Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABET TEDAVISI

Diyabet tedavisi 4 ana baslik altinda toplanabilir. Tedavinin amacina ulasabilmesi için diyabetli bireylerin bu 4 hususa da dikkati ve uyumu gerekir.

Tedavide basariya ulasabilmek için her diyabetlinin diyabet hakkinda bilgi sahibi olmasi gerekir.

Bu amaçla diyabet polikliniklerinde görevli doktorlar ve egitim hemsireleri tarafindan hastalara diyabet hakkinda temel bilgiler verilmektedir.

Diyabetin risk faktörleri arasinda, fiziksel aktivitenin azligi ve obezite (sismanlik) önemli yer tutar. Özellikle son yillarda tüm dünyada diyabetli birey sayisindaki artis gelisen teknoloji ile birlikte insanlarin daha sedanter yasamasiyla yakindan ilgilidir. Fiziksel aktivitenin azligi diyabet gelisiminde rol oynadigi gibi diyabetli bireylerde kan sekeri regülasyonunu da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle tüm diyabetliler ve hatta diyabet riski tasiyan bireyler yaslari, fizik kapasiteleri ve eslik eden saglik sorunlari da göz önünde bulundurularak düzenli egzersiz programlari uygulamalidirlar.

Diyabet tanisi alan her bireye yasina, kilosuna, fiziksel aktivitesine uygun bir beslenme programi uygulanmaktadir. Her diyabetliye konusunda uzman bir diyetisyen tarafindan diyabetik diyet detayli olarak anlatilmali, mümkün oldugunca hastanin beslenme aliskanligina yakin bir program düzenlenmelidir.

Diyabet tedavisinde egzersiz ve diyet tedavisine ragmen kan sekeri hala yüksek seyrediyorsa seker düsürücü haplarin kullanilmasi gerekir. Farkli etkileri ve kullanim sekilleri bulunan çesitli seker düsürücü ilaçlardan uygun olani diyabetliyi takip eden doktor tarafindan seçilerek tedaviye eklenir. Ilaç tedavisinde diyabetlinin dikkat etmesi gereken hususlar; ilaçlarin zamaninda ve doktorun uygun gördügü dozda kullanilmasina özen göstermektir.

Tip 1 diyabet tedavisinde seker düsürücü haplarin yeri yoktur tedaviye direkt insülin verilerek baslanir. Tip 2 diyabet tedavisinde kan sekeri regülasyonu diyet-egzersiz ve seker düsürücü haplarla saglanmiyorsa insülin tedavisi gerekir. Buna ek olarak ameliyat olacak hastalarda, ameliyat döneminde, hamilelikte, agir enfeksiyon geçirenlerde, ayak yarasi olan kisilerde insülin tedavisi uygulanir.

DIYABETIN KOMPLIKASYONLARI

Kontrolsüz seker hastaligi bazi sakincalara yol açar;

Kisa dönemde (akut) kan sekerinin fazla düsmesi veya yükselmesi bilinç kaybina ve komaya,uzun dönemde (kronik) ise kalp, böbrek, sinir sistemi hastaliklarina neden olabilir. Bunlara diyabetin komplikasyonlari denir.

DIYABETIN AKUT KOMPLIKASYONLARI

HIPOGLISEMI

Kan sekeri seviyesinin normalin altina düsmesine hipoglisemi yani seker düsüklügü denir. Insülin kullanan hastalarda daha sik görülmekle beraber seker düsürücü hap kullanan hastalarda da eger dikkat edilmezse seker düsüklügü görülebilir.

HIPOGLISEMI NEDENLERI

Fazla miktarda insülin veya seker düsürücü almak,
Yemekleri veya ara ögünleri zamaninda yememek yada az yemek,
Her zamankinden daha fazla egzersiz yapmak yada uygun olmayan zamanda egzersiz yapmak,
Alkol kullanmak.

HIPOGLISEMI BELIRTILERI

Hipoglisemi her kiside kendini farkli belirtilerle gösterebilir. Siklikla ilk belirtiler; açlik hissi, soguk terleme, titreme ve sinirliliktir. Eger önlem alinmazsa bu belirtileri bulanik görme, konsantrasyon bozuklugu, suur bulanikligi ve hatta suur kaybi izleyebilir.

Bazi diyabetlilerde hipoglisemi kendini direk suur bulanikligi veya suur kaybi ile gösterebilir. Bu durum genellikle diyabeti uzun süreden beri var olanlarda, çok sik hipoglisemi yasayanlarda ve yasli diyabetlilerde görülür. Özellikle bu kisilerin kan sekeri ölçümlerini daha sik yaparak agir hipoglisemi ataklarini önlemeleri gerekmektedir.

HIPOGLISEMI TEDAVISI

Eger hipoglisemi varligindan süpheleniyorsaniz yapmaniz gereken ilk sey sekerinizi ölçmenizdir. Hipoglisemi belirtilerinin yaninda ölçülen kan sekeriniz 70 mg/dl’nin altinda ise hipoglisemide oldugunuz kesinlesir. Hemen basit sekerler (2-3 adet kesme seker yada 2 tatli kasigi toz seker yada 1 çay bardagi meyve suyu) tüketmelisiniz. 10-15 dakika içinde belirtilerde düzelme yoksa yada hala kötülesme devam ediyorsa ayni miktarda seker tekrar alinmalidir. Ardindan yemek vakti ise yemek yemeli, yemek vakti degilse ek bir ara ögün alinmalidir.

Diyabet egiliminde glukagon enjeksiyonunun da anlatilmasi gerekir. Glukon kan sekerinin bilinç kaybina neden olacak kadar düstügü durumlarda uygulanan, karacigerden kana seker salinimini uyaran bir ilaçtir. Eger kisinin kan sekeri düstügünde bilinç kaybi gelismis ise agizdan hiçbir sekilde herhangi bir sey verilmez. Kisi tedavisini kendi kendine yapamayacagindan, tedaviyi yanindaki yakini üstlenmelidir. Bu nedenle glukagon enjeksiyonu yapilisini hasta yakinin ögrenmesi gerekir. Gluklagon eczanelerde kullanima hazir sekilde bulunur, enjektör içine çekilerek kas içine yapilir. Hipoglisemindeki hastalar genellikle glukagon enjeksiyonuna 15-20 dakika içinde yanit veriri. Eger bu süre içersinde hastanin bilinci açilmiyorsa enjeksiyon tekrarlanmali ve profesyonel yardim alinmalidir.

Hipoglisemi insülin vaktinde olusmus ise, önce kan sekerinizi normal isisinda yükseltir. (100mg/dl’nin üzeri) bunun için 2-3 kesme seker alin. 10 dakika sonra yemek yiyin. Yemekten yarim saat sonra ölçtügünüz seker normale gelmisse insülinizi doktorunuza danisarak azaltarak yapin.

HIPERGLISEMI

Kan sekerinin yükselmesi anlamina gelir. Susuzluk hissi, agiz kurulugu, sik idrara çikma, görme bulanikligi, yara iyilestirmesinde gecikme, ciltte kuruma ve kasinti, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybi hipergliseminin belirtileridir.

Seker düsürücü veya insülini gerektiginden az kullanmak, diyabetik diyete uyanmak, egzersiz yapmamak, asiri stres ve vücuttaki herhangi bir mikrobik hastalik kan sekerinin yükselmesine sebep olabilir.

Eger diyabetli egzersiz ve diyete uydugu, ilaçlarini düzenli kullandigi halde kan sekeri yüksek seyrediyorsa mutlaka doktoru ile iletisim kurulmalidir.

DIYABETIN KRONIK KOMPLIKASYONLARI

DIYABETIK RETINOPATI: Kontrolsüz seker hastaligi gözün arka tarafindaki retina tabakasini etkileyerek hasara yol açar. Bu damarlardaki düzensizlikler ve balonlasmalar göz içi kanamalarina ve hatta görme kaybina yol açabilir. Bu nedenle diyabetlilerin en az bir kez göz muayenesi olmasi gerekmektedir.

DIYABETIK NEFROPATI: Kontrolsüz diyabet böbreklerindeki küçük damarlarda hasara yol açarak böbrek fonksiyonlarini bozabilir. Baslangiç evresinde saptandiginda uygun tedavi ile bu fonksiyonlarini bozabilir. Baslangiç evresinde saptandiginda uygun tedavi ile bu fonksiyon bozukluklarinin ilerlemesi engellenir. Bu nedenle diyabetliler düzenli araliklarla tam idrar tahlili ve böbrek bozukluklarini baslangiç evresinde saptamanizi saglayan mikroalbuminüri tetkiki yaptirmalari gerekmektedir.

DIYABETIK NÖROPATI: Diyabete bagli sinirlerde gelisen bozukluklara nöropati denir. Genellikle kendini ayaklarda yanma,uyusma,karincalanma ile gösterir. Idrar yapmakta zorluk, ani tansiyon düsüklügü, hazimsizlik-bulanti, erkeklerde iktidarsizlik diyabetik nöropatiye bagli gelisebilir. Bu nedenle her vizite ayak muayenesi ve nörolojik muayene yapilmalidir.

KALP-DAMAR HASTALIKLARI: Diyabetlilerde kan sekeri yüksek seyrettiginde, özellikle kalbi besleyen koroner damarlar ve beynin kan dolasimini saglayan damarlarda tikanikliklar olusarak bir kalp krizine veya felce neden olabilir. Bu damar hastaliklarini önleyebilmek için kan sekeri, tansiyon ve kolesterol düzeylerinin düzenli takibi ve belirlenen sinirlari asmamasi gerekmemektedir.

DIYABET HASTALARI NELERE DIKKAT ETMELI?

Seker hastaligi riski koyulduktan sonra, hemen göz doktoruna basvurmak ve hastalik hakkinda bilgilenmek son derece önemlidir.

Diyabetik retinopation seyri ve siddetinde, diyabetin süresi kadar kan sekerinin düzenli seyretmesi de önemlidir. Kan sekerinde dalgalanmalar olan, sik sik siddetli yükselmeler ve ani düsüsler gösteren hastalarda retinopati çok hizli ilerlemektedir.

Diyabetin takip ve tedavisi ekip isidir; hastalarin basta diyabet uzmani olmak üzere göz, cildiye, nöroloji uzmanlarinin ve diyetisyenlerin ortak takibinde olmalari gereklidir.

SONUÇ

Sonuç olarak, bütün hastaliklarda oldugu gibi, diyabette de erken teshis ve tedavinin hastaligin seyrini yavaslattigi unutulmamalidir. Hastalarimiz doktor kontrolü altinda olduklari sürece diyabetin komplikasyonlarindan korkmamalidir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası