Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücudunuz sizin düsmaniniz degil, ona iyi davranin

Çogumuz zaman zaman vücudum keske suna benzeseydi, keske daha uzun boylu ya da burnum söyle olsaydi diye düsünmüsüzdür. Kisinin vücudunun herhangi bir bölgesinden (algilamasindaki çarpiklik sonucu) hosnutsuz olup, bunu yogun olarak düsünmesi psikiyatrik bozukluk olan “Dismorfofobi” rahatsizliginin belirtileridir. Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Dr. Gülçin Ari Sarilgan, kiside hafif derecede bir fiziksel anomali olabilecegini (örnegin:kepçe kulak, kemerli burun gibi) ancak dismorfofobi rahatsizliginda kisinin kaygisinin beklenilenin çok üzerinde oldugunu belirtiyor.

Özgüven eksikligi olan, asiri mükemmelliyetçi, takintiya egilimli ve süpheci kisilik yapisina sahip olan bireylerde daha fazla görülür. Psikiyatrik bozukluk ”Vücut Dismorfik Bozuklugu” olarak tanimlanir. Depresyon, obsesif – kompulsif bozukluk, sosyal fobi ve yeme bozukluklari ile beraber de görülebilir.

En çok sikayet edilen organlar: Yüzdeki kusurlar (özellikle burun), daha sonra saç, cilt, meme, kalça, baldir, genital organlar (penis).Ancak kisi bütün bedeniyle ilgili de takintili olabilir.

Bugüne kadar yapilan kapsamli çalismalarda bu hastaliktan mustarip olan kadin – erkek oraninin esit oldugu saptanmistir. Vücut Dismorfik Bozukluk tanisi ilk olarak ortalama 30 yasinda konur. Vakalarin büyük çogunlugunu çalismayan ve hiç evlenmemis kisiler olusturur. Bu bozukluga sahip kisiler, ilk belirtilerini tipik olarak ergenlik veya erken eriskinlik devresinde gelistirirler. Bozukluk hafif olarak çocukluk ya da ergenlik ya da 20’li yaslarda baslayabilir. Genellikle orta sinif ailelerden gelen vakalarin ancak çok küçük bir oranina bu teshis konulabilir. Plastik cerrahi servislerine yatan ancak % 2’lik bir grupta bu bozukluk teshis edilebilir.

Bu bozukluga sahip hastalar siklikla dermatoloji (cilt hastaliklari) ve plastik cerrahi kliniklerine basvururlar. Yüzündeki akne, yara izi ya da güzelligini bozdugunu düsündügü herhangi bir nedenle kisi dermatoloji kliniklerine basvurabilir. Vücut dismorfik bozukluga sahip bir kisi rinoplasti (burun estetik ameliyati), mammoplasti (gögüs büyütme veya küçültme), yüzdeki kirisikliklarin, siskinlik ya da gerdanindaki sarkikliklarin düzelttirilmesini isteyebilir. Ancak ameliyattan sonra kisi çogunlukla rahatlayamaz, uzun süreli takip çalismalari kozmetik cerrahi tedaviden sonra ileri evrede siklikla daha siddetli psikopatolojinin ortaya çiktigini göstermektedir.

Tekrarlayan veya tedaviye dirençli bazi depresyonlarda kisi ancak vücudunun rahatsiz oldugu bölgesini düzelttirdigi zaman tüm çökkünlügünden kurtulacagini zannedebilir.

Genellikle bu bozukluk kisi tarafindan bir sir gibi saklanir. Ancak kisinin zamanin büyük çogunlugunu ayna karsisinda kendini kontrol ederek geçirmesine ve kendinden emin olabilmek için siklikla baskalarina nasil göründügünü sormasina sebep olur. Sosyal ortamlarda yasadigi sikintiya bagli olarak kiside siklikla uykusuzluk, depresyon ve anksiyete gelisir. Sosyal izolasyon, iliskilerde tatminsizlik, utanç ve düsük benlik degeri de siktir.

Hastanin sosyal, mesleki ve özel hayatinda bozulmalara yol açan bir bozukluktur. Bu bozukluk 100 yildan uzun zamandir bilinmekte ve “dismorfobia” olarak adlandirilmaktadir.

Vakalarin;

% 90’inda hayat boyunca bir majör depresif atak,
% 70’inde anksiyete bozuklugu,
% 30’unda ise psikolojik bozukluk öyküsü mevcuttur.

En sik baslangiç yasi 15 – 20 (Kadinlarda daha fazla görüldügü söyleniyordu. Ancak son yillarda kadin ve erkek oraninin esit oldugu düsünülüyor.)

Etyolojisi (bozuklugun nedeni) bilinmemekle birlikte, bazi vakalardaki bozuklugun patofizyolojisinden serotonin sorumlu tutuluyor. Kültürün ve sosyal etkilesimin de rolü önemlidir. Çünkü özellikle bazi ailelerde stereoptik bir güzellik anlayisi sikça vurgulanir. Psikodinamik modele göre ise vücut dismorfik bozukluga cinsel ya da emosyonel bir çatismanin iliskisi, bir vücut bölümüne yansitilmaktadir. Bazi vakalar reflektif yüzeylerden kaçar, rahatsiz oldugu bölgeyi makyajla ya da giysiyle (sapka, peruk gibi aksesuarlarla) kapatmaya çalisir. Vakalarin 1/3’ü tamamen eve kapanir çünkü kendisiyle alay edilecegine inanir ve vakalarin 1/5’i nitihar tesebbüsünde bulunur.

Kisinin kaygisi zaman içinde artip, azalabilir ancak eger tedavisiz birakilirsa genellikle kronik bir seyir izleyebilir.

Tedavisinde antidepresan ve antipsikotik ilaçlarin yani sira psikoterapi uygulanir.Davranis terpileri de uygulanmaktadir. Ancak tedavinin ne kadar sürecegi konusunda halen tartismalar bulunmaktadir.

Plastik cerrahi kliniklerine basvuran hastalarda öncellikle bir psikiyatrik degerlendirmenin uygun olacagini belirtmek isterim. Çünkü bu rahatsizliga sahip olan kisiler bir estetik cerrahi girisim geçirseler dahi genellikle cerrahi operasyonun sonucundan da memnun olmazlar.Kisi hastaliginin psikolojik kökenli oldugunu genellikle kabul etmedigi için teshisi ancak bir uzman koyabilir.

Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
Dr. Gülçin Ari Sarilgan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası