Genel SağlıkHABERLER

DİŞ ETİ HASTALIĞI ÇOK YAYGIN

Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, ”Türkiye’de halkın yüzde 95’inde diş ve diş eti hastalıkları tespit edildiğini ancak özel muayenehanelere sevk zinciri kurulamadığından, ağız ve diş sağlığı hizmetinin tam olarak verilemediğini” belirtti.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları aşmak için yeni bir sistem üzerinde çalışıldığı, bu çerçevede sağlık kentleri kurulacağı, yabancı doktorların Türkiye’de hizmet vermesi için yasal düzenleme yapılacağı” yönündeki açıklamasına değindi.

Türkiye’de hastaların ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamadığını savunan Yıldırım, bu durumun diş hekimlerinin sayısının azlığından değil, ”sağlık politikalarındaki yanlış uygulamalardan kaynaklandığını” öne sürdü.

Açıklamada, Türkiye’deki yaklaşık 20 bin diş hekiminin, 4300’ünün Sağlık Bakanlığı’nda, geri kalanının ise kendi özel muayenehanelerinde çalıştığını ifade eden Yıldırım, ”Kamuda çalışan diş hekimlerinin yüzde 60’ının da muayenehanesi mevcuttur. Yani, kamu dışında diş hekimlerinin ağırlıklı hizmet şekli özel muayenehanelerdir” dedi.

Diş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yüzde 30-yüzde 40 kapasite ile çalıştıklarını belirten Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti:

”Özel muayenehanelere sevk zinciri kurulamadığından, toplumumuzun ihtiyacı olan ağız ve diş sağlığı hizmeti tam olarak verilememektedir. Yapılan araştırmalara göre, halkımızın yüzde 95’inde diş ve diş eti hastalıkları vardır. Bu durum, halkımızın özel muayenehanelerden hizmet satın alması gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır.”