Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARANIN DAHA FAZLA KALBINIZI YASLANDIRMASINA IZIN VERMEYIN

Dünyada 1 milyar insan sigara içmektedir. Bu oran; ABD’de %25, Türkiye’de kadinlarda %25, erkeklerde %63’tür. Koroner kalp hastaliginin en önemli sebebi de (% 90-92) ateroskleroz yani damar sertligidir. Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Alpaslan Eryilmaz, tüm dünyada oldugu gibi Türk toplumunda da koroner kalp hastaliginin (KKH) önemli bir saglik sorunu ve baslica ölüm nedenlerinden biri oldugunu belirtiyor. Sigara kullanimi, kalp damar sagliginin en basinda gelen zararli etkeni olup, Dünya Saglik Örgütü verilerine göre 1990 yilinda meydana gelen ölümlerin 960 bini sigaradan kaynaklanmaktadir.

Ateroskleroza yol açtigi bilinen risk faktörlerinin baslica iki bölüm altinda inceniyor. Ilk grup degistirilemeyen faktörler altinda toplanir bunlar; yas, cinsiyet ve kalitimdan olusur. Ikinci grup ise degistirilebilen faktörler olup, baslicalari; kolesterol yüksekligi, diabet, sigara ve hipertansiyondur. Bunlarin içinde sigara Kalp damar sistemi hastaliklarin en önemli ve önlenebilir bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Sigara kullanimi, kalp damar sagliginin en basta gelen zararli etkeni olup, Dünya Saglik Örgütü verilerine göre 1990 yilinda meydana gelen ölümlerin 960 bini sigaradan kaynaklanmaktadir.

Sigara, kalp damar sistemi hastaliklarin tüm klinik görünümleri (koroner, serebral, periferik damar hastaligi) için önemli risk faktörüdür. Geçen 50 yilda, yapilan bir çok epidemiyolojik çalisma, sigara kullanimi ile miyokard infarktüsü (MI), ani ölüm, strok ve periferik damar hastaligi arasinda güçlü bir iliskiyi ortaya koymustur. Bu iliski yas, cins ve etnik gruplardan bagimsizdir. Sigara ile kalp damar sistemi hastalik iliskisi doz bagimlidir.

Sigara;
• Kalp hastaligi,
• Inme (felç),
• Akciger hastaliklari ve çesitli kanserlere neden olarak ölüme sebebiyet vermektedir.

Dünyada ve Türkiye’de erken ölüm gereksiz saglik harcamalari sakatliklar için en önemli önlenebilir risk faktörüdür. Dünyada 1 milyar insan sigara içmektedir. Bu oran; ABD’de %25, Türkiye’de kadinlarda %25, erkeklerde %63 tür.

TEKHARF (Türk Eriskinlerinde Kalp Hastaligi ve Risk Faktörleri) çalismasina göre: Türk toplumunda, kalp damar sistemi hastaliklarin gelisiminde rol oynayan en önemli risk faktörleri sigara, hipertansiyon, sismanlik, trigliserid yüksekligi ve HDL-kolesterol düsüklügüdür. 1990 yilina ait kesit taramasinda eriskin erkeklerin %59.4’ünün, kadinlarin %18.9’unun düzenli sigara içtigi saptanmistir. KKH’dan ölüm orani asiri sigara içenlerde 2-6 kez daha fazladir.

Sigaranin kalp damar sistemi üzerine etkileri:

Ateroskleroz
Tromboz
Koroner arter spazmi
Aritmi’dir.

Bir çok prospektif epidemiyoloji çalismada sigara ile akut koroner olaylar arasindaki iliski arastirilmis; orta yasli erkeklerin degerlendirildigi bir çalismada: sigara içimi ile ani kardiyak ölüm riskinin 10 kat, akut miyokard infarktüsü riskinin ise 3.6 kat arttigi gösterilmistir.

Tüm risk faktörleri içinde sigara ani kalp ölümü sendromu için en güçlü prediktör olarak görülmektedir. Pasif içicilik durumunda sigaranin kardiyak ve vasküler etkileri gerçek sigara içicileri ile benzerdir. Pasif içicilerde kandaki karboksi hemeoglobin miktari, trombosit agregabilitesi, adezitesi ve polisiklik aromatik hidrokarbon düzeyinin arttigi saptanmistir. Ayrica, pasif içicilerde kan HDL kolesterol düzeyi düsük, fibirinojen seviyesi ise yüksek bulunmustur.

Sigaranin kalp damar sistemi üzerine etkileri, içiminden 15 dakika sonra baslamakta, cevap olarak sempatik aktivasyon ortaya çikmaktadir. Kalp hizi, kan basinci ve kardiyak debi yükselerek kalbin oksijen tüketimi artmaktadir. Ayni zamanda, damar sertligi gelismis damarlarda spazm olusmasi ile koroner damar direncinde artis ve kalp damarlarinda ciddi darlik olmadigi durumlarda bile, koroner kan akiminda azalma ortaya çikmaktadir. Sigara tüketimi, en büyük atardamar olan aort ve onun büyük dallarinda tikayici arteriyel hastalik insidansini arttirmaktadir. Aort damarinda balonlasma, bacak damarlarinda tikanma ve böbrek damar darligi sikligi sigara tüketimi ile artmaktadir.

Genç erkeklerde, iktidarsizliga yol açan damar sertligi gelisiminin sik bir nedeni de sigara kullanimidir Bay-pass ameliyatlari sonrasi sigara içmeye devam eden hastalarda saptanan yüksek kan karboksihemoglobin düzeyi yenilenmis damarlarda tekrar tikanikliga sebebiyet vermektedir. Sürekli sigara tüketiminin kalp ve damarlar üzerine olan erken evrelerdeki etkileri genellikle geri dönüsümlüdür ve sigaranin birakilmasi ile hizla düzelir. Sigaranin birakilmasi ile, iskemik kalp hastalarinda koroner olay gelisme riski 2-3 yil içinde hiç sigara içmemis koroner hastalarinin düzeyine düsmektedir. Herhangi bir kalp sikayeti olmayan kisilerde ise, sigaranin zararli etkilerinden kurtularak, hiç içmemislerle ayni düzeyi yakalamak 10 yil almaktadir. Sigaranin birakilmasindan sonra ilk 2 yilda miyokard infarktüsü riski yaklasik % 50 oraninda azalmaktadir. Kalp krizi geçirip yasayan kisilerde sigara içimine devam edilmesi ölüm ve sakatlik riskini belirgin olarak arttirir.

ABD’de sigara içenlerin;

%70’i birakmak istiyor,
%20’si deniyor.
%80’i birakamiyor.
Deneyenlerin %90’i kendi basina deniyor.
Bir senede %3-5’i ancak basarili oluyor

Doktor kontrolü altindaki ciddi yardimla en az iki kat artan basari sansi yakalandigini söyleyen Dr.Eryilmaz sonuç olarak sigaranin tehlikeli, ölümcül, sakat birakici ve uygun tedavi ile vazgeçilmesi mümkün fiziksel bir bagimlilik oldugunu ifade ediyor.

Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölümü
Dr. Alpaslan Eryilmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası