinin duvarlarindaki zayiflamanin, kanin yanlis kanalize olmasina neden olarak, yüksek basinç ve stres sonucunda yirtilmasi. Aortik disseksiyona koyulan yanlis tani, birden fazla organ yetmezligine, inmeye, hemoraj (kanama) ve ölüme neden olabilir.

Tibbî tani sürecinizde yanlis bir adimi önlemek için, tibbî bakim sürecinizde aktif ve israrli bir katilimci olmalisiniz. Bir daha doktora gittiginizde su tavsiyelere uyunuz.

Ev ödevinizi yapin: Doktora görünmeden önce çok fazla arastirma yapmaniz durumunda aklinizin iyice karismasi riski söz konusu olmakla birlikte, önceden kendinizde bulunan belirtiler hakkinda bilgi edinmeniz, önemsiz olabilecegini düsündügünüz birseyi ortaya çikarabilir.

Düsüncelerinizi toplayin: Doktorla yüz yüze iken söylemeniz gereken birseyi atlamamak için, doktora gitmeden önce düsüncelerinizi toplayin. Notlar alip, bunlari da yaninizda götürebilirsiniz.

Belirtilerin tamamini doktora aktarin: Hastalik belirtileri bir taninin netlestirilmesine veya hükümsüz kilinmasina yardimci olabilecegi için, ilgisiz olabilecegini düsündügünüz seyleri bile mutlaka aktarin.

Gözlemlediginiz belirtileri ayrintili olarak tanimlayin: Bunlar ne tür belirtilerin, nerede, ne zaman, ne kadar siklikla görüldügüne iliskin ayrintilardir. Doktorunuz belirtilerin ne zaman ortaya çiktigini, ne zaman yok oldugunu, neyin kendinizi daha iyi, neyin daha kötü hissettirdigini bilmek isteyecektir. Agriniz var ise, bu agriyi tanimlamak üzere dogru sözcükleri seçiniz. Keskin mi, belli belirsiz mi, ya da sadece belli seyleri yaptiginiz da mi ortaya çikiyor, vb.

Dürüst olun: Yasam tarzinizla ilgili itiraf etmeniz gereken hos olmayan aliskanliklarinizi saklamanin sirasi degil. Bunlar durumunuzla ilgili önemli ipuçlari verebilirler.

Içgüdülerinize göre hareket edin: Sikâyetlerinizin göz ardi edildigini veya gerektigi gibi yorumlanmadigini düsünüyorsaniz, baska bir doktora gidin; bu kadar basit.

Ikinci bir görüs alin: Doktorlar bunu yapmanizdan rahatsizlik duymazlar. Aslinda, bir bakima bunu beklerler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası