Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum Ani Yaklasiyor… Normal Dogum mu, Sezaryen mi?

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, dogum sekilleri ve bu konuda son karari kimin vermesi gerektigi hakkinda bilgi verdi.

“Dogum ne sekilde gerçeklesmeli?” sorusuna “Anne karar verir” ya da “Bu konuya kesinlikle doktor karar vermelidir” demek yanlistir.

DOGUM SEKLI KONUSUNDAKI SON KARARI KIM VERMELIDIR?

Gebelik süresince anne adaylarini en çok endiselendiren ve kafalarini en çok karistiran durum, dogumun ne sekilde gerçeklesecegi konusudur. Özellikle günümüzde anne adaylarinin internet gibi platformlarda çok daha fazla bilgiye kolayca ulasabilmesi, bu soruyu cevaplanmasi daha da zor bir duruma sokmaktadir. Ancak bu bilgi yogunlugunda en önemli konu, yeterli ve dogru bilgiye ulasabilmektir. Her iki dogum seklinin de kendi içerisinde arti ve eksileri bulunmaktadir. Öncelikle tamamen fizyolojik bir yol olan normal dogum tercih edilmeli, ancak tibbi açidan mutlaka hasta bazinda bu arti ve eksiler de degerlendirilmelidir.

Konuyla ilgili günümüzde ülkemizde yasal bir düzenleme yoktur. Bu yüzden biz kadin dogum hekimlerine düsen görev, hastada hangi dogum yönteminin tibben en uygun olacaginin belirlenmesi, hastaya kendisi ve bebegi için getirdigi faydalarin ve risklerin anlatilmasi, en sonda da karar verilmesidir.

DOKTOR NORMAL DOGUM ÖNERDIGI HALDE ANNE SEZARYEN ISTIYORSA DOKTOR BU DURUMDA NE YAPMALIDIR?

Aslinda bu durum son yillarda tüm dünyada tartisilan bir konudur. Elektif sezaryen, yani hiç bir tibbi gereklilik olmadigi halde anne istegine bagli olarak gerçeklestirilen sezaryen… Eger bebek ya da anne sagligi açisindan sezaryen olmayi gerektirecek bir durum yoksa, tüm tibbi bilgilerimiz dogumu fizyolojik yoldan, yani normal yolla yapilmasi gerektigini öngörür. Fakat günümüzde anne adaylarinin agri çekmekten korkmalari, daha konforlu oldugunu düsünmeleri, dogumun zamaninin önceden planlanabilmesi gibi nedenlerden dolayi sezaryen ile dogumu tercih ettiklerini görmekteyiz.

Bu konuyla ilgili olarak Ingiltere ve diger Avrupa ülkelerinde doktorlara anket seklinde soru yöneltilerek yapilan çalismalarda kadin dogum hekimlerinin çogunun anne istegine bagli sezaryen yapmaya sicak baktiklari bildirilmistir. Bu durum ülkemizde de farkli degildir ve hatta sezaryen oranlarinin artmasindaki en büyük nedenlerden biridir.

NORMAL DOGUM MU SEZARYEN MI?

Anne veya bebegi tehlikeye sokacak bir durum olmadigi zaman öncelikle normal dogum önerilmelidir. ‘Normal dogum mu, sezaryen mi?’ sorusu, hem bilim camiasinda hem de medyada bugüne kadar en çok tartisilan konulardan biri olmustur. Öncelikle saglikli bir anne ve yenidogan bebegi hedefleyen kadin dogum hekiminin mesleki sorumlulugu,bilgisi ve tecrübeleri dogrultusunda dogumun en uygun ne sekilde gerçeklesecegine karar vermeli, bunu arti – eksileriyle, hasta ve hasta yakinlarina aktarmalidir. Sonuç olarak sezaryen, cerrahi bir operasyondur ve gereksiz yere yapilmasinin getirecegi dezavantajlarin hastaya anlatilarak karar verilmesi gerekir.

DÜNYADA SON DURUM NEDIR?

1970’li yillardan önce sezaryen oraninin dünya çapinda % 3-5 arasinda iken bugün ortalama % 20 civarindadir. Rakamlar gelismis ve gelismekte olan ülkelere göre degisiklik göstermektedir. Örnegin Italya’da bugün sezaryen orani % 35 civarinda iken en yüksek sezaryen oranlari Arjantin, Brezilya ve diger Latin Amerika ülkelerinde olmakta, en düsük oranlar ise Afrika ülkelerindedir. Amerika Birlesik Devletleri’nde ise bu oran % 24-25’lere kadar çikmisken sezaryen oranlarini azaltmayi hedefleyen programlarin uygulanmaya baslamasiyla % 20’lere kadar düsürülmüstür. ABD ve Avrupa ülkelerinde sezaryen ile dogum oranlarinin daha düsük olmasinda, uygulanan programlarin etkisi bulunmaktadir.

Ülkemizdeki son durum ise mevcut saglik sisteminden dolayi degiskenlik göstermektedir. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerdeki rakamlar farklilik gösterir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası