Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOK SIGARA IÇMEK MULTIPL SKLEROZ (MS) HASTALIGINI KÖTÜLESTIRIYOR

Beyin ve omuriligin iltihabiyla giden bir bagisiklik sistemi hastaligi olan Multipl Skleroz (MS), bas dönmesi, uyusma, vücudun bir tarafinda (yüz, kol, gövde veya bacak gibi) güç kaybi, bulanik görme gibi bir günden uzun süren geçici ve tekrarlayici yakinmalara sebep oluyor. MS, hastalarin önemli bir kisminda ataklar halinde seyrediyor; ancak daha seyrek olsa da bir kisim hastada hiç atak izlenmegi de görülebiliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Nöroloji Uzmani Dr. Murat Kürtüncü, “ataklarin disindaki dönemlerde hastalarin pek fazla sikayetlerinin olmadigini, ancak her atagin beyinde kalici hasarlarin olusmasina neden olabildigini, hastalarin yürüme, denge ve görmede zorluklar yasayabildiklerini ifade etti. Dr. Murat Kürtüncü, “Hastalar sik sik nasil beslenmeleri gerektigini, alkol ve sigaranin etkilerini soruyor. Saglikli beslenme kurallarina MS hastalarinin da uymasi gerekiyor. Kirmizi et yerine beyaz eti tercih etmek, sebze ve meyveyi bol tüketmek gibi. Yeni bilimsel çalismalar, sigaranin çok içilmesi halinde MS hastaliginin gidisatini kötülestirdigini ortaya koyuyor. Bu nedenle sigara içilmemeli.” diye konustu.

Baska Hastaliklarla Karisiyor, Tanisi Gecikiyor

MS hastaliginin belirtileri, baska daha sik görülen hastaliklarin belirtileriyle karistirilabildiginden tanida gecikmeler olabiliyor. Elektriklenme seklinde agri, uyusma, bulanik görme, bas dönmesi, dengesizlik ve idrarda tutuklugun MS’in ilk belirtileri olabilecegini akildan çikarmamak gerekiyor. Dr. Murat Kürtüncü özellikle tekrarlayan bas dönmesi ve dengesizlik sikayeti ile baslayan hastalarin iyi bir nörolojik degerlendirmeden geçmemesi durumunda tanilarinin geciktigine siklikla sahit olduklarini söylüyor. MS hastaliginda izlenen agrilarin zaman zaman fitiklarla bile karisabildigini, bu nedenle bazi hastalarin tanilarinin ameliyat sonrasinda konabildigini ekliyor.

Hangi Incelemeler Yapiliyor?

Her nörolojik yakinma için MR çekilmemesi gerektigini vurgulayan Dr. Murat Kürtüncü, MR’in dünyanin her yerinde MS için en iyi tani araci olarak kabul edildigini ifade ediyor. Ancak bu incelemeyi dogru amaçlarla kullanmak gerekiyor. MR disinda yardimci tani araçlari olarak, rutin kan incelemeleri, bel suyu incelemesi (bel suyunda bagisiklik sisteminin ürettigi proteinler birikiyor) ve ayrica VEP gibi elektrofizyolojik testler kullaniliyor.

Kadinlarda Erkeklerin Iki Kat Daha Sik

MS hastaligi 25-35 yas grubunda, kadinlarda erkeklere göre iki kat daha sik olarak görülüyor. Genel olarak kadinlarda bagisiklik sistemi hastaliklari daha fazla, bu nedenle X kromozomuyla ilgili bozukluklar, ya da hormonal faktörlerin tetikleyici olabilecegi düsünülüyor. Gebelik süresince seyreklesen ataklar, gebelik sonrasinda siklasiyor. Çocukluk döneminde de MS teshisi alan hastalar var.

Bazi Ataklar Üç Aydan Fazla Sürebiliyor

MS hastalarinin bir grubunun çok iyi seyrettigini hatta 10 yil hiç atak geçirmedigini belirten Dr. Murat Kürtüncü, “Bir grup hasta da var ki, yilda 3-4 atak geçirebiliyor. Hangi hastanin nasil seyredecegini bize önceden söyleyen bir test ne yazik ki bulunmuyor. Ancak hastagin nasil seyredecegini birkaç yillik takiple tahmin edebiliyoruz. MS hastalarinda ortalama atak sikligi yaklasik olarak 1,5 yilda birdir. Ataklarin sik olup olmadigini bu ortalamaya göre tahmin edebiliyoruz.”

MS hastalarinin ataklari ile ilgili olarak sunlar söylenebilir:

24 saatten fazla süren geçici nörolojik kayiplardir.
Görme kaybi, çift görme, uyusma, güçsüzlük, idrar mesane problemleri, dengesizlik, agrilar izlenebilir.
Ataklar siklikla bir ay içinde düzelir.
Üç aydan daha uzun süren ataklar da olabildigi gibi bazi ataklarda düzelme de olamayabilir.
Günümüzdeki tedavilerin tümü atak sikligini azaltmak üzerinde etkindir.

Ataklarin Iki Çesit Tedavisi Var

Atak tedavisinde kortizonlar kullaniliyor ve belli bir süre boyunca damardan yüksek doz kortizon tedavisi veriliyor. Degisik kortizon kürleri var, hastanin ve hekimin tercihine göre degisebiliyor. Son 15 yilda yaygin olarak kullanilmaya baslanan atak engelleyici tedaviler enjeksiyon seklinde uygulaniyor. Hastalar ilaçlarini kendi kendine yapabiliyor ya da yardimla yapabiliyor.

Dr. Murat Kürtüncü, FDA (Amerikan Ilaç Ruhsatlandirma Dairesi) tarafindan onaylanma asamasinda olan ve ilk agizdan alinan MS tedavisi olacak olan ilacin önümüzdeki yillarda Türkiye'ye de gelecegini belirterek, sunlari söyledi:

“Su anda hastaligin tedavisinde kullanilan ve enjeksiyon seklinde uygulanan bes ilaç bulunuyor. Biri disinda hastalar bunu kendi kendilerine yapiyor. Ilaçlarin her gün yapilani var. Ayda bir kez damardan uygulanan formu da bulunuyor. Hepsinin etkisi temelde aynidir. Burada hedefimiz atak sikligini azaltip hastaligin ilerlemesini yavaslatmak ya da durdurmak.”

Kesin Tedavisi Yok Mu?

MS’de sinir kilifi tahrip oluyor, henüz bunu ortadan kaldiran ya da yok eden bir ilaç ne yazik ki yok. Hastaligi daha iyi kontrol altinda tutan ve daha kolay uygulanan ilaçlar çiktigina deginen Dr. Kürtüncü, söyle konustu:

“Her gün ilaç yapma zorunlulugundan ayda bir kez tedavi almaya yönelik tedaviler ile ilgili çalismalar sürüyor. Hastalik daha çok genç eriskin nüfusu etkilediginden, hastalarin yillarca tedavi almalari gerekiyor. MS hastaligi bir akil hastaligi degil ve hastalar normal sekilde hayatlarini sürdürüyorlar” diyen Dr. Kürtüncü söyle devam etti: “Hastalarin yüzde 50’sinde depresyon görülüyor. Depresyon disinda cinsel islev bozuklugu da olabiliyor. Hastalarin bu nedenden evlilikleri sikintiya girebiliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası