ÇOCUKLARI ZATÜRREDEN KORUYUN

Dünya’da her yıl 5 yaşın altında 10-12 milyon çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu raman bu yıl yaşanan aşırı soğuk nedeniyle daha da artabilir…

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Balcalı Hastanesi BaşhekimYardımcısı Doç. Dr. Nejat Narlı, zatürrenin sık görülen, solunum yolu ile bulaşan ve ciddi seyreden bir hastalık olduğunu belirterek, soğukların hastalığın ortaya çıkma riskini artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Nejat Narlı, enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümlere neden olan zatürrehastalarının özellikle büyük çoğunluğunun çocuklar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Dünya’da her yıl 5 yaşın altında 10-12 milyon çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor, rakam bu yıl aşırı soğuklar nedeniyle daha da artabilir. Bu nedenle yurdumuzu etkisi altına alan soğuk hava çocukların kabusu olan zatürreye davetiye çıkartıyor. Anne-babalar çocuklarını soğuk havalarda korumalı, özellikle kıyafetlerine ve beslenmelerine dikkat etmeli.”

ZATTÜREYE ANNE SÜTÜYLE ÖNLEM

Narlı, özellikle çocukların daha dirençli olmasına neden olan annesütünün önemine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Zatürre 2 yaş altındaki çocuklarda en sık görülen klinik tablodur. Bunun en büyük nedenlerinden biri bebeğe yeterince anne sütüverilmemesinden kaynaklanır. Çünkü anne sütü, bebeklerin bağışıklık sistemin güçlendirmekte ve ileride karşılaşacağı hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca, anne sütü çocuğunu gelişmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içinde barındır. Eğer,çocuk bebeklik döneminde anne sütünden mahrum kalmışsa, sağlıklı bir büyüme evresi geçirmemişse, soğuklardan daha fazla etkilenir ve hastalığa yakalanma riski artar.”

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Narlı, zatürrenin erken tanı ve etkin tedavisinin, hastalığın gidişatını etkileyeceğini belirterek, ani başlayan ateş, üşüme, titreme, göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme,kalp hızının artması ve güçsüzlük gibi belirtilerin gözlendiği çocukların anında uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.