Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Idrar Yollari enfeksiyonlari kadinlarda daha çok görülüyor!

Idrar yolu enfeksiyonu; idrar yollarinin bakteriler tarafindan istilasi sonucunda ortaya çikan bir reaksiyondur. Yeni dogan dönemi hariç, idrar yolu enfeksiyonlari kadinlarda erkeklere göre çok daha siktir. Özellikle genç kadinlarda bu farklilik otuz kat artabilir. Kadiköy Sifa Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Mustafa Günhan idrar yollari enfeksiyonu hakkinda bilinmesi gerekenleri derledi.

Bakteriler idrar yollarina; kan, lenf ve de en siklikla “üretra” dedigimiz dis idrar deliginden direkt olarak ulasirlar. Enfeksiyonlara birçok neden yol açmakla birlikte, korunmasiz cinsel iliskiler, tas hastaliklari, kateter ve uzun süreli antibiyotik kullanimlari siklikla karsilastigimiz sebepler arasindadir.

Idrar yollari enfeksiyonlarini üst ve alt üriner sistem enfeksiyonlari seklinde siniflandirmak mümkün. Böbrek enfeksiyonlari (akut piyelonefrit) üst grupta düsünülerek; titremeyle yükselen ates - genellikle ates 38C üzerindedir - bulanti ve kusma ve siddetli bosluk agrisi belirtileri ile ortaya çikarlar. Mesane ( sistit) ve prostat enfeksiyonlari (prostatit) ise alt üriner sistem grubunda olup, akut fazlarina ates de eslik eder. Bunun yani sira, idrar yaparken yanma, sik ve az idrar yapma, idrar hissi ve kanama siklikla karsilasilan belirtilerdir.

Idrar yollari enfeksiyonlarin teshisinde baslangiç olarak - eger tekrarlayici ve komplike sistit düsünülmüyorsa (özellikle kadinlarda) hastanin hikayesi, genel muayene, tam idrar tahlili ve / veya idrar kültürü yeterlidir. Aksi takdirde radyolojik ve kan tetkikleri de eklenmelidir.

Tedavide prensip; enfeksiyona yol açan sebepler ortadan kaldirilmalidir. Komplike olmayan bir sistit ve prostatit olgusunda antibiyotik kullanimi yeterlidir. Süresi ve dozunu hastaya göre ayarlanmakla birlikte, en az 4 -6 hafta olarak planlanmalidir. Akut piyelonefrit olgularinda ise hasta öncelikle hastaneye yatirilmali, genel durumu düzelene kadar desteklenmeli ve yakin takibi yapilmalidir. Antibiyotik süresi ise genellikle 2 - 4 hafta arasinda olmalidir. Akut prostatit ise nadir rastlanilan bir durum olup, genel olarak bagisiklik sistemi bozuk, diyabetik hastalarda prostat biyopsisi sonrasinda görülür.

Koruyucu yaklasimlar arasinda - özellikle tekrarlayici ve inatçi üriner yol enfeksiyonlarinda - düzenli doktor kontrolleri, gereksiz ilaç kullanimindan sakinma, bol su alimi, pamuklu iç çamasir seçimi, bayanlarda vajina içini gereksiz yere sabunla yikamadan kaçinma yer almaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası