Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme Kanseriyle Savasta Önemli Mesafeler Alindi

Ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi en çok tercih edilen yöntemler olsa bile, bilim adamlari yeni sondalar, gen testleri ve akilli ilaçlarla meme kanseriyle savasta önemli mesafeler aliyor.

Meme kanseri, genel olarak meme kanallarinda veya meme ucundaki dar bosluklarin etrafinda bulunan bazi hücrelerin tam olarak bilinemeyen bazi nedenlerden dolayi genetik yapilarinin bozulmasi ile anormal sekilde büyümeleri sonucunda olusuyor. Bu olay sik olarak görülmesinin yaninda, çogu kadinda baslangiç safhasindan öteye gitmiyor ve bazi durumlarda vücut tarafindan yok ediliyor. Tabii bunun tersinin de olma ihtimali var. Bu durumda kanserli hücreler, memenin içinde büyüyor ve zaman zaman diger organlara ve kemik yapisina siçrayabiliyor.

Böyle bir kitle 2.5 cm büyüklügüne gelmeden kisi tarafindan veya doktor muayenesinde elle tespit edilemiyor. Fakat yeni gelistirilen mamogram yöntemleri bu kütleleri çok daha erken safhalarda dahi yakalayabiliyor. Bu gelisme umut verici oldugu kadar kafa karistirici görünüyor. Bazi doktorlar bu yöntemi erken teshis için can alici bir ilerleme olarak görürken, bazilari da henüz tehlikeli safhaya geçmemis ve belki de kendi kendine kaybolacak bu olusumun saptanmasinin hastayi telása sokmaktan ve gereksiz tibbi müdahalelerden geçmesinden baska bir ise yaramayacaginda birlesiyor.

ARTIK GÖGÜS ALINMAYACAK

Mamografideki ilerleme tek yenilik degil. Bunun yaninda, yeni operasyon yöntemleri de herhangi bir tehlikeli kanser olusumunda gögsün tamamen alinmasini tarihe karistiriyor. Yeni bulunan yolla, saglikli bölgeye minimal zarar verilerek, sadece kanserli bölge vücuttan aliniyor. Bu islemi takiben yapilan radyoterapi ile de, kanserin yeniden olusmasi önleniyor. Bu ikinci etap haftada bes kere yapilmak kaydi ile alti veya yedi hafta sürüyor. Doktorlar isin estetik yanini da unutmamislar. Ameliyat gögsün kola yakin alt kismindan açilan bir kesikten yapiliyor ve böylece, operasyon sonrasi olusan istenmeyen yara izleri de en alt düzeye indiriliyor.

Üçüncü yenilik ise bulunan ilaçlar. Genetik kodun nasil isledigi her geçen gün daha detayli olarak ortalya çikmasinin da bunda büyük payi var. Böylece, kanser hücrelerine direkt olarak etki eden ilaçlar çikiyor ortaya. Bu ilaçlar, mevcutlarin sevimsiz yan etkilerinden arinmis oldugundan, hastalara da umut asiliyor.

ASIL SORUN ÖSTREJEN

Gögüs kanserini tek bir sebebe baglamak mümkün degil ama bütün bilim adamlari en önemli faktorün östrojen oldugu görüsünde birlesiyor. Ayni hormonun derimizi yumusattigi saçlarimizi beyazlattigi ve tümörleri besledigi de biliniyor.

Gögüs kanseri, özellikle gelismis ülkelerde yüksek oranda görülüyor. Bilim adamlari, yüksek teknolojinin ve modern hayat kosullarinin östorojen hormonunun salgilanmasinda etkili oldugunu söylüyorlar.

Ancak yapilan iki yeni arastirma gögüs kanserinin cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilecegini gösteriyor. (Hürriyet Gazetesi)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası