Genel SağlıkHABERLER

MİYOPİ TEDAVİSİNDE GELİNEN SON NOKTA: UYKU LENSİ (ORTO-KERATOLOJİ)

Ortokeratoloji’nin gözlükleri temizlemeden, lensleri solüsyonla nemlendirmeden, gözlük kutusunu ve lens solüsyonlarını yanınızda taşımanıza gerek olmaksızın yaşantınıza devam etmenize olanak sağladığına dikkat çeken Bayındır Hastanesi İçerenköy Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr.Cüneyt Ocak, bu uygulamanın miyopun ilerleme hızını da önemli ölçüde yavaşlattığını belirtti.

Miyopi tedavisinde gözlük, kontakt lens ve excimer lazer tedavilerine alternatif bir metot olan ortokeratoloji, son yedi yıldır tüm dünyada uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Ortokeratoloji; miyop ve miyop astigmatın tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmış gaz geçirgen lenslerle, kornea denilen gözün şeffaf ön tabakasının şekillendirilmesi işlemidir.

Ortokeratoloji, yani LK denilen şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılır, uyandıktan sonra gözden çıkartılır. Gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmaz. LK lenslerin yalnız uyku sırasında takılması, rahat ve bakımının kolay olması da göz problemleri yaşayanlara büyük bir kullanım rahatlığı sunar. Şu an için -4,00 Dioptri miyopi ve -1,50 Dioptri astigmata kadar olan numaralar sıfırlanmaktadır.

LK lensleri, profesyonel veya amatör sporcular, endüstri çalışanları, kuru ve tozlu ortamlarda bulunan hastalar tarafından rahatlıkla kullanılabiliniyor. Göz kızarıklığı ile kuruluk yüzünden lens takamayan hastalar için de son derece ideal.

Ortokeratoloji gözlükleri temizlemeden, lensleri solüsyonla nemlendirmeden, gözlük kutusunu ve lens solüsyonlarını yanınızda taşımanıza gerek olmaksızın yaşantınıza devam etmenize olanak sağlar.

Okul çocuklarında rahatça uygulanabilen bu lensler gece uygulandığından gün içerinde – okulda çocugun gözlük veya kontakt lens takması gerekmez. Ayrıca bu lenslerin, miyopun ilerleme hızını da önemli ölçüde yavaşlattığı tespit edildi.

Uyku Lensinin Excimer Lazer Cerrahisine Göre Avantajları Nelerdir?

* Lazer cerrahisi 18-20 yaşın üstündeki kişilere uygulanırken ortokeratoloji 7 yaşından büyük çocuklar dahil her yaştan kişiye uygulanabilinir.

* Ortokeratolojide işlem sonrası ağrı olmadığı gibi steroid ve antibiyotik gibi damlaların kullanılmasına da ihtiyaç duyulmaz.

* Excimer lazer sonrası iz belli olurken, LK lens uygulanan hastalarda hiçbir şekilde iz belli olmaz. Bu nedenle özellikle asker ve polisler tarafından çok tercih edilen bir tedavi metodudur.

* Ortokeratoloji uygulandıktan sonra miyopinin artması durumunda lensi değiştirmek son derece kolaydır. Excimer lazer sonrasında ise numaranın artması durumunda tekrar ameliyat olmak gerekir.

* Uygulamadan memnun kalınmazsa ortokeratoloji geri dönüşümlüdür. Ancak lazer cerrahisinde geri dönüşüm söz konusu değildir.

* Ortokeratoloji göz numarası büyürken bile uygulanabilirken, lazer cerrahisinde ancak numara sabitlenince uygulama yapılmaktadır.