Genel SağlıkHABERLER

ERKEKLER İÇİN GÖBEĞE VEDA ETME YÖNTEMLERİ

Erkekler genellikle evlendikten sonra ki bu çoğu zaman ‘düzenli yaşama geçmek’ anlamına geliyor, belirgin şekilde şişmanlar. Bu yağlar da genellikle karın ve bel bölgelerinde birikir. Pantolonun belinden taşan bu fazlalıklara ‘aşk simidi’ adı verilerek, sempatik gösterilmeye çalışılır. Ama sağlık açısından o kadar sevimli oldukları söylenemez. Başlangıçta basit bir kilo alma problemi gibi görünse de ilerleyen dönemlerde ağır sonuçlara sebep olabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp krizi ihtimalini yükseltir. Kadıköy Şifa – Ataşehir Tıp Merkezi Kaliteli Yaşam Polikliniği’nden Medikal Estetik Uzmanı Dr. Hüseyin Atalay erkeklerin göbek sorunundan nasıl kurtulabileceğini anlatıyor.

Şişmanlığın tanımı artık farklı bir biçimde yapılıyor. Yapmanız gereken şu: Kalçanızın çevresini bir mezurayla ölçün ve sonra bunu belinizin kalınlığıyla oranlayın. Bu rakam bayanlarda 0,8 üzerinde, erkeklerde 0,95 ve üzerindeyse tehlike sinyalleri çalmaya başlamıştır.

Aklımızda tutmamız gerekenler ;
. Birçok araştırma karın bölgesinde biriken yağların, kalça ve bacakta toplanan yağlardan daha tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.
. Kaslarımız fazla çalışıp enerjiye gereksinim duyduğu zaman yağ hücreleri yedek enerji deposu olarak harekete geçer.
.Yağ asitleri yakıt sağlamak için çalışan kaslara doğru yola çıkar.
. Ancak karın bölgesindeki yağlar kana karışınca önce karaciğere uğrar.
. Karaciğere gelen yağ asitleri karaciğerin kandan insülini temizlemesini engeller. Bu durumda kandaki insülin yüksek kalır. Kas ve diğer hücrelerde insüline karşı direnç oluşur.
. Bu direnç sonucu kandaki şeker yükselir. Kandaki yüksek şekeri düşürmek için pankreas bezi daha çok insülin üretmek ve salgılamak zorunda kalır.
. Bu işlem otomatik sinir sistemi dediğimiz kan basıncını, kalp ve diğer hayati işlevleri kontrol eden sistemi uyarır.
. Sonuçta kana fazla adrenalin salgılanır.
. Bu olaylar zinciri şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarını ortaya çıkarır.
. Aynı şekilde menopozdan sonra hormon kullanmayan kadınlarda da göbekte yağlanma artar ve kalp krizi riski yükselir.

İngiliz bilim adamlarının 9 Avrupa ülkesinde 360.000 kişi üzerinde yaptıkları bir araştırma, karın bölgesindeki her 5 santimetrelik genişlemenin, erken ölüm olasılığını yüzde 13 ile 17 arasında artırdığını göstermiştir. Araştırma sırasında vücut kitle endeksi normal, ancak bel çevresi kalınlığı ortalamanın üzerinde olanların erken ölüm olasılığının arttığı gözlendi. Araştırma, bel çevresi erkeklerde 119, kadınlarda 99 santimetreyi geçenlerin erken ölüm olasılığının, bel çevresi erkeklerde 80, kadınlarda 64.7 santimetrenin altındakilerden iki kat fazla olduğu kaydedildi.

Karın ve bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için diyet ve egzersizin yanı sıra, erkeklerde artık Liposuction gibi cerrahi yöntemlere başvurabiliyor.

Eğer cerrahi yönteme sıcak bakmıyorsanız, o taktirde kadınların yıllardır kullandığı ve etkisini gördükleri mezoterapi ve lipoliz gibi yöntemler artık erkeklere de uygulanıyor.

Bu yöntemler sayesinde iki ay içinde karın ve bel çevresindeki fazla yağlardan kurtulmak mümkün.

Lipoliz yöntemi, mezoterapi uygulamasına benzer bir şekilde fazlalıkların yok edilmesi istenilen bölgelerde çok ince uçlu bir iğne ile ilaç enjeksiyonu şeklinde gerçekleşir. Soya lesitinden elde edilen “fosfatidilkolin” maddesi vücuda enjekte edildiğinde hücre içindeki yağ vücut tarafından eritilir. Bu da belli bölgelerdeki yağların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aslında insan vücudu bu maddenin tamamen aynısını, özellikle yağ metabolizmasında kullanmak üzere, sentezlemektedir. Yöntem kilo vermeyi değil bazı bölgelerde yerleşmiş ve fazla görünen yağ depolarının eritilmesini amaçlar. .

Lipoliz enjeksiyonu özellikle diyet veya spor ile azaltılamayan yağ hücrelerinin eritilmesini sağlamaktadır. Yağ dokusuna enjeksiyon yapıldığı zaman verilen bölgedeki depo yağlar parçalanır ve vücuttan normal metabolik yollarla uzaklaştırılır

Lipoliz yöntemi sistemik herhangi bir yan etkisi olmayan uygulamalar sınıfına dahil edilebilir. Geçici olarak şişkinlik, hassasiyet, kaşıntı ve kızarıklık olabilir. 48 saat içinde geriler. Uygulama uzman bir hekim tarafından yapıldıktan sonra yöntemin hasta için herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Lipoliz dünya çapında yapılmış 2000 araştırmanın sonrasında hastalarda uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle başarısız sonuçlar elde etme imkanı %5’ten azdır.