Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES LEKELERI YAZ GÜNLERININ KÖTÜ HATIRASI OLMASIN

Bronz bir tenin ardindan, yaz günesinin kötü hatirasi günes lekeleri rahatsiz edici olabiliyor. Peki sicak yaz günlerinden kalan günes lekeleri neden ortaya çikiyor, korunmak mümkün mü ve tedavi edilebilir mi? Tüm bu sorularimizin yanitini Anadolu Saglik Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Coskun Acay’a yönelttik.

Sicak yaz günlerinde günesin tende yarattigi hafif bronzlugun tadini çikaranlarin düsünmeden edemedigi bir sorun var, bu da yaz günlerinin yarattigi günes lekelerinden baskasi degil. Ne yazik ki günes lekeleri tende, plajda geçirilen günlerden kalan bronzluk kadar hos bir ani olarak belirmiyor. Lekeler rahatsiz edici olabiliyor.

Oysa günes lekelerine karsi önlem almak mümkün. Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Anadolu Saglik Merkezi’inden Dermataloji Uzmani Dr. Mehmet Coskun Acay’a sorduk. Acay, günes lekelerinin nedenleri ve alinabilecek önlemler hakkinda su bilgileri verdi:

“Tibbi terminolojide ‘solar lentigo’ olarak adlandirilan günes lekelerinin olusumunda en büyük etken tabii ki adindan da anlasilacagi üzere günes isinlari. Günes lekelerine, günes hasari olusabilecek, beyaz tenli, zor bronzlasan, kolay kizaran cilt tiplerinde daha sik rastlaniyor. Lekeler güneste asiri kalan kisilerde ani yanmalar, soyulmalar ve kizarmalarin tekrari durumunda yillar içinde ortaya çikiyor. Yine daha çok yaz mevsiminde ortaya çikan çillenmeler ise bundan daha farkli bir özellik sergiliyor. ‘Efelid’ olarak adlandirilan çiller, günes lekelerinin aksine kalitsal bir özellik. Çogunlukla açik tenli bireylerde görülen çiller, günes lekelerinden farkli olarak günes isinlariyla koyulasiyor ve belirginlesiyor. Çözüm ise çok basit: günesten korunmak. Günese çikmayarak ya da yüksek faktörlü günes koruyuculari kullanarak çillerin belirginlesmesinin önüne geçilebilir.”

Günes lekelerini önlemek mümkün mü?

Dr. Mehmet Coskun Acay vücudumuzda olusacak yeni günes lekelerinin önüne geçmek için öneriler arasinda güneste kademeli olarak kalmayi, hiçbir zaman soyulacak, asiri derecede kizaracak sekilde yanmamayi da siraliyor. Bronzlugu deri hasari olarak tanimlayan Dr. Acay, günese karsi dikkatli olmanin önemine bir kez daha dikkati çekerek sunlari söylüyor:

“Deri fototipine göre, açik tenli bireyler 30 ve üstü, koyu tenli bireyler 15 ve üstü koruma faktörlü koruyucu ürünler, günese çikmadan 20-30 dakika önce uygulamalidir. Ayrica olabildigince 11.00-15.00 saatleri arasinda güneste kalinmamalidir.”

Günes lekelerinin vücuda herhangi bir zarari var mi? Hepimizin merak ettigi bu soruyu Dr. Mehmet Coskun Acay, günes lekelerinin kötü huylu hale dönüsmesi riskinin çok az oldugunu belirterek yanitliyor. Ancak günesin ciltte yarattigi hasarin belirtisi olarak çok önemli olduguna dikkat çeken Dr. Acay, “Günes hasarli deride erken yaslanma ve bazi deri kanseri riskini artiriyor. Bu düsünüldügünde, günesten korunmanin önemi anlasilabilir” diyor.

Günes lekeleri eger estetik bir sorun olusturuyorsa tedavi planlanabiliyor. Günes lekelerinin tedavisinde, tibbi ve kozmetik renk açici preparatlar, yüzeysel peeling (deriyi soyma islemleri), lazer, IPL ve krioterapi (soguk uygulamasi, dondurma tedavisi) diger seçenekler uygulaniyor. Tedavi uygulansa dahi, yeni günes lekelerinin çikabileceginin göz ardi edilmemesi ve günesten korunmanin esas oldugunun unutulmamasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası