Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SABAH ANJIYO OLAN ÖGLEN ISE GIDIYOR

Kalp ve damar hastaliklarinin belirlenmesinde büyük önem tasiyan anjiyo, el bileginden gerçeklestirilen uygulamayla hastalara büyük kolaylik sunuyor. Bu yöntemle anjiyo operasyonu giderek kolaylasirken, hastalarin hastaneye yatmasina gerek kalmiyor. Sadece 5-10 dakika süren bu islem sonrasinda anjiyo olan hastalar islerine bile dönebiliyor. Kalple ilgili sorunlarin tedavisinde el bilegi damarinin kullanilmasinin, islem sonrasinda istenmeyen komplikasyonlarin azalmasini sagladigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen 15 soruda el bileginden anjiyo yöntemini anlatti.

1) Anjiyo karari nasil aliniyor?

Herkese anjiyo yapilmasi gerekmiyor. Bunun belli kriterler var. Efor testi bozuk olan, ekokardiyografisinde sorun çikan, gögüs agrisi yasayan hastalarda tüm bilgileri toplayip anjiyo yapip yapmayacagimiza karar veriyoruz. Daha sonra, yöntemler konusunda hastaya bilgi veriyoruz.

2) Hastalar anjiyo yöntemini belirlerken tereddüt yasiyor mu?

Aslinda hasta yöntemi belirleme konusunda degil, anjiyo yapilmasi ya da yapilmamasi konusunda tereddüt yasiyor. Anjiyo binde 1’in altinda hayati riski olan bir yöntemdir. Ortaya çikabilecek riskler de genellikle anjiyoda giris yeriyle ilgili oluyor.

3) Anjiyonun el bileginden yapilmasinin avantajlari nelerdir?

Bilek damari kasik damarinin aksine cilt yüzeyine çok yakindir ve sisman hastalarda bile kolaylikla girilebilir. Cilde yakinlik ve arkasindaki kemik doku ayni zamanda islem sonrasinda giris deliginin kapanmasinda kolaylikla kompresyon uygulanabiliyor. Kanama çok kolay kontrol altina alinabiliyor. Kasik damari yolu yapilan stent girisimlerinde islem esnasinda yüksek dozda kani sulandirici ilaçlar uygulanmasi nedeni ile islemden hemen sonra damara girisi saglayan kilif çekilemez. Kilifin çekilebilmesi için 4-6 saat bu ilaçlarin etkisinin geçmesi beklenir bu zaman zarfinda hasta yataginda bacagini hareket ettirmeden yatmak zorundadir. 4-6 saat sonra kilif çekilerek elle 15-20 dakika kompresyon ve sonrasinda yine 4-6 saat kum torbasi ile agirlik konularak kanamanin durdurulmasi saglanmaya çalisilir. Bu nedenle kasik damari yolu ile tanisal koroner anjiyografi yapilan hasta 6 saat, balon ya da stent gibi tedavi edici girisim yapilan hasta ise yaklasik 12 saat yataginda islem yapilan bacagini hareket ettirmeden düz yatmak zorundadir. Ayaga kalkamaz, tuvalete gidemez. Bilek damari yolu ile yapilan girisimlerde ise islem sonrasinda kilif yüksek doz kani sulandirici ilaçlara ragmen hemen çekilir. Hastaya bileklik benzeri bir materyal takilir ve bu bileklik iki saate yakin hastada takili kalir, hastaneden çikmadan önce de çikarilarak bandaj yapilir. Hasta ertesi gün bandajini çikarabiliyor. Tabii ki hasta islemden hemen sora ayaga kalkabilir, oturabilir, tuvalete gidebilir, hatta islem yapilan elini kullanabilir yemegini kendi yiyebilir. Koroner tanisal islemlerden sonra 6 saat hastanede yatmak yerine 2.5-3 saatte taburcu olabilir.

4) Anjiyosunu el bileginden yaptiran kisiler ise ne kadar sürede geri dönebilir?

Hasta isterse ayni gün isine dönebiliyor. Ancak bu anjiyo sonucuna göre belirleniyor. Eger anjiyoda tedavi gerektirecek bir sonuç çikarsa o zaman hastaya farkli davraniliyor.

5) Islem nasil yapiliyor?

Anjiyo yapilacak kisinin cilt alti uyusturuluyor ve islem lokal anestezi altinda yapiliyor. Kesi çok küçük oldugu için hasta agri hissetmiyor.

6) Islem sonrasinda bilekte herhangi bir iz kaliyor mu?

El bileginden anjiyo, üç mm'lik çok küçük bir kesiden yapiliyor. Yani üç veya dört toplu ignenin basi kadar büyüklükte bir iz oluyor.

7) Komplikasyon olabiliyor mu?

Bilekten yapilan anjiyoda giris yeriyle ilgili komplikasyon riski yüzde birin altinda görülüyor. Yani neredeyse hiç yok! Anjiyodan sonra önemli olan giris yerinin sikistirilmasidir. Asil islem kataterin damar içine girmesi için açilan üç mm'lik deligin kapanmasidir. Giris yerinden kaynaklanan sikintilar, bu deligin iyi kapanamamasindan olusur. Kasiktan yapilan anjiyoda kullanilan damar, büyük bir damardir. Arkasinda kemik dokular ve geride, kas ve yag dokulari vardir. Özellikle kilolu kadinlarda yagdan dolayi iyi bir sikisma saglanir. El bileginden yapilan anjiyoda, damarin altinda kemik oldugu için anjiyo sonrasinda kullanilan bileklik benzeri bir materyal sayesinde, kanama durdurulur ve deligin kisa sürede kapanmasi saglanir.

8) Basari orani nedir?

2007 yilindan bu yana hem yurt disindan hem de yurt içinden bize basvuran yaklasik 5 bin civarinda hastaya koroner anjiyografi ve stent girisimini bu yöntemle basari ile uyguladik. Halen Fransa, Japonya, Çin, Belçika, Almanya, Hollanda gibi birçok ülkede standart olarak bu yöntem kullaniliyor.

9) Anjiyonun sonuçlari ne zaman ortaya çikiyor?

Sonuçlar aninda ortaya çikiyor. Çünkü islem sirasinda ne oldugunu hemen görüyoruz ve ne yapilmasi gerektigine o anda karar veriyoruz.

10) Anjiyo yapilirken damar tikanikligi tespit edilirse ve stent takilmasi gerekiyorsa uygulama hemen mi yapiliyor?

Genellikle söyle bir yol izliyoruz: Eger birakilamayacak kadar çok kritik bir darlik varsa, balon ve stentle açilmaya uygunsa; o zaman stentle açip, tedavi ediyoruz. Örnegin; kalp krizi geçiren hastalara veya hiçbir sey olmamasina ragmen anjiyoda çok kritik oldugu görülen vakalara ayni anda stent takilabiliyor. Anjiyo yapar gibi ayni yöntemle, ayni yoldan, ayni gün ve ayni seansta yapilabiliyor. Eger o kritik darlik kolayca açilmiyorsa öncesinde hazirlik yaparak, stent takmayi tercih ediyoruz. Ayni zamanda hastayla tedavi alternatiflerini de tartisabilecek zamani buluyoruz.

11) Bu yöntemin uygulanamayacagi kisiler var mi?

Yapmayi istemedigimiz hasta gruplari var. Bunlardan bir tanesi; diyalize giren hastalar... Bu hastalarin kol damari üzerinde hareket etmek sikintili olabiliyor. Kronik böbrek yetmezligi olan kisilerde de kol damarlari önemli oldugundan uygulamamayi tercih ediyoruz. Ayrica, herhangi bir kaza ya da yaralanma sonrasinda, kolunda travma olusanlara da el bileginden anjiyo yapilamiyor.

12) Damar yapilari çok ince olan zayif kisilere uygulama mümkün olabiliyor mu?

Hayir, yapilamayacak gruplardan biri de çok zayif olan kisiler. Iri vücutlu kisilerin damarlari zayif olanlara nazaran daha genis oluyor. Çok ince yapidaki kisilerin damarlarini elimizle kontrol ediyoruz, gerekirse ultrasonla bakiyoruz ve damarlarin islem için uygun çapta olup olmadigina karar veriyoruz. Ancak kullandigimiz kataterler çok ince. Bu nedenle damar yapilarinin inceligi nedeniyle islemi yapamadigimiz hasta orani sadece yüzde 1’dir.

13) Uygulamada ya da sonuçlarda kadin erkek arasinda bir fark var mi?

Her iki cins arasinda uygulama açisindan bir fark yok. Tek fark, kadinlarin damarlari erkeklere oranla daha ince. Ama bu farklilik da bize, zorluk saglamiyor.

14) Bir kisiye birkaç defa el bileginden anjiyo yapilabilir mi?

Elbette mümkün. Böyle bir durumda, bir önceki islemin gerçeklestirildigi yerin, yarim santim üstünden girip, anjiyoyu oradan yapabiliyoruz. Böylelikle islem hem biz, hem de hasta için daha da kolaylasiyor. Bir diger yöntem olarak, islemi karsi taraftaki bilege uygulayabiliyoruz. Birkaç defa anjiyo yaptigimiz ve daha sonra balon stent taktigimiz birçok hastamiz var.

15) Kisi anjiyo sonrasinda gündelik yasamina nasil adapte olunuyor?

Bu yöntemle hasta yürüyerek evine gidebiliyor. Hatta gündelik yasaminda kolunu zorlamadan istedigi her seyi yapabilir. Zorunlu olmadikça banyo yapilmasini önermiyoruz. Islem sonrasinda özel olarak uygulanmasi gereken bir beslenme rejimi yok.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası