Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde demir eksikligi bagisiklik sistemine zarar veriyor

Yasamin her döneminde önemli olan beslenme, özellikle büyümenin en hizli oldugu evrelerden olan bebeklik döneminde ayri bir önem tasir. Dogumdan 2 yasin sonuna kadar devam eden dönem çocuklarda büyüme gelismenin en hizli oldugu, yasama saglikli baslangiç için en kritik dönemdir. Kadiköy Sifa Suadiye Poliklinigi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Günay Ermergen çocuklarda demir eksikliginin yaratabilecegi sorunlari ve tedavi sekillerini derledi.

Bebeklerin saglikli gelisimi genetik özellikleri yaninda beslenme, temiz çevre, sosyal etkilesimler gibi dis etmenlere de baglidir. Fizik ve nöromotor gelisimin saglanmasi ve enfeksiyonlara karsi vücudun direnci üzerinde beslenmenin önemli etkileri vardir. Yanlis beslenme sonucunda kansizlik, rasitizm, kabizlik, obezite, hiperkolesterolomi, damar sertligi, kanser ve seker hastaligi, dis hastaliklari basta olmak üzere pek çok saglik sorunu ile karsi karsiya kalinir.

Degisen yasam kosullari, farkli sosyoekonomik ve kültürel yapi beslenme aliskanliginda ve ortalama beslenme biçiminde degisikliklere sebep olmustur. Sosyal ve ekonomik gelisimin önemli göstergelerinden birisi çocuklarin beslenme durumudur. Bebeklik ve çocukluk dönemi yapilan beslenme hatalari öncelikle çocugun fiziksel ya da zihinsel gelisimini etkileyebilecegi gibi, uzun süreli saglik sorunlarinin ortaya çikmasina da yol açabilir.

Özellikle gelismekte olan ülkelerde, düsük gelir düzeylerine sahip bireylerde Fe, Iyot, Vitamin A, Çinko, Vitamin D eksikligi görülme olasiligi çok yüksektir. Demir, Çinko ve Vitamin A eksikliklerinin tüm dünyada çocuk ölümlerinin 2 / 3’ ünün altta yatan nedeni oldugu bildirilmektedir.

Demir eksikligi anemisi ülkemizde 0 – 6 yas grubunun yaklasik yarisinda, okul çagi çocuklarinin ise % 30’unda görülmektedir. Demir eksikligi organ ve hücrelerde ya da moleküler düzeyde görülebilir. Demir oksijen tasinmasi, depolanmasi, hücre büyümesi, çogalmasinda yasam için vazgeçilmez bir elementtir. Toplam vücut demiri 3 - 4 gramdir. Hemen tamami alyuvarlarda hemoglobin içinde bulunur, karaciger en önemli demir deposudur. Diyetteki demirin %10’u emilir. Bu nedenle günlük diyette 8 – 10 gr demir alinmasi gerekir.

Yenidogan ve 3 aylik süt çocugu dönemi en hizli kitlesel büyüme dönemi olmasindan dolayi, demir gereksiniminin en çok oldugu çagdir. Yenidogan bebek yalnizca 250 mg demirle dünyaya gelir. Bu miktar onun ancak ilk 6 ay gereksinimlerini karsilayabilir ve bundan sonra disaridan demir alinmazsa demir eksikligi anemisi baslar. Özellikle bitkisel kaynakli besinlerin demir içerikleri 6 – 24 aylik dönemde bebegin gereksinimlerini karsilayamaz. Hayvansal kökenli besinlerde, bitkisel besinlerdekine göre daha çok demir bulunur ve daha yüksek oranda emilir. Bazi bebeklerde hayvansal besinlerin diyete eklenmesi yeterli olmakla birlikte, pahali olmasi nedeniyle gelismekte olan ülkeler için pratik bir çözüm degildir. Bu nedenle bebeklere 6 aydan itibaren demir takviyesine baslanmasi gerekmektedir.

Prematüreler, düsük dogum agirlikli bebekler, anne sütü ile beslenemeyenler, 6 aydan uzun süre tek basina anne sütü alanlar, bir yasindan önce inek sütü ile beslenenler, demir içerigi düsük yiyeceklerle beslenenler, sik enfeksiyon geçiren bebekler demir eksikligi anemisi için risk olustururlar. 4 – 6 ay sürecinden baslayarak demir destegi gerekir. Bir yas alti demir destegi verilmesinin gelisimsel ve davranissal yararlari gösterilmistir. Tek basina anne sütü, yasamin ilk alti ayindan sonra tüm besin ögesi gereksinimlerini karsilayamaz. Kirmizi et ya da yumurta her gün ya da olabildigince sik diyette olmalidir.

Dünya Saglik Örgütü demir eksikliginin önlenmesi için 2 yas altinda 12,5 mg /gün demir alimini önermektedir. Demir diyette Fe+2 (hem demiri) ve Fe+3 (hem olmayan) olarak bulunur. Fe+2'nin emilimi daha fazladir.

Emilimi en yüksek olan Fe+2 kaynagi karaciger, koyun ve sigir etidir. Tavuk ve balikta bu oran azdir. Baklagillerdeki demir içerigi tahillardan fazladir. Bitkisel besinlerde hem olmayan Fe vardir. Süt ve yumurtanin içinde Fe+3 vardir ve ancak % 4 - 15'i emilir. Anne sütü demir içerigi düsüktür ancak bu demirin emilimi %50’dir. Hem olmayan Fe kaynagi ispanak, pekmez, semizotu, kuru üzüm, börülce, havuç, patates, kuru baklagiller, yumurta yüksek demir içerikli yiyeceklerdir. Kepekli un, kepekli ekmek pisirmeyle hem demirinde degisiklik olmazken, hem olmayan demir %70 - 80 kaybolur. Çay, kahve, kakao, yogurt, süt, peynir, yüksek posali yiyecekler demir emilimini azaltirlar.

Bebegin hizla büyüdügü bu dönemde demir eksikligi olursa bagisiklik sisteminin normal olarak çalisamamasi ve buna bagli enfeksiyon hastaliklarina yatkinlik, sindirim sisteminde aksamalar, deri ve mukozalarda bozulmalar görülür. Bunlara ek olarak tarti alisi boy uzamasi olumsuz etkilenir ve büyüme geriligi meydana gelir. Daha da önemlisi; beynin dogumdan sonraki ilk iki yasta gelisimi çok hizlidir. Beynin gelisimi için yeterli demir alinmasi zorunludur. Yeterli alinmadiginda ise zihinsel, motor ve davranissal yetersizlikler meydana gelir. Beyinle ilgili fonksiyon bozukluklari iki grupta toplanir. Birinci grupta davranis kusurlar i(asiri aglama, uykusuzluk, huzursuzluk, uyumsuzluk, istahsizlik, anneye asiri düskünlük) yer aliyor. Bunlar geçici bulgulardir ve demir tedavisi ile düzelir. Ancak ikinci grupta yer alan bilissel fonksiyonlarin olumsuz etkilenmesinden dogan bulgular ise kalici olabilir.

Klinik olarak bu çocuklarda istahsizlik, halsizlik, solukluluk, algida güçlük, dikkat bozuklugu, dil gelisim sorunlari karsimiza çikar. Ayrica demir eksikligi olan çocuk garip seylere karsi bir istah duyar (toprak yeme, kum yeme, buz yeme gibi).
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası