AVRUPA’DA AIDS ARTIYOR

Avrupa çapında yapılan yeni bir araştırma, kıtadaki AIDS oranının son beş yılda beşte bir oranında arttığını gösterdi. Uzmanlara göre bu artışın nedeni prezervatif kullanmadan ilişkiye girilmesi.

540 bin AIDS’li var

British Medical Journal’de yayınlanan yeni bir araştırma kaygı verici… Araştırma, Avrupa AIDS İzleme Merkezi’ne Batı Avrupa’daki 10 ülkeden bildirilen yeni HIV virüsü teşhislerine dayandırılarak yapıldı.

1995-2000 yılları arasında homoseksüel ilişkiler sonucu HIV enfeksiyonuna yakalananların sayısı, yılda 2762’den 2426’ya kadar bir düşüş gösterdi, ama heteroseksüel ilişkilerden HIV enfeksiyonu kapanların sayısı yüzde 48 bir artış göstererek 2127’den 3156’ya yükseldi.

Aynı dönem içinde belsoğukluğu ve frengi vakalarının da büyük bir artış göstermesi, birçok insanın prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girdiğini gösteriyor.

Uzmanlar, 10 yıl önce bu konudaki hassasiyetin daha yüksek olmasından dolayı cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların Avrupa’da azaldığını hatırlatıyorlar. Prezervatif kullanımının yaygınlaştırılması için yeni kampanyalar düşünülüyor.

Araştırmaya göre AIDS’li Avrupalı sayısı 540 bin ve bu hastalardan birinin tedavisinin maliyeti 192 bin ila 258 bin dolar arasında değişiyor. (Hürriyet Gazetesi)