Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN BAYRAMINDA DISLERINIZI DE KURBAN ETMEYIN

Kurban bayrami yaklasiyor. Renk renk sekerlemeler, çesit çesit çikolatalar bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazlari… Ancak dis sagliginin da baslica düsmani. Memorial Suadiye Tip Merkezi Dis Hastaliklari Bölümü’nden Dt. Asli Tapan, kurban bayraminda dis sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Kurban bayraminda bolca tüketilen kurban eti dislere yemek yendikten sonra temizlik ve bakim asamasinda sikinti yasatabilir. Et, agzinizda dolgulariniz, porselen köprüleriniz varsa yedikten sonra dislerinizin arasina veya köprülerinizin gövdelerinin altina girerek sizi sikintiya sokabilir. Iple ve uygun firçalama islemi ile bu yiyecek artiklarini çikartmak gerekecektir. Eksik disiniz varsa ve sayisi fazla ise hem yeterince eti çigneyip ögütmek zor olabilir, hem de çignemeye çalisirken dis etleriniz ve yumusak dokularinizda birtakim yaralanmalara ortaya çikabilir. Ama en önemlisi et yendikten sonra bayramlarin en önemli gelenegi haline gelen tatlilarimizin tüketimi konusunda nasil davranmamiz gerektigidir.

Bayram ikramlarinin cazibesine kapilmayin

Bayramlarda sekerli- yapiskan gida tüketimi artmakla beraber rafine edilmis karbonhidratlar (kraker, unlu mamüller, ekmek, hamur isleri tahil gibi)gibi yiyecekler de bu dönemde yogun tüketilmektedir. Bunlar da dislerimiz için ayni ölçüde tehlike olusturur. Agizda tükürük; su, protein, elektrolit mineral tuzlar, kalsiyum ve flordan olusur. Tükürük yiyeceklerdeki asidin dise saldirmasini önleyici tampon görevindedir. Ama tek basina çürük önlemez. Bagisiklik sistemimizin güçlenmesine yardimci olan saglikli yasam aliskanliklari da çok önemlidir. Çürüge neden olan bakteriler asit, yiyecek birikintiler ile birlesip dis üzerinde plak denen yapiskan madde olustururlar. Bu plak da bakteri çogalmasina neden olur. Bakterinin ürettigi asit minede harabiyet baslatip disi çürütür. Bayramlarin vazgeçilmez tadi, sekerler ve tatlilar da dislerimizin üzerine yapisip kalirlar. Bayram ikramlari ölçülü tüketilmeli, eger limitimizi astigimizi düsünüyorsak çok israrli ikramlara direnilmelidir.

Sekerli ve yapiskan gida maddeleri yenildikten sonra disler firçalanmasi en dogrusudur. Ancak o anlik buna imkan yoksa agiz bol su ile çalkalanmali, bu durum da zor ise bir bardak su içilmelidir.

Agziniza bir parça peynir atin

Agza atilan küçük bir parça peynir, sekerin disi çürütme etkisini gidermesi açisindan önemli. Beyaz unlu mamuller yerine kepekli esmer ürünler daha sagliklidir. Çerezlerden de yer fistigi, içindeki fosfat nedeniyle dis dostudur. Aslinda hazir gida endüstrisinin gelisimi seker, çikolata, gofret, bisküvi, cips, gazli içecek artmasina yol açti. Taze meyve sebze tüketimi azaldi. Ögün aralarinda elma, havuç gibi, disleri temizleyip dise zarar vermeyen gidalar seçilmeli ve yenmelidir. Agzimizin vücudumuza açilan en önemli saglik kapimiz oldugunu unutmayalim.

Gazli içeceklerin zararlarini unutmayin

Gazli içecekleri çok tüketirseniz basiniz iki kat belada demektir. Bu içeceklerdeki hem asit hem de seker yogunlugunu düsünürsek isimiz zor. Sekersiz, diyet ürünleri tercih etmek de içindeki asitten dolayi bir ise yaramayacaktir. Gazli içeceklerden sonra içilen su, tükürügün görevini kolaylastirir. Ama gün boyu çok sik tüketilen gazli içecek, agizdaki bakterileri besleyip çogaltir, fazla miktarda asit üretmelerini saglar. Tavsiyemiz dogal maden sulari içine bir iki damla sekersiz meyve sulari, limon vs. ile tatlandirip içilmesidir.

Gazli içecekleri pipetle için

Gazli içecekten vazgeçemiyorsaniz da zarari aza indirgemek için pipetle içiniz. Böylece disleriniz arasindan geçip gider. Ya da agzinizi suyla çalkalayin.

Sekeri çok sevenler, için çikolata daha iyi bir seçenektir. Dise yapismaz ve suyla kolay çikar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası