Genel SağlıkHABERLER

“KIRMIZI ETTE HİJYENİN TEMEL UNSURLARI”

Temel besin maddeleri arasında yer alan, sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı sofraların vazgeçilmesi kırmızı etin, besin değerlerini, doğal lezzet ve sağlığını koruması için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, sağlıklı etin en önemli koşullarından biri olarak ambalajlı olmasını işaret etti.

Prof. Dr. Ümit Gürbüz, ambalajlı etin faydalarını hijyenik olması, bakteri ve küf gelişimini engellemesi, tazeliğini ve lezzetini koruması, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan uzun raf ömrü sağlaması olarak sıraladı.

Hayati önem taşıyan protein, B kompleksi vitaminler, demir, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengin, dengeli beslenmede önemli bir yere sahip olan kırmızı et, uygun şartlar altında üretilip muhafaza edilemediği durumlarda insan sağlığı açısından fayda yerine zarar getiren bir gıda maddesi haline geliyor.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, etin yaratacağı olumsuzlukların ambalajlı et tüketerek minimuma indirilebileceğini söyledi. Ambalajlama yönteminin gıdaların raf ömürlerini ve kalitelerini uzatmaya yönelik bir teknoloji olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Ambalajlama yönteminin temel prensibi, tabak içerisindeki havanın vakum yoluyla emilmesidir” dedi.

Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Kırmızı ette hijyen olmazsa olmaz koşulların başında geliyor. Hijyenik ortamlarda saklanmayan etlerde bakteri ve küf gelişimi olması kaçınılmaz. Her türlü ette olduğu gibi, kırmızı ette de ambalajlı ürün tercihi hijyenik ürün tüketimi, kırmızı ette oluşabilecek bakteri ve küfü engelleme açısından büyük önem taşıyor. Eğer et ambalajlanmak isteniyorsa başlangıç mikroflorasının düşük olması gerekir. Buda ancak hijyenik ortamda kesim ve parçalama sonucunda sağlanabilir” dedi.

Su, süt, tavuk eti gibi, sofralardan eksik olmayan gıdaların nasıl ambalajlı olmasına özen gösteriliyorsa, aynı durumun kırmızı et için de geçerli olduğunu belirten Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Kırmızı etin ambalajlı olarak tüketilmesi sadece hijyen açısından değil, tazeliğinin ve lezzetinin korunması açısından da önemlidir. Ambalajlama sayesinde kuru ürünler nemlenmekten, hassas ürünler deforme olmaktan, kesilmiş ürünlerse birbirine yapışmaktan korunur” dedi.

“Ambalajlı Etin Rengi Koyu Olabilir”

Ambalajlı etin renginin, içerisindeki havanın vakum yoluyla emilmesi nedeniyle koyu olabileceğini söyleyen Gürbüz, “Paket açıldıktan kısa süre sonra et gerçek rengine kavuşacaktır. Tüketiciler ambalajlı etleri güvenle tüketebilirler” dedi.