Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARA LOHUSALIK DÖNEMI IÇIN BAKIM TÜYOLARI

Gebelik sürecinde tepeden tirnaga degisime ugrayan kadinlar, minik bebeklerini kucaklarina aldiklarinda bu kez de lohusalik döneminin etkisiyle yeni bir geçis süreci yasiyor. Kadinlarin gebelikte oldugu gibi lohusalikta da özenli ve bilinçli bir bakima ihtiyaci oldugunu söyleyen Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan, çiçegi burnunda annelere bakim tüyolari verdi:

Gebelikte olusan cilt lekelerine karsi lohusalik döneminde vitamin C ve fitik asit gibi bitkisel içerikli dogal ürünlerden yararlanin; lohusalik bitiminde ise peeling uygulamasi yaptirin. Vücuttaki çatlaklarini emzirme bitiminde vitamin A tedavisiyle silin. Çatlamamasi için gögüs uçlarini ilik suyla temizleyin, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle nemlendirin.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; dogumdan sonra lohusalik döneminde vücutta görülen bazi degisimlerin normal oldugunu belirterek, bir an önce eski görüntüsüne dönmek isteyen annelerin panige kapilmamasi gerektigini söyledi. Dogru ve bilinçli bir bakim uygulayarak özlem duyduklari görüntülerine yeniden kavusabileceklerini söyleyen Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; lohusalar için basit ama etkili bakim tüyolari verdi:

TEMIZLIK MADDELERINI DOGRU SEÇIN: Gebelikte oldugu gibi lohusalikla da özenli ve bilinçli bir bakima ihtiyaç var. Gebelikteki hormonsal degisim; cilt, saç, tirnak, damarlar, yag bezleri ve ter bezlerini de etkiler. Ciltte gebelik süresince hassasiyet görülür; cilt, kimyasal maddelere karsi çok duyarlidir. Gebelik sürecinde cildi tahris etmeyen ürün kullanimina mümkün oldugunca özen gösterilmelidir. Bu hassasiyet lohusalik süresince de devam eder. Bebekten dolayi annelerin su, sabun ve deterjanla temasi; hassasiyetin daha da belirginlesmesine, ellerde kizarikliga, çatlaklara ve kasintili lezyonlarin gelismesine neden olur. Bu nedenle lohusa annelerin ellerini kurutmayan, yumusatici özelligi olan temizleyicileri tercih etmeli ve her el yikama sonrasi ellerini nemlendirmeleri gerekir.

SIVILCELER IÇIN MUTLAKA DOKTORA DANISIN: Yüzde bulunan yag salgisi gebelik süresince artar. Bu da gebelikte sivilcelerin artmasina neden olur. Anne adaylari; distan kullanilacak ürün bile olsa, bunun emilip kana geçme ihtimali bulundugunu unutmamali. Özellikle gebelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanimi önerilmez. Kullanilacak kozmetik ürünler genis yüzeye uygulanacaksa kullanmadan önce cilt hekimlerine danisilmalidir. Iltihabi akneler mevcutsa, kullanilacak antibiyotiklerin lohusa anneler açisindan risk tasimadigindan emin olunmasi gerekir.

PEELING KANA GEÇER DIKKAT: Özellikle vücut peelingi amaciyla kullanilacak ürünlerin genis yüzeyle temas edip kana geçme ihtimali göz ardi edilmemelidir. Gebelik ve lohusalik döneminde bu yüzden genis yüzeylere kullanilacak peeling ürünleri seçiminde dikkatli olunmalidir. Yagli ciltler için uygun olan temizleyici ve toniklerle yaglanma baski altina alinir. Cilt hekimlerinin önerdigi güvenilir olan sivilce ilaçlariyla sivilceler tedavi edilir.

GÖGÜS UÇLARINI ILIK SUYLA TEMIZLEYIN: Gögüs uçlari, cilt çatlaklarinin görüldügü diger bir bölgedir. Bebegin meme emmesiyle gögüs uçlarinda çatlaklar ve yariklar olusabilir. Bazi durumlarda çatlak olan bölgelerden enfeksiyon gelisebilir. Çatlaklardan korunmak amaciyla gögüs uçlarinin ilik sularla temizlenmesine özen gösterilmeli, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle emzirmeyi takiben gögüsler nemlendirilmelidir.

AYAKLARI ÇOK IYI KURULAYIN: Lohusalik döneminde ter bezlerinin sayisinda artma görülür. Gebelikte vücutta biriken fazla suyun atilma yollarindan biri de terdir. Ayaklardaki fazla terleme mantar hastaliginin gelismesine zemin hazirlar. Ayaklarin islak kalmamasina, çok iyi kurulanmasina ve nemli tutulmamasina önem verilmelidir.

TIRNAKLAR VE ELLER NEM ISTER: Tirnaklar bu sürede daha kirilgan, daha yumusak olur. Emzirme döneminde kimyasal maddelerle temasin artmasi, tirnak sorunlarinin bu dönemde devam etmesine neden olur. Tirnaklar nemlenmelidir, el bakimina dikkat edilmelidir.

SAÇLARINIZI KIMYASALLARDAN KORUYUN: Degisen hormonlar saçlari da farkli sekilde etkiler. Gebelik süresince saçlarda gürlesme, sertlesme görülür. Dogum sonrasi ilk 6 ay saç dökülmesi görülür. Bu dökülme geçicidir. En geç bir sene içinde dökülen saçlar tekrar çikar. Hastalar dökülme süresince saç kozmetiklerinden uzak durmali, saçlarini mümkün oldugu kadar az boyatmali, kullanilacak boyalarin da bitkisel olmasina dikkat etmelidirler. Emzirme süresince annede gelisebilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin de dökülmeyi arttiracagi unutulmamalidir. Cilt hekimlerinin önerisi dogrultusunda saç dökülmesine uygun tedavi baslanmalidir.

TÜYLERI EMZIRME SONRASINA BIRAKIN: Tüylenmede artis hormonlarin sebep oldugu bir diger degisikliktir. Emzirme sonrasi lazer yöntemiyle istenmeyen killar uzaklastirilir.

LOHUSALIKTA BOTOKS’U UNUTUN: Kozmetik uygulamalar bu dönemde önerilmez. Yapilacak islemlerin güvenirligi ile yeterli bilgi bulunmadigindan dolayi botoks, dolgu ve peeling gibi islemler emzirme kesildikten sonra önerilir.

CILT LEKELERINE EMZIRIRKEN VITAMIN

LOHUSALIK BITINCE PEELING TAKVIYESI

Cilt lekeleri çogu kadinin bu sürede yasadigi bir cilt sorunudur. Lekeler esmerlerde daha belirgindir. Gebeligin erken dönemlerinde baslar ve lohusalik döneminde de siddeti hafifler. Hormonal degisim ve genetik faktörler lekelere zemin hazirlar. Lekeler gebelik ve lohusalik döneminde vitamin C ve fitik asit gibi bitkisel içerikli dogal ürünlerle tedavi edilir. Günes koruyucular tedavinin en önemli parçasidir. Lohusalik bitiminde ise kimyasal içerikli renk açicilar ve peeling yöntemi ile lekelerde belirgin derecede azalma saglanir. Peeling islemiyle lekelerde açilma saglanirken, ayni zamanda ciltte parlaklik, saglikli bir görünümde kazanilir.

ÇATLAKLARI A VITAMINIYLE

VARISLERI LAZERLE SILIN

CILDI NEMSIZ BIRAKMAYIN: Çatlaklar kadinlari çok fazla rahatsiz eden gebelikte gelisen bir diger kozmetik sorundur. Özellikle karin, kalça ve gögüs uçlarinda görülür. Baslangiçta pembe mor renkte olan çatlaklar ilerledigi zaman sedef ve gümüs rengine dönüsür. Kullanilacak ürünlerle baslangiç asamasinda olan çatlaklar hafifletilebilir. Çatlaklarin önlenmesinde alinacak en önemli önlem cildi nemlendirmektir. Cildin nemli tutulmasi ani gerilmeye karsi dayanikliligi arttirir. Özellikle meyve asidi içeren ürünler çatlaklarin hafiflemesine yardimci olur. Emzirme sonrasi vitamin A içeren ürünlerle çatlak tedavisi yapilir.

VARISLERI LAZERLE SILIN: Damarlar gebelikte genisleme gösterir. Bu sebepten kilcal damar genislemeleri ve varislere sik rastlanilir. Emzirme bitiminde yüzdeki kilcal damar genislemeleri lazer, varisler için skleroterapi yöntemine basvurulur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası