Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ TUTARKEN AGIZ KOKUSUNU ÖNLEYIN

Agiz ve dis sagligi, Ramazan ayinda oruçluyken daha fazla önem kazanir. Ramazan'da, disler firçalanmadigi zaman sahurdan iftara kadar geçen uzun sürede agizda kolayca üreme ortami bulan bakteriler, agizda kötü kokuya ve dis çürüklerine de neden olabilir.

Bunun yani sira; bazi gidalar da agiz kokusunu artirmaktadir. Memorial Atasehir Tip Merkezi Dis Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yildiz Elmas, “Ramazan’da dis sagliginin korunmasi ve agiz kokusunu önlemenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Kötü agiz kokusu anlamina gelen “halitosis” agiz içi problemler ya da genel sistemik sorunlardan kaynaklanabilir. Toplumda kötü agiz kokusunun kaynagi genelde mide olarak bilinir. Normalde kokularin mideden çikmasi mümkün degildir. Agiz kokusu nadir olarak mide bagirsak nedenli olabilir.

Agiz kokusu % 80-90 oraninda dis çürügü ve bu durumu meydana getiren mikroplarin sülfür bilesiklerini parçalamasi kaynaklidir. Saglikli kisilerde kötü agiz kokusunun sebebi dilin arka damaga bakan yüzeyindeki mikro organizmalardir. Bu koku da genellikle sabah kahvaltisindan sonra kaybolur.

Kasik Testi Ile Agiz Kokusunu Anlayabilirsiniz

Agiz kokusunun nedenini saptamak için basit yöntemler vardir. Plastik bir kasik dilin arka yüzeyinden ön yüzeyine dogru sürülerek çekilir. Kasik koklanir; bu test 2-3 gün süre ile yapilip karar verilebilir. Kötü koku kaynagini saptanmasi, buruna yerlestirilen tüpten nefes verilmesi ile de saglanabilir. Böylece akciger nefesi tespit edilir.

Agiz kokusunun teshis ve tedavisi, agiz disi veya agiz içi kaynakli olup olmama durumuna göre yapilir. Agiz içinde kötü kokuya sebep olabilecek patoloji bulunamazsa, dil firçalanip agiz dezenfeksiyonu tamamlandiktan sonra muayenede akcigerlerdeki kötü hava saptanirsa, “agiz disi kaynakli kötü koku” teshisi konulur. Bu tip muayene öncesinde kisinin, 3 hafta önceden sarimsak sogan gibi gidalari tüketimi durdurmasi, antibiyotik almamasi ve 48 saat açlik süresi geçirmesi gerekmektedir.

Düzenli Dis Kontrolü Ile Agiz Kokusunun Önüne Geçin

Düzenli dis hekimine giden kisilerde agiz içi kaynakli agiz kokusu görülmez. Dis firçalama ve dis ipi, iyi agiz bakiminin önemli basamaklaridir. Ancak dilin temizlenmesi agiz kokusu sikayeti olan kisilerde birinci siradadir.

Genel olarak diseti problemleri kirik ve çürük disler, eski ve kötü yapilmis protezler, tükürük salgisinda azalma agiz içi kaynakli kötü agiz kokusunun sebepleri arasinda sayilir. Bu sebeple sabahlari nefes hos kokmayabilir. Gece tükürük salgisi oldukça azdir.

Agiz Kokusunu Önlemek Için Mutlaka Dilinizi de Firçalayin

Agiz kokusunun en önemli tedavi asamasini agiz bakimi ve dilin firçalanmasi olusturmaktadir. Klorheksidin adi verilen maddeyi içeren agiz gargaralarinin sürekli kullanimi uygun degildir. Bunlar diste renklesmelere, diseti ve damaklarda yanma ve tat hissinin kaybolmasina neden olabilirler. Ayni sekilde hidrojen peroksit içerikli gargaralar, soda veya çinko içerikli gargaralar ile alkol içerikli gargaralar da, agiz içi epitel dokusuna zarar verebilir.

Tatlandiricili Sakiz Çigneyebilirsiniz

Sekersiz çikletlerin agiz kokusunu hafiflettigi düsünülmektedir. Tatlandiricili çikletlerin ise içerdigi ksilitol isimli madde nedeni ile bakteriler üzerine olumsuz etkisi vardir. Bu sebeple agiz kokusu sikayeti olan hastalara önerilir.

Agiz kokusunun teshisinde en önemli nokta agiz içi kaynakli ya da agiz disi kaynakli olup olmadiginin tespitidir. Agiz disi kötü agiz kokusu, ciddi enfeksiyöz hastaliklarin öncü belirtisi olarak kabul edilir. Ancak unutulmamalidir ki; agiz kokusu % 80- 90 oranla agiz içi kaynaklidir.

Sogan Sarimsak Yerine Hos Kokulu Yesilliklerden Tüketin

Oruç tutmak gün içinde uzun süre açlik gerektirir. Bu durumda tükürük salgisi azalir ve buna bagli olarak tükürügün dili temizleyici ve yikayici etkisi de düser.

Ramazan’da genel olarak agiz kokusuna sebep olacak sarimsak, sogan içerikli ve agir baharatli gidalardan uzak durmali; bunlarin yerine lifli ve su içerikli nane, maydanoz, taze feslegen gibi yesillerin tüketimi artirilmalidir. Iftar ve sahur vakitlerinde bol su tüketilmeli, sahur yemegi tamamlandiktan sonra mutlaka disler ve dil temizlenmeli, mümkünse agiz dezenfektani ile gargara yapilmalidir. Bu konuda hassasiyet duyanlar için piyasada alkol içermeyen agiz gargaralari bulunmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası