Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE CINSEL ILISKI BEBEGE ZARAR VERMIYOR

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Altug Semiz, “Gebelikte cinsel yasam “hakkinda bilgi verdi.

Gebelik dönemi kadin hayatinin en karmasik dönemlerinden biridir. Psikolojik ve bedensel çok sayida degisimin izlendigi bu dönemde kadinin bir takim aliskanliklarinin da degismesi ve yeni bir yasam biçimini benimsemesi dogal bir adaptasyon seklidir. Bununla beraber yasanan bu sürece uyum adina yapilanlarin, yanlis bilgilenmeler yüzünden, henüz var olmakta olan bebegi korumak adina takinti halini almasi dogru ve açik bilgilendirme ile engellenebilir. Burada hekim-hasta iliskisinin net ve anlasilir kurulmasi gebe ve esini rahatlatmakla beraber; gelismekte olan bebek için her kosulda en dogrunun yapilabilmesine olanak saglamaktadir.

Özellikle cinsellik konusunda bilgilenme-bilgilendirme aliskanligindan yoksun yani bizimki gibi toplumlarda gebelikle beraber cinselligi konusmak daha da zor bir hal almakta ve bu da bilginin, yerini yanlis inanis ve gereksiz korkulara birakmasina neden olmaktadir.

Nedir dogrusu? Gebelikle beraber cinsellik sona ermeli mi, yoksa cinsel hayatin devami aynen mümkün müdür?

Hamileliligin ilk dönemlerinde baska bir nedene dayanan düsük tehdidi söz konusu degilse cinsel iliskinin düsüge yol açmasi söz konusu degildir!

Hamilelik, embriyonun ana rahmine düsüp tutunmasi ile baslar. Bu dönem kadinin henüz gebe oldugunu bilmedigi ancak aslinda sürecin basladigi bir dönemdir. Gebelik teshisine kadar geçen sürede – ki bu 2-3 hafta kadar bir zamani içerir- kadinlar hamile olduklari bilgisinden bagimsiz, normal hayat rutinlerine devam etmektedir. Haliyle cinsel hayatlari da her zamanki seklindedir. Bu esnada yasanan cinsel iliskiler aslinda gebelik adina en riskli dönem olmasina ragmen gebeligin baslamasi adina bile bir risk teskil etmezler. Hamilelik teshisi konulduktan sonra da cinsel iliskiye devam etmemek bu nedenle de gereksiz bir tedbir sayilabilir. Embriyonun oturdugu rahim boslugu ile iliskiye girilen vajina ayni organ degildir. Vajina kubbesi ile rahim boslugu arasinda anatomik ve kimyasal bariyerler mevcuttur. Bu nedenle cinsel iliski sirasinda bebege zarar vermek söz konusu olamaz. Ancak iliskinin gerek travmatik gerekse kimyasal açidan ilk üç ay içerisinde düsüge yol açip açmamasi yine de bilimsel açidan da bir merak konusu olmus ve bu konu üzerine bilimsel çalismalar da yapilmistir. Yapilan çalismalarda baska nedenlere bagli olarak düsük tehdidi olmayan kadinlarin cinsel iliskiye girmesinin düsük olasiligini artirmadigi kanitlanmistir. Bu nedenle de eger gebeliginizde baska bir nedene dayanan düsük tehdidi söz konusu degilse cinsel iliskinin düsüge yol açmasi söz konusu degildir.

Gerektiginde psikolojik destek yardimi almaktan çekinmeyin

Gebeligin ilk üç ayinda anne adayinda genel olarak bir halsizlik, uyku hali, mide bulantisi mevcuttur. Bu agresif degisimler anne adayinin cinsellikten uzaklasmasina ve isteksizligine neden olabilmektedir. Bu çok dogal ve ayni zamanda geçici bir süreçtir. Anne adaylarinin çok az bir kisminda bu isteksizlik altta yatan baska nedenlere bagli olarak devam edebilir. Bu durumlarda çiftlerin birbirine açik, yardimci ve anlayisli olmasi sürecin daha kolay geçirilebilmesini saglamaktadir. Çiftin zorlandigi durumlarda psikolojik destek alinmasi iliskinin geleceginde sorunun devam etmesini engelleyebilir.

Gebeligin Ilerleyen Dönemlerinde Iliski Sayisinda Bir Sinirlama Yoktur

Gebelik ilerledikçe anne adayinin hormonal dengesinde de degisiklikler olmaktadir. Ilk 12- 14 hafta hamileligin en zor geçirilen dönemiyken sonrasinda anne adayi çok belirgin rahatlayacaktir. Vücudunda hissettigi genel halsizlik, bulanti gibi sikayetler biter. Dahasi degisen hormon dengeleri ile çok daha enerjik, mutlu ve heyecanli bir hal alir. Bu dönemler kadinlarin gebelik döneminde libidosunun en yüksek oldugu dönemlerdir. Genital bölgedeki kanlanma artisi sayesinde daha kolay uyarilir ve daha kolay orgazma ulasabilir. Bu libido artisi tamamen normaldir. Ve cinsel iliskiye girmenin bu dönemde de herhangi bir zarari olmadigi gibi iliski sayisinda bir sinirlamada yoktur. Çiftler, birbirinin ihtiyaç ve talepleri konusunda anlayisli ve sabirli davranarak, istediklerini yasayabilirler.

Orgazm Anne ve Bebek Için Risk Olusturmuyor

Bu konuda yanlis bilgilenmelerden biri de orgazm olmanin bebek ya da anne sagligi açisindan bir risk teskil edebilecegi düsüncesidir. Orgazmin kadin vücudunda nelere sebep oldugu uzun yillardir bilinen bir gerçek. Bununla beraber, yine uzun zamandir gebe kadinlarin orgazm yasamalari sirasinda ve sonrasinda bedeninde olusan degisiklikler bilimsel açidan bilinmektedir. Gebe kadinin orgazm olmasinin bebege ya da kendine hiçbir zarari yoktur. Orgazm sonrasi genel bir rahatlamadan sorumlu olan endorfin salgisinin, bebegin de yararina oldugu da bir gerçektir. Bu nedenle cinselligi hem en istekli hem de en rahat yasayabileceginiz ikinci üç aylarda bu konuda çok rahat olabilirsiniz. Ayrica gebeligin bu aylari kendinizi en çekici hissettiginiz döneminiz oldugundan partnerinizle olan cinsel hayatiniz için çok renkli ve degisik deneyimler de söz konusu olabilir.

Gebeligin Son Dönemlerinde Cinsel Iliski, Halk Arasindaki Yaygin Kaninin Aksine, Erken Doguma Neden Olmaz

Hamileligin son dönemlerinde anne adaylarini en çok yoran sey karninda giderek büyüyen bir agirlik tasimak ve beraberinde gelen ödemin yipratici etkileridir. Bu dönemde ve özellikle doguma yakin zamanlarda anne adaylari kendilerini daha hareketsiz kilar ve kötü hissetmeye baslarlar. Çogu kez gebelerin aklina cinsellik gelmemektedir. Üstüne üstlük bu dönemlerde cinsel iliskinin erken doguma neden olabilecegi de sikça karsilasilan bir düsüncedir. Ancak genel kaninin aksine cinsel iliski varligi ya da sayisinin erken dogumla bir iliskisi saptanmamistir. Gebeligin doguma yakin zamanlarinda da cinsel iliskiye girilebilir. Burada en basta yasanan sorunlardan biri bebegin varligindan kaynaklanan cinsel birlesmede teknik yetersizlik olabilir. Bu sorunu cinsel birlesme pozisyonunda farklilik yaparak asmak mümkündür ve bebege herhangi bir zarar verme olasiligi yoktur.

Gebelik, hayatinizi devam ettirebileceginiz ve kadin olarak yasayabileceginiz en güzel ve özgün deneyimdir

Sonuçta hamilelikte cinsel iliskinin bebege ya da anne adayina en ufak bir zarari bulunmamaktadir. Eger anne adayinin bu duruma engel bir problemi varsa ya da yüksek riskli bir gebelik mevcutsa bu durum hekiminiz tarafindan size bildirilecektir. Bütün bunlardan önemlisi gebenin kendi durumu hakkinda hekimden bilgi almasi ve gebelikte yapabileceklerini kendine özgü belirlemesidir. Herhangi bir tibbi probleminiz bulunmadigi kosullarda cinsellik yasamaktan çekinmenize hiçbir neden bulunmamaktadir. Gebelik, hayatinizi devam ettirebileceginiz ve kadin olarak yasayabileceginiz en güzel ve özgün deneyimdir. Bu muhtesem döneminizde cinselliginizi de sinirlamaniz gerekmeyecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası