Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BACAKLARDAKI ÖRÜMCEK VARISLERE, ILAÇLI TEDAVI

Kadinlar bacaklarinda örümcek agi, agaç dali ya da kedi tirmigina benzeyen damarlar olustugunda panige kapiliyor. Ciddi bir saglik sorunu yaratmayan ancak estetik kaygiya yol açan bu damarlar, ince igneler yardimiyla damar içine verilen özel ilaçlarla tedavi ediliyor. Bu ilaçlar damarin karsilikli iki duvarini birlesmis iki el gibi yapistirarak yok ediyor. Örümcek agi damarlar “Skleroterapi” olarak bilinen bu yöntemle yüzde 80’e varan basari oraniyla azaltiliyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Cem Alhan, çok ince bir igneyle damara sklerozan madde denilen özel bir ilaç formunu enjekte ettiklerini belirterek, “Bu ilaç bozulan damar yapisini ortadan kaldiriyor, vücut daha sonra ilaç verdigimiz ve duvarlari yapisan damarlari emiyor. Bu yöntemi çok küçük kirmizi damarlara ve bacak derisinden kabarik kapak sorunu olan büyük damarlara uygulamak çok uygun degil” dedi.

Bazi insanlarda damar yapisinin ince olmasi nedeniyle uygulama sirasinda enjekte edilen ilacin damar disina kaçmasinin mümkün olduguna deginen Dr. Alhan, “Damar geçirgen bir yapidir, öyle olmasa kan geçisi saglanamazdi. Ilaç doku içine kaçarsa lekeye yol açar. Bu leke genellikle geçicidir. Ama daha ciddi bir damarin patlamasina yol açip ilaci kaçirdiginizda nekroz (doku ölümü-kabuklanma) meydana gelir” diye konustu. Genetik geçis nedeniyle ortaya çikan bu sorun için uygulanan skleroterapi sonrasinda, külotsuz, beyaz, özel bir çorap 3 gün süreyle giyiliyor. Hasta arada bu çorabi çikariyor, banyo yaptiktan sonra yeniden giyiyor.

Kadinlar Örümcek Damar Istemiyor

Bacaklarin baldir ve uyluk dis yüzeylerinde ortaya çikan, bazen örümcek agi, kedi tirmigina bazen de agaç dalina benzeyen damarsal yapilar kadinlarin hosuna gitmiyor. Kadinlar bu damarlar yüzünden huzursuzluk yasiyor ve agri duyuyor. Bazi hastalar ise bu damarlarin çikacagini önceden biliyor. Çünkü damarlanma olusmadan önce bacaklarinda karincalanma ve aci duyuyorlar. Skleroterapi, makro ve mikro olarak uygulaniyor. Makro skleroterapide, ana yüzeysel toplayici damarlara ilaç veriliyor. Mikro yöntemde ise daha küçük ve ince damarlara ilaç enjekte ediliyor. Örümcek damarlar yillar içinde olusuyor ve hastalar bu damarlarin sihirli bir degnek dokunmusçasina bir anda silinecegini sanabiliyor. Doç. Dr. Cem Alhan bu beklentinin yanlis olacagini vurgulayarak söyle konustu: “Bazi hastalarda tamamen kayboluyor, bazilarinda ise azaliyor. Iyi uygulanmis bir tedavide agrisiz ve acisiz süreci atlatmak mümkün. Ama ilaç damar disina kaçilirsa hasta aci duyabilir.” Bu yöntemde büyük damarlara daha fazla, küçük damarlara daha az dozda ilaç veriliyor.

Örümcek Damar Tekrar Olusabiliyor

Kadinlar en çok tedaviden sonra yeniden damar olusup olusmayacagini merak ediyor. Skleroterapinin seçilmis hastalarda uygun yöntem kullanilarak yapilmasi önem tasiyor. Doç. Dr. Alhan, skleroterapinin uygulanmasi sirasinda bir milimetreden ince damarlarda sorun yasanabilecegini, 3-15 milimetre çapindaki varislerde ise etkin bir sekilde uygulanabilecegini söyledi. Skleroterapi uygulansa da tedavi sonrasinda örümcek damarlar yeniden olusabiliyor. Damarlara uygulanan ilaç tedavilerinin yani sira, lazer, cerrahi ve radyofrekans yöntemleri sonrasinda da nüks olusabiliyor. Bu nedenle hastaligi iyi tanimlamak amaciyla venöz doppler (doppler ile damar incelemesi) istediklerini belirten Doç. Alhan, “Ana toplardamarda bir yetersizlik oldugu halde, sadece görünen bölge üzerinde islem yapilirsa tekrarlama ihtimali yüksek olacaktir. Bu nedenle her olguda oldugu gibi yüzde 5-10 nüks orani vardir” diye konustu. Yöntemin sisman kisilerde uygulanmasinda sakincalar bulunduguna da deginen Doç. Alhan, “Sismanlarda yag dokusu fazladir. Ayrica damar çapi o kadar ince oluyor ki, damar patliyor, uyguladigimiz ilaç cildin disina çikabiliyor. Deri altinda reaksiyon oluyor, sismanlarda yara iyilesmesi daha zor oluyor. Bu yöntemi lenf ödemli hastalarda da uygulamaktan kaçiniyoruz” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası