Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIROID NODÜLLERI

Tiroid bezi boynun ön tarafinda, nefes borusunun önünde, her iki tarafa dogru uzanan bir salgi bezidir. Tiroid bezi T3 ve T4 adi verilen ve metabolizmanin hizini idare eden çok önemli hormonlari salgilar. Tiroid bezinin her türlü büyümesine “guatr” denir. Bunun da en sik nedeni nodüler guatrdir, yani nodüllerle olusan guatr. Bu nodüller, tiroid bezi içerisinde çesitli nedenlerle meydana gelen ve degisik özellikler gösterebilen, kitlelerdir.

Tiroid nodülleri oldukça sik görülür. Son zamanlarda ultrasonografi alaninda teknoloji ve deneyim çok gelistigi için çok küçük nodüller de tespit edilebilmekte ve genel populasyonda nodül sayisi daha yüksek hesaplanmaktadir. Dünya nüfusunun %50 sinden fazlasinda tiroid bezinde nodül mevcuttur. Tiroid nodülleri yasla birlikte artar. Bu ayni zamanda tiroid bezinin de yaslanmasi anlamina gelir. Birçok nodül zararsizdir ve tedavi gerektirmez. Ancak tüm nodüllerin yaklasik % 5’i kanser olma egilimindedir ve bu nedenle dikkati gerektirir. Tiroid nodülleri, kadinlarda, erkeklere göre daha sik görülmekle beraber, erkeklerde görülen nodüllerin kanser olma olasiligi daha yüksektir. Genel olarak bir nodülün kanser olma olasiligi düsük olsa da tüm nodüller hekim tarafindan degerlendirilmeli ve özellikleri belirlenmelidir.

Çogunlukla tiroid nodüllerinin nedeni bilinmese de nodül olusumunda bazi risk faktörleri bilinmektedir (besinlerle yeterli iyot alinmamasi, ailede nodül öyküsü olmasi, bazi tiroid hastaliklari –Hashimoto hastaligi gibi-).

Birçok tiroid nodülü agri vs. gibi bir belirti olmaksizin rutin boyun muayeneleri sirasinda saptanir. Bu yüzden kisiler, periyodik muayenelerini yapan hekimlerin (örn: aile hekimi, is yeri hekimi, check-up hekimi, kadin dogum uzmani gibi) boyun muayenesini de bu rutin kontrol muayenelerinin bir parçasi olarak gerçeklestirdiklerinden emin olmalidirlar. Bazi nodüller çok küçüktür ve saptanmasi zordur. Bazi nodüller ise boyuna karsidan bakildiginda bariz olarak gözle görünebilirler.

Saptanan tiroid nodülünün yapisi hastanin tibbi özgeçmisi ve fizik muayene ile beraber degerlendirilmelidir. Hastanin tibbi geçmisi önemlidir; çünkü bazi tiroid kanserleri ailesel olabilir. Bazi tiroid kanserleri baska hormonal problemlerle beraber olabilir. Özellikle genç yasta bas boyun bölgesinden radyasyona maruz kalma tiroid kanserlerine neden olabilir.

Bir nodülün kanser olma olasiligini artiran bazi karakteristik özellikler vardir:

Tiroid glandinda tek nodül
Sert nodül
Boyun bölgesindeki lenf dügümlerinde büyüme
Tiroid hormonu tedavisine ragmen küçülmeyen nodül

Tiroid glandinda nodül saptandiginsa bir takim radyolojik tetkikler ve laboratuvar testleri yapilir.

Tiroid ultrasonu

Ultrason ses dalgalarini kullanarak tiroid bezinin yapisini ve içerdigi nodüllerin natürünü anlamaya yardimci bir görüntüleme yöntemidir. Nodüllerin kati , sivi ya da kompleks bir içerige mi sahip oldugunu anlamamiza yardimci olur. Ultrason ayni zamanda periyodik olarak takipte tutulan nodüllerin yapi ya da boyutlarindaki olasi degisiklikleri de anlamamiza yardimci bir yöntemdir.

Eger nodül çok küçükse ve hissedilemiyorsa (genellikle 1.5 cm’den küçük nodüller) ve eger tiroid kanserleri için bir risk faktörü yoksa 6 ay sonra tekrar bir fizik muayene ile degerlendirme tavsiye edilebilir. Eger nodül hala belirgin degil ise nodülün büyümesi yillik fizik muayene ile takip edilebilir. Bazi hekimler bu küçük nodüllere de ince igne aspirasyon biyopsisi yapilmasini savunurlar. Bu konu tiroid ile ilgilenen hekimler arasinda tartismali olan konulardan biridir.

Nodül 1.5 cm’den büyükse ve buna ragmen hekim tarafindan rahatça muayene ile hissedilemiyorsa ultrason esliginde gerçeklestirilecek bir aspirasyon biyopsisi genellikle önerilir.

Biyopsi (Ince Igne Aspirasyon Biyopsisi)

Biyopsi tiroid nodülü içerisinden bir miktar doku ya da sivi içerigin bir igne yardimi ile mikroskop altinda incelenmek üzere alinmasi islemidir.Igne ile aspire edilerek alinan materyal bir sitopatolog tarafindan incelenir. Güvenli bir islemdir ve ofis sartlarinda yapilabilir. Biyopsi sonucuna göre tedaviye bir yön verilebilir.

Sitopatolog, ince igne aspirasyon biypsisi (IIAB) sonuçlarini 4 kategoride rapor eder:

Benign (iyi huylu/selim) : Birçok nodül iyi huylu olarak rapor edilir. Benign(iyi huylu) olarak degerlendirilen nodül eger 6 ay sonraki takipte küçülmüsse ya da ayni boydaysa yillik takip altina alinabilir. Eger 6 ay sonraki takip degerlendirmesinde nodül boyu büyümüsse ikinci bir IIAB yapilir ve sonraki degerlendirmeler bu ikinci biyopsi sonucuna göre yapilir. Biyopsi sonucu benign ise de bazi durumlarda cerrahi karari verilebilir. Nodül, solunum yollarina ya da yemek borusuna baski yapiyorsa (solunum sikintisi ve/veya yutma güçlügü yaratiyorsa) ameliyat gerekli olabilir. Eger bu tip sikintilar varsa ve yillar içerisinde bunun üzerinde durmayip ameliyattan kaçilirsa nodül büyümeye devam edecek ve acil bir ameliyat gerekebilecektir. Benign nodüllerde ameliyat karari verilebilecek bir baska durum da kozmetik nedenlerdir. Birçok kisi tiroid nodülünü saklamak için fular,esarp gibi aksesuarlar kullanmak zorunda kalabilir. Oysa tiroid cerrahisi sonrasi olusan ameliyat kesisinin izi çogunlukla, boyunda disaridan görülebilen bir nodülden daha estetiktir.

Malign(kötü huylu/habis): Eger biyopsi sonucu kötü huylu ise cerrahi bir girisim gereklidir. Igne biyopsisi ile konulmus bir kanser tanisi neredeyse %100 dogrudur.

Belirsiz (süpheli): Bazen nodülden yapilan biyopsi sonucu “süpheli” olarak rapor edilir. Böyle bir durumda kanser riski %10-60 arasindadir. Bu durumda da cerrahi girisim uygun bir yoldur.

Tanisal olmayan biyopsi (yetersiz): Bazen sonuç tanisal olmaktan uzaktir. Böyle durumlarda kanser orani %10’ dur . Bu nedenle biyopsi tekrarlanmalidir. Tekrarlanan biyopsi sonucu da yetersiz olursa çok yakin takip ya da ameliyat önerilebilir.

Tiroid sintigrafisi

Tiroid sintigrafisi eger TSH adi verilen hormon düsükse önerilir. Tiroid sintigrafisi nodülleri iyot tutma yeteneklerine göre siniflandirilir. Sintigrafide fonksiyon göstermeyen nodüller, “soguk” nodül, asiri fonksiyon gösteren nodüller ise “sicak” nodül olarak degerlendirilir.

Sintigrafi iyi huylu(benign) nodülleri, kötü huylu (malign) nodüllerden ayiramaz. Sadece nodülün fonksiyonel durumuna dayanarak malign hastalik olasiligini tayin etmeye yardimci olabilir.

Malignite (habaset/ kötü huyluluk), soguk nodüllerin %16 sinda; sicak nodüllerin ise yaklasik %4’ünde görülür. Yani ; soguk nodüllerin malignite olasiligi artsa da; çogu benigndir (iyi huylu) ve sicak nodül varligi da kötü huylu (malign) olma olasiligini ortadan kaldirmaz.

Prof. Dr. Tarik Terzioglu
Uzm. Dr. Hüseyin Yüce Bircan
Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Departmani, Endokrinoloji, Diyabet ve Endokrin Cerrahisi Ünitesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası