Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hekim Hatalari ve Aleyhlerine Açilan Davalar

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tip Fakültesi Adli Tip Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamit Hanci, hakkinda dava açilan doktorlarin yüzde 66'sinin kusurlu bulundugunu söyledi.

Hekim hatalari ve aleyhlerine açilan davalari, geçen hafta çikan ''Tibbi Girisimler Nedeniyle Hekimin Ceza ve Tazminat Sorumlulugu'' kitabinda toplayan Prof. Dr. Hanci, kadin hastaliklari ve dogum doktorlarinin yüzde 25'i hakkinda dava açildigini belirtti. Hanci, dogum doktorlarini acil tip birimlerinde çalisan hekimler ile genel cerrahi doktorlarinin takip ettigini dile getirdi.

Kadin-dogum doktorlugunun çok riskli bir brans olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Hanci, bu doktorlarin dünya genelinde de en fazla sikayet edilen ve dava açilan doktorlar oldugunu kaydetti. Prof. Dr. Hanci, sunlari söyledi:

''Gereksiz sezaryen yapmak, çocugun yanlis çikmasi sonucu kolunun felç olmasi ya da ölü dogmasi gibi sikayetler basta gelen dava nedenleri. Hasta veya yakinlari, hekimler hakkinda ceza davasi, tazminat davasi gibi davalar açabilme hakkina sahipler. Bunlarin disinda bulunduklari ilin Tabip Odasi'na sikayette bulunabiliyorlar.

Ceza davalarinda ceza mahkemesi, Yüksek Saglik Surasi'ndan görüs aliyor. Tazminat davasinda ise konuyla ilgili üniversite ya devlet hastanelerine basvuruluyor. Iki davada da adli tiptan da görüs alinabiliyor. Tabip Odasi'na yapilan basvurularda ise oda konuyla ilgili sorusturma yapiyor. Doktorun kusurlu bulunmasi halinde odanin onur kurulundan daimi ve geçici olarak meslekten men edilebilmesi, uyari veya para cezasi alabilmesi durumu ortaya çikiyor.''

Prof. Dr. Hanci, kitabinda hekim hatalarindan da örnek verdigini kaydederek, her tibbi girisimde komplikasyon olabilecegini, hekimin buriskleri gözönünde tutarak gerekli önlemleri almasinin önemli oldugunudile getirdi.

Hekimin önlem almamasi ve kötü sonuçlarin ortaya çikmasi halinde kusurlu bulundugunu belirten Prof. Dr. Hanci, ''Hekim önlem aldigi takdirde, ameliyat kötü sonuçlansa bile kusurlu bulunmayabilir. Sikayetlerde tedavi hatalari, yanlis ameliyat ve ilaç verme gibi nedenler önemli yer tutuyor. Kadin-dogum doktorlari bu anlamda en riskli brans oldugu için en çok dava bu doktorlar aleyhine açiliyor'' dedi.

Prof. Dr. Hanci, kitabinda ''suç kavrami'', ''taksirli suçlar'', ''tani ve tedavi yönteminde yükümlülük'', ''sorumlulugun sartlari'', ''cerrahi operasyonlar'', ''sir saklama yükümlülügü'', ''serbest çalisan hekimin hukuki sorumlulugu'', ''kamu hastanelerinde yapilan tibbi ve girisimlerden dogan hukuki sorumluluk'' gibi konulara yer veriyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası