Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAVUN, KARPUZ VE ÜZÜM ÜÇLÜSÜNÜ BIRLIKTE YEMEYIN!

Meyveleri karistirip yemek ishal yapiyor

Yaz mevsiminde isi artmasiyla birlikte yiyecekler daha çabuk bozuluyor. Sicak ortamda mikroplar daha çok çogaliyor, sicak ortamda besinleri serin yerlerde saklamak daha bir zorlasiyor. Bu bozulmaya bagli olarak besin zehirlenmesi ortaya çikiyor. Yazin besin zehirlenmeleri ve ishaller sik görülüyor.

International Hospital Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Murat Soysal, yazin kavun, karpuz, üzüm gibi meyveleri karistirarak soguk sekilde tüketmenin, meyvelerin yaninda soguk içecekler içmenin mide ve barsak hareketlerini bozarak ishale neden oldugunu söyledi.

Tipta “gastroenterit” olarak adlandirilan besin zehirlenmesinde ise, bulanti, kusma, ishal, karin agrisi görülüyor. Gastroenteritte, mide ve barsak hareketleri bozuluyor, agizdan alinan yiyeceklerinin sindirim sistemini hizli ve erimemis terketmeleri sonucunda ishal ortaya çikiyor.

YAZIN YUMURTA IÇEREN BESINLERE DAHA ÇOK DIKKAT

Yumurta içeren unlu mamuller, yas pasta, tavuk eti (kirmizi ete göre daha kolay bozuluyor) tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Tavuk eti bozulunca “salmonella” gibi mikroplar kisa sürede asiri miktarda ürüyor. Bu mikroplarin toksinleri de ishale yol açabiliyor. Mikrobik olmayanlar ise karisik meyvelerin yenmesinden kaynaklaniyor.

BU YIYECEKLER ISHAL YAPAR!

Bazi yiyecekleri az miktarda tüketmek sorun yaratmasa da, fazla miktarda yemek ishale neden oluyor. Iste bu yiyeceklerden bazilari:

Taze kayisi (kayisi suyu)
Üzüm (üzüm suyu)
Erik
Kiraz
Kavun
Karpuz

ISHALE IYI GELEN YIYECEKLER

Ishal nedeniyle gelen eriskin ve hastalara özellikle 24-48 saat belli yiyecekleri tüketmelerini önerdiklerini belirten Dr. Murat Soysal, ishale iyi gelen yiyecekleri söyle siraladi:

Muz
Seftali
Elma
Peynir
Zeytin
Ekmek
Az yagli makarna
Haslanmis patates
Patates püresi
Pirinç çorbasi

ISHALE KARSI KAHVE TELVESI, KURU ÇAY YEMEYIN!

Ishal çogu zaman aniden ortaya çikan bir durum. Bu nedenle çareyi geleneksel yöntemlerde aramaya yol açiyor. Ishali gidermek için kahve telvesi, kuru çay yemek ishali kesmeyecegi gibi, midenin ve bagirsaklarin da tahrisine neden olabiliyor. Dr. Murat Soysal,

ishale yüksek atesin de eslik etmesi ve 24 saat boyunca geçmemesi halinde hekime basvurulmasi gerektigini belirterek sunlari söyledi:

“Elma, armut, seftaliden birer tane, karpuz kavunda birer ince dilim, erik için 15 adetten fazla tüketmemek gerekiyor. Meyveleri soguk yememek önemli. Eger kiside mide hassasiyeti varsa, sadece meyvelerin yani sira soguk mesrubat da içiyorsa ishal yapar. Deniz ve havuz suyunun yutulmasi, mide ve bagirsaklarda tahrise neden olabilir. Karni üsütmek diye tabir edilen durumda, vücut terliyken klimaya maruz kalmak nedeniyle ishal ve karin agrisi olusur.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası