Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN BEBEKSI DAVRANISLARI GERI DÖNDÜGÜNDE

"Çocuklarin çoktan geride biraktigini düsündügümüz bazi huylari, bu kez çok farkli nedenlerle geri gelebiliyor. Çocuklarin hangi "bebeksi" davranislari tehlike belirtisi olabilir? Hangi durumlar bu geri gidise neden olabilir?"

Çocuklarin çoktan astigini düsündügümüz bazi davranislari, özellikle stres ve zorlanma zamanlarinda yeniden ortaya çikabilmektedir. Bu durum çocugun içinden geçtigi zorlukla basa çikmak ve yeniden dengesini kurmak için kullandigi bir tür savunma mekanizmasidir ve regresyon (davranista gerileme) olarak tanimlanir. En sik karsilasilan gerileme davranislari bebek gibi konusmaya, parmagini emmeye, battaniyesinin kenarini kemirmeye baslama; yeniden alt islatma, ‘hayir’ oldugunu daha önceden ögrendigi bir seyi yeniden tutturma, daha fazla kucak isteyip anneye yapisik hale gelme, ebeveynin günlük rutin gidislerinde yeniden aglamaya baslama gibi davranislardir.

Çocugunuzda uzun zamandir yapmadigi bu türden bebeksi davranislar ortaya çiktiginda o dönemde çocugunuzun hayatinda degisen seyin ne oldugunu ve nasil bir zorlanma yasadigini kesfetmeye çalisin. Kardesin dogumu, büyükannenin ölümü gibi ailede yasanan bir kayip, anaokuluna baslama, kronik bir hastalik geçirme ya da bir süre hastanede kalma ve hatta tasinma/ev degistirme gibi durumlar küçük çocuklarin ciddi zorlanmalar yasayip davranissal olarak geri gitmelerine sebep olabilir.

Çocugunuzun davranisindaki geri gidisi anlamaya çalistiginizda burada bahsedilenler gibi önemli bir sebebi oldugunu görürsünüz. Bu dönemde çocugunuzu düzelmesi için zorlamamalisiniz. Stres ve zorlanma zamanlari çocugu sosyal ya da zihinsel anlamda gelistirme çabasindan uzak durmamiz gereken zamanlardir. Bu dönemde çocugunuzun sizi yönlendirmesine izin verin. Eger bebek gibi davranilmak istiyorsa öyle davranin. Daha fazla sarilma, kucak, temas gerekebilir. Ayrica, bu dönemlerde çocugu yemeye zorlamak ya da daha önceden olusturdugunuz sinirlara uymasini beklemek gibi baskici tavirdan özellikle kaçinmalisiniz. Çocugunuzun yeniden ortaya çikan bagimliligi ya da geriye giden davranislari sizi endiselendiriyor olabilir ama bunlari düzeltmek için mücadeleye girmeniz isleri daha kötüye götürecektir. Stres ve zorlanma dönemini atlattiktan sonra çocugunuzun dogru davranislari ögrenmesi için yeterince vaktiniz olacagini hatirlayin.

Sinem Olcay
Uzman Psikolog/Pedagog
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası