Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte sigara içmenin bebege 10 zarari!

Küresel bir sorun olan sigara tüketimi ve buna bagli hastaliklar dünya da önemli saglik sorunlari arasinda yer almaktadir. Sigara bagimliligi olan kadinlarin %50 -70’i hamilelikleri esnasinda sigara kullanimini sürdürmektedir. Bu da gebelikte sigara kullaniminin ciddi bir halk sagligi problemi oldugunun göstergesidir. Kadiköy Sifa Saglik Grubu Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut hamilelikte sigara içmenin bebege en önemli 10 zararini derledi.

Hamilelikte sigara tüketimi bebek ve hamilelik üzerine son derce olumsuz etkilere sebep olur. Sigaranin içerdigi zift, nikotin, karbon monoksit ve diger zehirli birçok madde üst solunum yollarina, buradan bronslara ve kana geçer, böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir.

Hamilelik esnasinda göbek kordonu yoluyla anne bebek kani alisveris halindedir. Annenin sigara ile aldigi tüm zehirli maddeler bu alisveriste bebege direkt geçer.

NIKOTIN kuvvetli bir damar büzücü ajandir. Rahme giden kan akimini azaltir. KARBON MONOKSIT hücrelere zarar vererek gelisme geriligine neden olabilir, ayrica kanin oksijen tasima yetenegini azaltir. Anne kaninda oksijen azalinca bebege giden oksijen miktari ve diger besin maddeleri de azalacaktir.

Sigaranin bebek üzerindeki bu olumsuz etkilerini 10 baslikta toplarsak:

Erken dogum eylemine neden olur. Zamaninda gebelik haftasi 38 - 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce dogumun gerçeklesmesine neden olur.

Erken membran rüptürü: Dogum eylemi esnasinda açilmasi gereken su kesesinin olmasi gereken zamandan çok önce açilmasi, bebegin gelisimini tamamlamadan dogum yoluna girmesine neden olur.

Intrauterin gelisme geriligi: Sigara bebege giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karninda bebegin gelisiminin geri kalmasina neden olmasidir.

Intrauerin exitus: Bebegin anne rahminde ani ölmesidir.

Preaklampsi: Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çikmasi, vücutta asiri ödem, görme bulanikligi ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayati için risk söz konusudur.

Hipertansiyon: Nikotinin damar büzücü, daraltici etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebegin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktir.

Dekolman Plasenta: Plasentanin erken ayrilmasidir. Normal sartlarda dogum eylemi esnasinda bebegin dogumunu takiben plasenta ayrilir. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanin zamansiz ayrilmasi ve tehlikeli boyutlarda kanamanin olmasidir.

Respiratuar Distres sendromu: Dogum sonrasi bebegin solunum sikintisi olmasidir. Prematür dedigimiz erken dogan bebeklerde akcigerlerin gelismemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sikintisi sigara içilen gebeliklerde daha sik gözlenmektedir.

Süt miktarinin azalmasi: Lohusalik döneminde süt miktarinin azalmasina neden olmaktadir.

Yine lohusalik döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasinda rol oynamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası