Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN BAYRAMINDA ETLERINIZI DIKKATLI TÜKETIN

Memorial Atasehir Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin Selçuk, “Kurban bayraminda tüketilecek etler hakkinda bilinmesi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Bilinçsiz kesilen kurbandan tüberkülozdan kuduza kadar pek çok hastalik bulasabilir

Kurban bayraminda kesilecek hayvanin muhakkak veteriner kontrolünden geçmis olmasi gerekir. Kesim sirasinda özellikle uygun kosullarda kesilmeyen kurbanlik hayvanlardan insanlara tenya, sarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastaliklarin bulasma tehlikesi vardir. Kesim öncesinde eller temiz olmali, elin etrafinda yara, kesik benzeri sikâyeti olanlarin çig etle direk temasa geçmemesi önemlidir. Gerekirse eldiven kullanilmalidir.

Et kesildikten sonra hayvanin kani çok iyi akitilmalidir. Kani iyi akitilmamis hayvanin etinde zararli mikroorganizmalar çabuk ürer ve et çabuk bozulur. Kurban eti kesim sonrasinda parçalar halinde günes görmeyen serin bir yere serilerek ilk dinlendirme islemi yapilmalidir. Uzun süre lastik kivaminda et yemek istemiyorsaniz bu dinlenmeye gereken önemi göstermelisiniz. Ortalama 3-5 saatte oda isisina düsen eti sonrasinda ön sogutma için buzdolabina kaldirmalisiniz. Ön sogutma isleminden geçmeli etin tüm yüzeyi ve iç kisimlari da gereken sogukluga ulasmalidir.

Etinizi derin dondurucuda saklayin

Kurban etinin dayanma süresi; dinlenmesine, etin cinsine ve sogutma sekline göre degisir. Etin uzun süre muhafazasi için derin dondurucu kullanilmalidir. Buzdolabinda et -2 derecede en fazla 1 hafta beklerken, derin dondurucuda -18 derecede 4- 6 ay muhafaza edilebilir. Eti küçük parçalar ve hatta kiyma yapip buzdolabinda bekletirseniz kiyma 3-4 gün içinde bozulacaktir. Bu sebeple en iyi yöntem buzdolabinin derin dondurucu kismidir.

Dondurucudan alip çözdürdügünüz eti tekrar buzluga atip saklamayin

Et çabuk bozulma riski olan bir besindir. Buzdolabi posetlerinde küçük parçalar halinde hava almayacak sekilde koyularak dondurunuz. Büyük parça etler ve özellikle kemikli saklanan etlerde etin hava almasi daha da kolay olacagi için daha çabuk bozulabilir. Ayrica etleri dondurucudan çikarip çözüldükten sonra kalan kismi tekrar koymak da mikroorganizmalarin üremesine dolayisi ile zehirlenmeye sebep olur.

Yagli kisimlari ayrilarak bir yemeklik porsiyonlara bölünmesi ve parçalarin 10cm’ den daha kalin olmamasina özen gösterilmelidir Büyük parçali etler diger pisirmeden önce çözdürülmelidir. Aksam pisirilecek etler sabah dondurucudan çikartilip buzdolabinda tutularak çözdürülmelidir. Büyük parçali etlerin çözdürülüp pisirilmelerindeki amaç, etin iç kisminda iyi bir sekilde pismesinin saglanmasidir. Bunun için etin iç kisminin çözünmesine özen gösterilir.

Etten çikan su zehirleyebilir

Eti çözdürmeden en iyi yöntem aksam yapilacak etin 1 gün önceden veya sabahtan buzdolabinin 2-4 derecelik kismina koyularak çözülmesidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken derin kaba koyarak çözdürmemiz gerektigidir. Çünkü etten sikan su diger besinlerle çapraz kontaminasyona ugrayarak zehirlenmelere sebep olabilir. Mikrodalgada çözdürme günümüzde pratik ve uygulanabilir bir yöntemdir. Su altinda bekletmede yine uygulanabilir yöntem olsa da kimi zaman etin içinin çözülmemesi gibi durumlarla da karsilasilabilir. Ayrica o suyu sik araliklarla degistirmek gerekir. Bunun disinda kalorifer, soba üstünde bekletme, oda isisinda sicak ortamda uzun süre bekletme yanlis yöntemler olup sagligi bozucu etkileri vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası