ALKOL EN ÇOK KARACİĞERE ZARARLI

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyet Uzmanı Meryem Yılmaz, alkolün insan vücudunda en çok karaciğere zarar verdiğini bildirdi

Yılmaz, yaptığı açıklamada, alkollü içeceklerin mayalanmış şekerli sıvılardan belirli yöntemlerle elde edildiklerini belirterek, “İçkilerde değişik yoğunlukta etil alkol bulunur. Alkol yapımında kullanılan şekerli öğeler, meyve ve tahıllardan sağlanır. Vücuda alınan alkol kısa sürede mide ve ince bağırsaklardan kana geçer. Mide boş olduğu zamanlarda alkol daha hızlı kana karışır. Alkolün insan vücudunda bir çok olumsuz etkisi vardır. Alkol, en çok karaciğer üzerinde olumsuz etki yapmaktadır” dedi.

Uzun süreli alkol alımında karaciğerin yağlandığını ve işlevlerini yerine getiremediğini kaydeden Yılmaz, “Aşırı alkon alanların karaciğeri yağlandığından işlevlerin yerine getiremez. Aşırı alkol alanlarda, B12 vitamini ve folik asit yetersizliği ile karaciğerin bozulma hızı artar ve bu bozukluk sonucu hepatit ve siroz oluşur. Az miktarda alınan alkol mide sularının salgılanma hızını artırarak iştahı açar ve sindirimi hızlandırır. Midedeki alkol oranı fazla olduğu taktirde ise sindirim enzimlerinin yapısı bozulur ve sindirim güçleşir. Uzun dönemde gastrit, pankreas iltihabı ve emilim bozukluklarına yolaçar. Sinir sistemi üzerinde de görme ve duyma bozukluklarına yolaçabilir” diye konuştu.

Yılmaz, alkolün besin öğeleri üzerinde de olumsuz etkileri bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Alkol, aminoasitlerin ince bağırsaktan emilimini azaltmaktadır. Ayrıca vitaminlerden tiamin, B6, B12, folis asidin emilimini de engellemektedir. Bunlardan dolayı alkoliklerde kansızlık çok sık görülmektedir. Aşırı alkol alımı vitamin ve mineral yetersizliğine neden olmakta ve bu vitamin ve minerallerin çeşitli organlardaki görevleri aksayarak çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Alkolü gebe ve emzikliler, ülser, karaciğer, kalp ve şeker hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.” Yılmaz, aşırı alkol alanlarda tiamin yetersizliğine bağlı olarak kalp hastalıklarının daha fazla görüldüğünü de sözlerine ekledi.