Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISIRKEN BESLENMENIZI IHMAL ETMEYIN

Günlük kosusturmanin içinde özellikle de is yasaminda en çok gözardi edilen konularin basinda beslenme geliyor. Is yogunlugundan dolayi ögün atlanmasi veya fast food beslenmeye yönelme çok sik karsilasilan bir durum. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Nilay Topçam Zihnioglu bu durumda düzensiz beslenmenin yaratabilecegi birçok sorunun da süpriz olmayacagini söylüyor.

Yapilan bir çok çalismada beslenmenin özellikle is yasaminda ön planda olan fiziksel performansa ve beyin fonksiyolarina olan etkisi gösterilmistir. Tabii ki beslenmenin sagligin korunmasi ve devamliliginin saglanmasina olan katkisi da gözardi edilemez. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenme kurallarini ofise de tasimak sart. Özellikle de yogun çalisan insanlarin, vücutlarinin savunma sistemlerini destekleyebilmek için beslenmelerine daha çok önem göstermeleri gerek.

Güne baslarken en önemli adim kahvaltidir. Özellikle tam tahilli ürünlerin daha yogun tüketilebilecegi bu ögün ofiste tam tahilli peynirli bir sandviç bile olabilir. Bunu yapacak vakti olmayanlar meyve ve sütün yer aldigi kolay bir kahvalti da yapabilirler.

Gün boyunca olusturulmasi gereken önemli bir aliskanlik da ara ögün yapma aliskanligidir. Bu aliskanlik sayesinde kisi ögünlerinin düzenini, çesidini ve miktarini daha iyi düzenleyebilir. Çok vakit harcamadan hatta toplantilarda bile yapilabilecek küçük ara ögünlerin çogu zaman kurtarici olabiliyor. Örnegin isyerinde daha rahat yenilebilecek olan elma, kayisi, armut, mandalina gibi meyveler veya kuru meyveler hem antioksidan özellige sahiptir hem de kisinin ögün atlamamasini saglarlar. Toplanti zamanlarinda ise bir sütlü kahve - az kahveli - veya ortaya konulan kuru meyve tabagi güzel bir seçenek olabilir.

Ögleye dogru kisinin performansi yavas yavas azaldigi için bu ögünü atlamamak gerekir. Aslinda ögle ögünü hem keyifli bir mola hem de gün boyunca vücudun fonksiyonlarini yerine getirebilmesi için gerekli besin ögelerinin saglanacagi bir zamandir. Bu ögünde dikkat edilecek noktalardan biri, sebze veya salata gruplarindan birinin ve tam tahilli ürünlerin yer almasidir. Bu, özellikle hareketsiz bir ofis yasami olanlarda daha ön plana çikiyor. Gün içerisinde süt –yogurt grubu düzenli tüketilmiyorsa, mutlaka ayran veya yogurt bu ögünde yer almali. Özellikle minumum haftada iki gün balik olacak sekilde izgara seçenegi de eklenebilir. Bunlarin içerisinde dikkat edilecek önemli bir nokta da tüketilen besinlerin yag içerigi. Yemek seçimi yapilirken yag içeriklerini degerlendirip buna göre bir seçim yapmak daha saglikli olacaktir. Eger tüm seçeneklerin yag içerigi yüksek ise bir baska seçenek evden getirmek olabilir. Evden getirilen yiyeceklerde de bahsedilen besin gruplarina dikkat etmek sart. Evden getirilecek olan tam tahilli ekmekle yapilmis bir sandviç ve ayranla da güzel bir seçenek olusturulabilir.

Ögle ögününün evden getirilmesindeki tek dezavantaj hijyen ve saklama kosullarina dikkat etme zorunlulugu. Evden getirilen besin hazirlanirken cinsine göre iyi yikanmis veya iyi pisirilmis olmali ve ofise gelene kadar sicakta birakilmamali. Ofise gelindiginde ise mutlaka buzdolabi isisinda muhafaza edilmeli.

Beslenme neredeyse her kosulda vücut fonksiyonlarini etkileyen bir faktör. Özellikle de is yasaminda hareketsizlik, stres, yogun çalisma saatleri gibi faktörlerin vücuda verebilecegi zararlari önlemesi açisindan belki de bir sans. Bunu kullanabilmek ise hiç zor degil.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Nilay Topçam Zihnioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası