Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAR YANIGINA KARSI ÖNLEMINIZI ALIN

Kayak yagarken üsümemek için kalin kar kiyafetleri, göz sagligi için kar gözlügü derken karin deriye olumuz etkileri göz ardi edilip cildi koruma altina almak için yapilmasi gerekenler çogu zaman unutuluyor. Ya da yogun kar yagisi alan bölgelerde yasayanlar karin dogal hayatin bir parçasi oldugunu düsünüp cilt sagliklarina dikkat etmiyor. Oysa yaz aylarinda günes cildimize ne kadar zarar veriyorsa soguk ve karli havalar da bir o kadar deriyi yipratiyor. Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, kar yanigi hakkinda bilgi verdi ve karli havada cilt sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Kar yanigindan söz edebilmek için öncelikle kar yanigin ne oldugunu bildirmek gerekir. Yanik, sicak, soguk, isi, günes, kimyasallar ya da tahris edici herhangi bir madde ile temas sonucu deride meydana gelen degisikliklerdir. Siddeti maruz kalinan etkene ve süresine göre degisir. Istenilmeyen sakatliklara ya da görüntüsel sorunlara yol açabilir.

Kar yanigini anlayabilmek için günes yanigini bilmekte yarar vardir, çünkü kar yanigi da bir tür günes yanigidir.

Günes isinlarinin deriye temasi deride biyokimyasal degisikliklere yol açar. Bunlara neden olan ultraviyole spektrumundaki isik demetleridir. UV ile temas eden deride kalinlasma, yani deri tabakasinda artma yaniti gelisir. Bunun nedeni UV’ nin deri ve deri alti dokusuna daha fazla zarar vermemesi için gelistirdigi savunma mekanizmasidir. Tek savunma mekanizmasi bu degildir ayni zamanda “melanosit” adi verilen renk hücrelerinin fazla çalismasina neden olur, bu da renk koyulasmasi ile kendini gösterir.

Tüm bu biyokimyasal mekanizmalarin gelismesi maruz kalinan UV isiginin ne kadar dik açiyla geldigine, derinin ne kadar süre buna maruz kaldigiyla, maruz kalan derinin renk tipiyle alakali olarak fakli siddetlerde kendini gösterir.

Her 300 metrede risk 4 kat artiyor

Karli ortamda UV yansir. Yani kara çarpan günes isiginin etkisi güçlenir. Normal ortamda gösterdigi etkinin 4 - 5 kat daha fazla etki gösterir. Özellikle deniz seviyesinden yüksek mekanlarda daha fazla yansima yapar. Her 300 metrelik yükseklik artisinda isinlarin yanik olusturma etkisi 4 kat artar. Tüm bu nedenlerden dolayi kar yanigi yazin görülen günes yaniklari kadar siddetli olur.

Soguk havada cildin kurumasi da yanigin siddetli görülmesine ekstra katkida bulunur. Peki görüntüsel olarak neler görülür? Ciltte baslangiçta kizariklik, yanma, kasinti, gerginlik, ates basmasi, pullanma, daha sonrada bazen gerileyen, bazen gerilemeyen lekeler gelisir.

Mutlaka günes koruyucu kullanin

Tüm bu bulgular vücudun açikta kalan alanlarinda gelisir. Bu da genelde yüz bölgesidir. Yaniklarin olusmasini engellemek için günes koruyuculari kullanmak ilk yapilmasi gereken önlemdir. Bu ürünlerin kullanilmasi hem günes isiginin yansiyan demetlerini engelleyip deri tarafindan emilmesini önleyecektir, hem de deriyi nemlendirdigi için kuruma ve kizarikligi azaltacaktir. Kullanilacak günes koruyucusu yazin kullanilanlar gibi en az 30 SPF ve üzeri olan bir ürün olmalidir. Disari çikmadan 20 dakika önce sürülüp, dört saatte bir de tekrarlanmalidir.

Yine yansiyan isiklar gözler için zararli olabilir. Bunu engellemek için kar gözlügü mutlaka kullanilmalidir. Zira günes koruyucularin gözleri korumasi mümkün degildir. Eller eldivenle korunup, mümkünse yüz için bereli sapkalar tercih edilmelidir. Yani açikta birakilan deri orani mümkün oldugu kadar azaltilmalidir.

Mutlaka dermatologa basvurulmali

Kar yanigina maruz kalan kisiler öncelikle yaniklarini önemsemelilerdir. Çünkü, kar yanigi, yüzde açik yaralara varabilecek kadar vahim sonuçlar dogurabilir. Bir hekime ulasana kadar yüzlerine uygun nemlendirici kullanip en kisa zamanda da dermatologa basvurmalari gerekir. Akut yanik belirtilerini gidermek olanakli iken, özellikle renk degisiklikleri gelismis derilerin tedavisi gerçekten çok zordur. Yillarca mücadele edilmesi gereken bir problem halini alabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayi kayma sporu yaparken ya da cografik olarak karli ortamlarda yasayan kisilerin kar yanigini engellemek için derilerini korumalari gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası