Genel SağlıkHABERLER

RAMAZANDA REFLÜ İLE NASIL BAŞ EDİLİR?

En genel haliyle mide içeriğinin yemek borusuna, hatta ağza kadar gelmesi olarak tanımlanabilen reflü şikayetleri özellikle ramazan ayında daha da fazla oluyor. Yemek borusuyla mide arasındaki kapakçığın basıncının düşmesi ya da bu bölgede anatomik herhangi bir sorun olması en sık karşılaşılan reflü nedenlerindendir. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Doç Dr. Eser Vardareli ramazanda reflü şikayetlerinin artmasının sebepleri, buna karşı alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Neler Ramazanda Reflü Şikayetlerini Artırır?

Uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda fazla ve hızlı yemek yenmesi karın içi basıncını artırarak mide içeriğinin (safralı, asitli) yemek borusuna kaçmasına neden olabilir.
Yemekte yağlı ve ağır yiyeceklerin tüketilmesi
İftarda yemek yedikten sonra dinlenme amaçlı yatılması,
Sahurda yemek yedikten çok kısa bir süre sonra tekar yatılması
Midede önceden var olan reflü hastalığı (daha önce kronik reflü şikayeti olmayan bir insanın da ilk reflü şikayeti ramazan ayında ortaya çıkabilir.)

Ramazanda Reflüye Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Reflüsü olan hastaların diyetlerini ve tedavilerini ramazana göre düzenlemeleri ayrıca reflüye yönelik bir takım ek önlemler almaları gerekiyor:

İftarda sık aralıklı, az miktarda yemek yemek,
Sahurda veya iftarda yemek yedikten hemen sonra yatmamak; mümkünse yemekten en az 2 saat sonra yatmak,
Yatağın başının yükseltilmesi,
Yemekten sonra öne eğilmemek,
Bazı yiyeceklerin tüketimine dikkat etmek:
Özellikle yağlı yiyecekler tüketmemek
Kafeinden kaçınmak: Kafein en fazla kola, kahve ve koyu bir çayda bulunur.
Sigara içmemek
Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durmak
Ağır tatlıları tüketmemek: Tüketilecekse sütlü tatlılar gibi hafif tatlılar tercih edilmeli.
Çikolata, Çiğ soğan-sarımsak, domates, salça, ketçap, nane gibi reflü ataklarını provoke eden besinlerden uzak durmak

Bazı Reflü Hastaları Orucu Tolere Edemeyebilir!

Bazı hastaların reflü hastalığının şiddeti ile ilişkili olarak oruç tutması uygun olmayabilir. Oruç öncesinde belirgin yakınması olmayan, fakat oruç esnasın da alınan önlemlere rağmen giderek artan şikayeti olan hastaların da doktora başvurması uygundur.

Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü hastalığının tedavisi reflünün neden-nasıl geliştiği ile ilişkilidir. Bu nedenle tedavi seçenekleri hastaya ve hastalığın şiddetine göre değişmekte, basit diyetetik önlemlerden cerrahi tedaviye kadar geniş yelpazede ele alınmaktadır.

Alkol alımı, sigara ve kafein kullanımı, çok kısa zamanda çok fazla kilo alımı gibi durum ve alışkanlıkları olan hastalarda bazen sadece bu alışkanlıkları bırakmak ya da durumu değiştirmek bile tümüyle şikayetleri geçirebilir.

Diğer tedavi yöntemi ilaçla tedavidir. Bu yöntemde reflüye sebep olan materyali daha zararsız hale getirmek amaçlanır.

Ancak alınan önlemlere rağmen reflü atakları kontrol altına alınamıyorsa, anatomik soruna yönelik endoskopik ya da cerrahi tedaviler gündeme gelebilir.