Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTA OLAN ÇOCUGUNUZA ANTIBIYOTIK VERIRKEN DIKKAT EDIN

Havalarin iyice sogudugu bugünlerde pek çok kisi özellikle de çocuklar ani isi degisikliklerinden çok çabuk etkilenebilmekte ve hasta olabilmektedir. Kapali ortamlar da çocuklarin sagligini olumsuz etkileyen bir diger etken…

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümünden Uz. Dr. Hülya Caner, “Çocuklarin özellikle kis aylarinda enfeksiyon tehlikesinden korunmasi için yapilmasi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Bu dönemde çocuklari bekleyen hastaliklarin basinda grip ve nezle geliyor

Ani hava degisiklikleri, çocuklarin gerek okul servis araçlarinda, gerekse okulda kapali ve kalabalik ortamlarda bulunmasi onlarin sagligini olumsuz etkileyerek, bulasici hastaliklarin ortaya çikmasini ve yayilmasini kolaylastirmaktadir. Çocuklarimizi izole bir ortamda yetistiremeyecegimize göre sik görülen hastaliklari tanimak ve alabilecegimiz basit önlemleri bilmek faydali olacaktir.

Grip Salginina Karsi Grip Asisi

Grip; ani baslayan ve çogunlukla üsüme hissi, titreme ile birlikte ates, bas agrisi, halsizlik, yaygin kas agrisi ve balgamsiz öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Daha sonra bogaz agrisi, burunda tikaniklik, akinti ve öksürükle birlikte solunum sistemi bulgulari ortaya çikar. Grip salgini, en çok okul çaginda görüldügü için grip asisi özellikle önerilmektedir. Tedavide kesinlikle antibiotikler kullanilmaz. Bol sivi alinmasi istirahat burun tikanikligini azaltacak serum fizyolojik kullanilmasi önerilir.

Nezle, gripten daha hafif seyirlidir. Çogu zaman koyu kivamli burun akintisi vardir. Tedavi gripteki gibidir.

Özellikle okul çagindaki çocuklarda bogaz enfeksiyonu ve bademcik iltihabi kendini gösteriyor. Bazi hastalarda özellikle de tedavi edilmeyenlerde kulak iltihabi, sinüzit, bademciklerde apse olusumu, boyun ve lenf bezlerinde iltihap gibi komplikasyonlara yol açabiliyor. En önemli tehlike de tedavi edilmedigi zaman akut eklem, kalp romatizmasi ve “akut glomerülonefrit” diye adlandirilan böbrek hastaliginin daha sonra ortaya çikma olasiligidir. Tanida klinik bulgular yaninda mutlaka bogaz kültürü yapilmasi gerekir. Bogaz kültüründe A grubu streptekok veya farenjite neden olan diger bakteriler saptanmazsa antibiyotik tedavisi gereksizdir. Hastalik saptanan çocuklar, hastaligi arkadaslarina bulastirmamalari için antibiyotik baslandiktan en az 24 saat sonrasina kadar okula gönderilmemelidir.

Kulak iltihabi; soguk alginligi, kulak agrisi ve ates gibi bulgularla ortaya çikmaktadir. Kesin tani için doktor kontrolü gereklidir.

Sinüzit; ates, öksürük, bas agrisi 10-14 gün süre ile düzelme göstermeyen burun akintisi gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavide uzun süreli antibiyotik gereklidir.

Ishalde; ates, halsizlik günde üç defadan fazla sulu diskilama, karin agrisi, kusma gibi bulgular görülmektedir. Diski analizine göre antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Antiobiyotik Kullaniminda Doz ve Süreye Dikkat Edilmelidir

Çocuklarda görülen enfeksiyonlarin büyük çogunlugu viral enfeksiyonlardir ve bu enfeksiyonlarda antibiyotik kullanimi gereksizdir. Oysa aileler çocuklarinin her hastaliginda antibiyotik basliyorlar. Unutulmamalidir ki; dogru endikasyonla yeterli doz ve sürede kullanilmayan antibiyotikler faydadan çok zarar vermektedir.

Yine çocuklarin asi ile birçok enfeksiyon hastaligindan korunabilmesi için her anne ve babanin çocuklarinin hangi hastaliklara karsi nerede ne zaman ve kaç kez asilandigini bilmesi, varsa eksik asilarin tamamlanmasi gerekir.

Bulasici Hastaliklara Karsi Kisisel Temizlik

Kisisel temizlik önlemleri, bulasici hastaliklar basta olmak üzere birçok hastaligi önlemektedir. El temizligi, mikro organizmalarin yol açtigi enfeksiyonlari önlemede en etkin yoldur. Yapilan arastirmalar sadece el yikamanin dogru uygulanmasi ile çocuklarin pek çok bulasici hastaliktan korundugunu ortaya çikarmaktadir. Sadece sabun kullanilmasi ve el hijyeni ile ilgili egitimlerin cilt enfeksiyonlarini %34; ishalle giden hastaliklari % 55; pnömoniyi %50 oraninda azaltmakta ve hastalik süresini kisaltmaktadir.

Saglikli ve Dengeli Beslenme Aliskanliklarinin Kazandirilmasi Önemli

Hastaliklar kadar önemli diger bir konu da çocuklarimizin beslenmesidir. Günümüzde hizla artan kronik hastaliklarin kökeninde çocukluk ve ergenlikte sagliksiz beslenme ile olusan sismanlik yatmaktadir. Okullardaki saglikli beslenme programlari çocuklarin hem bedensel sagliklarinin gelismesinde hem de okul basarilarinin artmasinda etkili olacaktir. Insanlarin bilgi almaya ve aliskanlik kazanmaya en elverisli dönemin okul çagi oldugu ve bu dönemde çocuklara kazandirilacak saglikli ve dengeli beslenme aliskanliklarinin yetiskinlige tasinacagi gerçegi konunun önemini daha da artirmaktadir. Çocuklara dogru beslenme aliskanliklari kazandirmak için okulda yemek veriliyorsa okul menüleri takip edilmeli, çocukla her gün okulda ne yedigi konusunda konusulmali ve onlara yemekler hakkinda bilgi verilmelidir. Çocugun hangi besinlere yöneldigi mutlaka takip edilmeli dogru ve yanlis besinler anlatilmali, sevmedigi besinler varsa onlarin begenecegi sekillerde sunulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası