Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anestezi hakkinda en çok merak edilen 5 soru

Ameliyat öncesinde pek çok hastanin en çok merak ettigi konu anestezidir. Nasil uygulanacagi, hangi ilaçlarin kullanilacagi, ameliyat sonrasinda neler yasanacagi hastanin kafasini kurcalayan sorularin basinda yer aliyor. Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir'den Anestezi ve Reanimasyon Uzmani Dr. Haluk Karpat anestezi ile ilgili en çok merak edilen 5 soruyu yanitladi.

1. Anestezi nedir?

Kelime anlami ile anestezi “duyarsizlik, hissizlik” demektir.Günümüzde her türlü operasyon modern anestezik maddeler ve yöntemler sayesinde konforlu bir sekilde yapilmaktadir.

2. Lokal anestezi nedir?

Lokal anestezide ise belirli bir bölgede, bilinç kaybi olmaksizin, duyunun kalkmasi söz konusudur.

Baslangiçta anestezinin amaci, sadece cerrahi agriyi ortadan kaldirmak iken, günümüzde agri tedavisi, yogun bakim ve reanimasyon üniteleri ve bazi merkezlerde kan bankalari anestezinin konularina dahil olmustur.

3. Genel anestezi nedir?

Genel anestezi, yasamsal fonksiyonlarda bir degisiklik olmadan, geçici bilinç kaybi ve reflekslerde azalma olarak tanimlanir. Bunlarin yaninda kas gevsemesi de genel anestezide bulunur ve birçok hayati operasyon için zorunludur.Genel anestezinin basari ile kullanildigi ilk ameliyat 16 Ekim 1846'da yapilmistir. Eter,azot protoksit ve kloroform, sirasiyla kullanilmaya baslanmis, günümüze gelindiginde çok daha modern ve nontoksik maddeler kullanilir hale gelmistir. Tipta, teknolojinin gelisimi ile birlikte en fazla gelisim gösteren branslardan biri anestezi olmustur.

4. Ameliyat öncesi degerlendirme ve hazirliklar nasil yapilmali?

Anestezistin ameliyatta kullanacagi yöntem, anestezi riskinin belirlenmesi, hastanin en uygun kosullarda ameliyata alinmasi, hastanin bedensel ve ruhsal saglik durumunun degerlendirilmesine dayanir. Bu amaçla yapilacak ameliyat öncesi vizite esnasinda hastaya, uygulanacak anestezi yöntemi hakkinda bilgi verilir, korku ve endisesi giderilir. Hastada ameliyat öncesi dönemde pek çok nedenden dolayi anksiyete mevcuttur. Nedenler arasinda sagligi ve ameliyat konusundaki endiseleri, sonucun belirsizligi, evinden ve yakinlarindan uzaklasmasi, islerinin kesintiye ugramasi, ameliyat sonrasinda rahatsizlik ve agri sayilabilir. Anksiyete, anestezistin uygun konusmasi ve ilaçlarla birlikte giderilir. Yapilan görüsmede hastanin daha önce geçirdigi operasyonlar, bu operasyonlardaki anestezi sekilleri ve varsa komplikasyonlar ögrenilir. Alkol ve sigara tüketimi, alerjik durumlar sorgulanir.

Yapilacak detayli fizik muayenenin ardindan operasyonun türü ve hastanin fizik durumu göz önüne alinarak gerekli laboratuar tetkikleri istenir. Yapilacak uygun sedasyonun ardindan hasta operasyona alinabilir.

5. Ameliyattan sonra neler yasanir?

Operasyon bitiminde hasta, anestezistin gözetiminde, suuru tam açilana dek (genel anestezi uygulandi ise) uyanma odasinda bekletilir. Agrisinin durumu kontrol edilir. Gerekirse ek agri kesici uygulanir. Günümüzde kullanilan konforlu anestezik maddeler ve son teknoloji anestezi makineleri sayesinde hastalar operasyondan sonra günlük yasantilarina daha kisa sürede dönebilmektedirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası