Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILDEN ‘YÜZÜCÜ KULAGI’YA DÖNMEYIN

Havuza ve denize girilen yaz aylarinda kulak sagligina daha fazla özen gösterilmesi gerektigini söyleyen KBB Uzmani Dr. Akin Erkan uyariyor: Özellikle kirli havuzlar dis kulak yolu iltihabina yani ‘yüzücü kulagi’na neden olabiliyor. Bunu önlemek için tatile gitmeden önce bir Kulak Burun Bogaz uzmanina muayene olup, kulak bakimi yaptirin

Yaz aylarinda havuz ve deniz döneminin baslamasiyla artis gösteren dis kulak yolu enfeksiyonlari tatilin tadini kaçirabilir! Özellikle yeterince temiz olmayan havuz sularinin neden oldugu dis kulak iltihabi yani ‘yüzücü kulagi’, son derece agrili sikayetlere neden olabiliyor.

Peki ama tatil ve eglencenin yerini bir anda çok sancili kulak agrilarina devreden dis kulak yolu iltihaplarina karsi nasil önlem alinmali? Medical Park Fatih Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Akin Erkan, ‘yüzücü kulagi’ndan korunmanin yollari ve kulak sagligimiz için nelere dikkat etmemiz gerektigi konusunda bilgiler verdi:

Yaz aylarinda havuza ve denize girerken en sik hangi sorunlar ortaya çikiyor?

Kulaga su kaçmasi ile ortaya bazi sorunlar çikabilir. Dis kulak yolunda bulunan ve serumen denen salgi, soyulan kulak derisi ve dökülen kulak killari ile birlikte 'buson' denen sert bir tikaç olusturur. Bu tikaç suyu emerek sünger gibi siser ve kisinin kulaginin aniden tikanmasina sebep olur. Böyle bir sorunu önlemek için tatile gitmeden önce bir Kulak Burun Bogaz uzmanina muayene olup, kulak bakimi yaptirilmalidir.

KULAGINIZI NEMLI BIRAKMAYIN, SAMPUANLA YIKAMAYIN

Kulaga su kaçirmak sakincali midir? Kulaklari yikatmak veya pamuklu kulak çubuklarini kullanmanin zarari var mi?

Bu soruya cevap vermeden önce kulakla ilgili bilinmesi gereken su noktalara dikkat edilmeli: Dis kulak yolunun ortami hafif asidiktir. Bu asit ortam, bakteriler ve mantarlar gibi zararli mikroplara karsi koruyucu bir bariyer olusturuyor. Kulakta bulunan salgi bezleri tarafindan üretilen serumen örtüsü de aslinda kulak için yararlidir. Bazen duymayi ve kulagin hava almasini engelleyecek sekilde fazla miktarda biriken serumen buson hekim tarafindan temizlenebilir ve hiçbir sakincasi yoktur. Sanildiginin aksine bu islem kulakta aliskanlik yapmaz.

Ancak kulagin içini sürekli yikamaya çalismak ve kulagin nemli birakilmasi, koruyucu serumen örtüsünün de yikanmasina sebep olur. Ayrica alkali olan sabun ve sampuan köpügü ile kulak içi yikanmamalidir. Kulagin asit-baz dengesinin bozulmasina neden olur. Derinin koruyucu bariyeri bozulunca dis kulak yolu iltihabi oraya çikar.

Kulak temizleme çubuklari ile sik sik kulagi karistirmak; oradaki sinir uçlarini uyararak daha çok salgi üretilmesine ve kulaklardaki serumenin geriye dogru itilip kulak zarina yapismasina neden olabilir. Bu durumda kulak agrisi veya tikanmaya neden olabilir. Ayrica bu sekilde dis kulak yolunu kasimak, nörodermatit denen ve sinir uçlarinin uyarilmasindan kaynaklanan kulak kasintisina neden olabilir. Kasimak kasintiyi tetikler, buda daha çok kasimak ve dis kulak yolu derisinde yaralar olusup enfeksiyon kapmasina neden olabilir.

KULAKTA KOKU VARSA DOKTORA!

Dis kulakta iltihap olup olmadigini nasil anlayabiliriz? Ne zaman doktora gitmemiz gerekiyor?

Kulak deliginin hemen önünde bulunan çikinti seklindeki kikirdak (tragus), dokunmakla hassas ve agrili ise dis kulakta enfeksiyon var demektir. Ayrica kötü kokulu akintilar varsa hemen hekime basvurmalari gerek.

Yaz aylarinda kulakla ilgili sorunlar neden artiyor?

Yaz aylarinda havuz veya denize girilmesiyle dis kulak yoluna dolan sular bazi saglik sorunlarina neden olabiliyor. Özellikle yeterince temiz olmayan sularda yüzmek, dis kulak yolu iltihabi ortaya çikabiliyor. Dis kulak yolu iltihabi, daha çok yüzme sonrasi görüldügünden 'yüzücu kulagi' diye adlandirilir. Dis kulak yolunda bulunan ancak havuzdan da bulanabilen psödomonas adli bakteri nemli ve sicak ortamlarda üremeyi sever. Kötü kokulu yesil renkte kulak akintisi, kulak kasintisi ve agriya neden olabilir. Islak ve nemli birakilmis kulak yolunda mantar olusabilir. Bu da kulakta kasinti, akinti ve sulanma hissi, bazen agri ve tikanikliga neden olabilir.

Dalis yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Dalis yapmak isteyenler her seyden önce mutlaka önceden bir sistematik chek-up yaptirmali. Daha önce dalis deneyimi olanlar ise soguk alginligi, nezle ve sinüzit gibi durumlarda mutlaka tedavi olduktan sonra dalis yapmalaridir.

Isitme cihazi kullananlar yazin nelere dikkat etmeli?

Isitme cihazi ve kulaklik kullananlarin; yazin mutlaka cihazin hijyenine dikkat etmeleri, kulak havalanmasini saglamak için arada cihazi çikarmalari, kulak bakimini düzenli yaptirmalari ve kulakta iltihap varsa tedavi sonuna kadar cihazi kullanmamalari gerekmektedir.

YÜZDÜKTEN SONRA KULAGI

FÖN MAKINESIYLE KURUTUN

Banyo veya yüzme sonrasi kulak bakimi nasil yapilmali?

VAZELINLI PAMUK KULLANIN: Kulak zarinda delik olan kisiler, kulagi sudan korumak ve islak birakmamak için özel kulak tikaçlari kullanabilirler. Vazelinle yaglanmis kulak pamugu kullanilabilir.

KULAK TIKAÇLARI ISE YARAR: Yüzücüler için tasarlanmis kulak tikaçlari piyasada mevcut. Ancak yüzme sirasinda normal kisilerin bunlari kullanmalari sart degil.

SAÇ KURUTMA MAKINESIYLE KURUTUN: En iyisi yüzme sonrasi kulagin nemini temiz bir havlu ve isaret parmagi yardimi ile aldiktan sonra kulak içine saç kurutma makinesi tutarak kurutmak.

PAMUKLU ÇUBUKLARA DIKKAT: Çok derine sokmadan ve nazikçe kulaktaki nemi almak için pamuklu çubuklar kullanilabilir. (Küçük çocuklarda çok önerilen bir yöntem degildir)

NEMLENDIRICI SÜRÜN: Kulak kenarinda içinde veya arkasinda pullanma oluyorsa nemlendirici krem sürülebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası