Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


4-5 YAS ÇOCUK BESLENMESI NASIL OLMALI?

Çocuklarda okul öncesi dönem olarak da adlandirilan 4-5 yas, evde kazanilan dogru beslenme aliskanliklarinin yerlestigi, bu aliskanliklarin okul dönemindeki yeme davranislarinida etkiledigi hatta yetiskin birer birey haline gelindiginde olusabilecek saglik sorunlariyla bile ilinti oldugu bilinen bir süreçtir. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ayça Ilica Murat bu dönemde dogru beslenme aliskanliklari kazanma konusunda anne, baba ve aile büyüklerinin önemli birer örnek teskil ettigini söylüyor.

Bu yas grubundaki çocuklarin günlük olarak her besin grubundan tüketmesi saglanmalidir. Bu besin gruplari süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze –meyve grubu, yag grubu ve tahillardan olusmaktadir. Yapilan fiziksel aktivite göz önünde bulundurularak çocuklarin günlük beslenme düzeni ayarlanmalidir.

Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta kahvalti yapma aliskanliginin olusturulmasidir. 1-2 dilim peynir çesitleri, tam tahilli ekmek, zeytin, pekmez-bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapilmis kuru meyveli kek veya börek çocuklarin kahvaltilarinda olabilecek gidalardir.

Bu yas grubu çocuklarin oldukça aktif olduklari ve gelisimlerinin en yüksek düzeyde seyretti düsünülerek gereksinimleri karsilayacak hem besleyici degeri yüksek hem de çocuklarin severek tüketebilecegi gidalarla beslenmesi gerekmektedir. Her zaman oldugu gibi her ögün kendi içerisinde yeterli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yag içermelidir. Mutlaka kahvalti arkasina ara ögün, ögle yemegi, bunu takip eden 1 veya 2 küçük ara ögün ve aksam yemegi okul çocugunun gereksinimlerini karsilayacak yemek sistemidir. Özellikle çocuklarin ana ögünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gidalar, et/ tavuk haftada en az 1 gün balik ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemegi, bunun yaninda oldukça önemli kalsiyum kaynaklari olan süt ve yogurt hem ana ögünlerde hem de ara ögünlerde tükettirilmelidir.

Büyüme ve gelisme sirasinda vücutta meydana gelen bir çok mekanizmada proteinlere önemli görevler düser. Eger vücudumuz protein alamazsa vücut hücreleri yenilenemez. Bu durumda büyüme yetersiz kalir. Vücut için temel protein kaynaklarin yiyeceklerimizden saglanir.

Proteinler bitkisel ve hayvansal kaynaklar olmak üzere iki kaynaktan elde edilir. Hayvansal kaynaklar yumurta, et, tavuk, balik, deniz ürünleri, süt,y ogurt gibi kaynaklardir. Proteinlerin bitkisel kaynaklari ise kurufasuyle, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller ve tahil ürünleridir. Tabii bunlarin disinda hayatin baslangicinda aldigimiz en degerli protein kaynagi anne sütüdür.

Hayvansal kaynakli proteinlerin biyoyararliligi yüksektir. Yani vücudumuz bu proteinlerden daha çok yararlanir. Bitkisel kaynakli proteinlerin vücut tarafindan kullanimi ise daha düsüktür. Hayvansal besinlerin içinde proteinin vucüt tarafindan en iyi kullanildigi gidalar anne sütü ve yumurtadir. Her ikisinde de bulunan proteinlerin neredeyse tamami vücudumuz tarafindan kullanilir. Bu yüzden yumurta ve anne sütündeki proteinler “örnek protein ” olarak adlandirilirlar.

Çocuklarda büyümenin devam etmesi sebebiyle protein gereksinimi fazladir. Her yas grubu için protein gereksinimi farklidir.Alinan protein kaynaklarinin vücudun kolay kullanabilecegi kaynaklardan olmasi gerekir.Bu nedenle bitkisel kaynakli proteinlerle beraber hayvansal kaynakli proteinler de beslenmede kullanilmalidir.

Proteinin eksik alinmasi çocuklarda büyümeyi ve zihinsel gelisimi etkileyebilir.Büyüme-gelisme sorunlari olusabilir. Ayrica proteinin vücutta bir çok önemli reaksiyonda yer aldigini düsünürsek bu reaksiyonlarda da aksamalar gerçeklesebilir.

Çocuklar genellikle renkli yiyecekleri severler.Bu nedenle özellikle et yedirmekte zorlaniyorsaniz köftesini sebzelerle karisik pisirebilirsiniz veya tabagini renkli biberlerle,havuçla süsleyebilirisiniz. Ancak çocuklar çogu zaman ailenin beslenme aliskanliklarini örnek alirlar. Örnegin aksam yemegi için çocugunuza etli bezelye gibi yemekler yapiyor ama siz bu yemegi sevmediginizi söylüyorsaniz O da yemeyecektir. Bu yüzden özellikle yemek seçen çocugunuzla beraber sofraya oturmaya ve ayni yemekten yemeye özen göstermelisiniz.

Proteinli gidalarin yapisi yüksek isida bozulur. Bu nedenle yüksek atese maruz kalmamasi ve kavrulmamasi gerekir. Orta veya kisik ateste pisirilmesi daha dogru pisirme teknikleridir. Ayrica et, tavuk gibi gidalarin yagda kizartilmasi durumunda zararli bazi kimyasal maddeler olusur. Bu maddeler özellikle kanserin öncü maddelerini olusturabilir. Bu nedenle et, tavuk gibi gidalari kizartmak yerine haslama veya firinda pisirme yöntemleri tercih edilebilir. Baliklar bugulama yapilabilir veya firinda pisirilebilir. Yumurta haslanirken de rafadan degil tam olarak haslanmalidir.Böyle pisirilirse proteinin vücut tarafindan kullanimi daha fazla olur.

Bu yas grubunda anneleri en çok üzen ve telaslandiran konulardan bir tanesi çocuklarinin istahsiz olup yemek yememeleridir. Çocugumu doyuramiyorum, aç kaliyor düsüncesiyle ne yapacaklarini sasiran anneler, dogru sandiklari bir çok yanlis yaparak yemek yemegi, ya çocuklari için iskence haline getirirler yada kendileri için büyük bir tehdit unsuru olustururlar.

Çocuklarda istahi etkileyen en büyük etkenlerden birisi ögün aralarinda abur-cuburla karnini doyurmalaridir. Buna bagli olarak doygunluk hissi hisseden çocuk ana ögünlerde yemek yemegi rededicektir. Oyalamak için ana yemek öncesi çocugunuzun eline tutusturdugunuz bir gofret veya bir dilim kek onu tikayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktir. Bu tip durumlarda çocugun sofra düzenine alisik olmasi çok önemlidir. Çocugunuz bir yasina geldiginde artik aile sofraniza oturur hale gelmeli ve yemek zamaninin aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yedigi eglenceli bir vakit oldugunu ögrenmelidir. Bunun yanisira çocugunuz gereksinimlerini karsilayacak küçük ara kahvaltilar yada meyveler, kahvalti ile ögle yemegi arasinda, ögle yemegi ile aksam yemegi arasinda verilebilir ancak bu ara ögünler istahi kapaticak miktarda ve ana ögün saatine çok yakin olmamalidir. Ayrica yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli ve eglenceli olmasi, tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi çocugunuzun çok daha istekli yemek yemesini saglayacaktir. Bunlarin disinda çocugunuzla beraber alisveris yapmaniz, sofra hazirlanirken yardim istemeniz hatta onunda yemek hazirlanmasinda katkida bunmasina firsat tanimaniz çocugunuzun yemek yeme istegini artirici yönde olumlu etkiler olusturacaktir.

Yemek öncesi çocugunuzun hem temizlik hem de kendisini daha zinde hissetmesi için elini yüzünü yikamasi faydali olacaktir. Çocugunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda israrci olmayin.

Çocugunuzun yemegi reddetmesindeki diger en önemli etmen ise ayni biz yetiskinlerde oldugu gibi istahsiz olmasidir. Özellikle hasta ve atesi yükselmisse, dis çikartiyorsa, yorgun yada uykusuzsa, alismis oldugu düzen degismisse çocugun istahinda azalma gözlenebilir. Bu dönemde de telaslanmadan hacmi küçük ama içerigi çocugunuzun ihtiyaçlarini karsilayacak, normalde de yemekten hoslandigi yiyecekleri görsel açidan da ona hitap edecek eglenceli tabak süslemesiyle yine israrci olmadan yemesini saglayabilirsiniz.

Tüm bunlara ragmen çocuguz da kilo kaybi gözlemliyorsaniz,yemek yemegi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

Sagliksiz beslenen çocuklarda görülebilecek en büyük saglik sorunu çagimizin hastaligi obezite ve ardindan gelebilecek obezitenin yol açtigi genç yasta olusabilecek kalp damar hastaligi, diyabet, tansiyon, böbrek fonksiyonlarinda bozukluk, mide rahatsizliklari, demir eksikligi ve bu eksikligin neden olabilecegi bir çok hastalik görülebilir. Bunun yanisira yetersiz beslenme sonucu gelisim bozukluklari ve konsantrasyon problemleriylede siklikla karsilasilmaktadir .

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayça Ilica Murat
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası