Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IS STRESI, KALP KRIZI RISKINI IKI KAT ARTIYOR!

Son zamanlarda yayinlanan bilimsel arastirmalar, is yerinde yasanan stresin sadece dikkati ve motivasyonu olumsuz etkilemekle kalmayip, uzun vadede kalp hastaliklarindan inmelere birçok ölümcül hastaliga zemin hazirladigini gösterdi. Bu verilere göre stres ile hem genel is performansi düsüyor, saglik sorunlari nedeniyle ise devamsizlik artiyor, hem de uzun vadede kalp krizi, inme gibi hastaliklarin ortaya çikma olasiligi iki kat artiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Uzmani Dr. Defne Eraslan, stresin saglimiza etkileri hakkinda bilgiler verdi.

Sürekli Stres Hem Isi, Hem Sagligi Kaybettiriyor

Kisinin bedensel ya da ruhsal olarak zorlandigi, yüklendigi durumlarda stres ortaya çikar. Is yeri stresi söz konusu oldugunda, stres, kaygi ve gerginlik yaratan bir duygusal deneyim olarak tanimlanir. Az miktarda zorlanma, kisinin hoslanmadigi durumlari degistirmesini veya yapacagi ise motive olmasini sagladigi için olumlu bile olabilir. Ama sürekli stres altinda olan kisiler, hem is verimlerini hem de bedensel sagliklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya kalir.

Stres tepkisi aslinda tehlikeli durumlarda kendimizi en iyi sekilde korumamizi saglayabilmek için vücudumuzda olusan bazi degisiklikleri içerir. Hepimiz biliriz, aniden hizla bize yaklasan bir araba, pesimizden kosan bir köpek gibi açik bir tehlike karsisinda kaldigimizda, kalbimiz hizla çarpmaya baslar, nefesimiz hizlanir, agzimiz kurur, ellerimiz titrer. Bu sirada vücudumuzun daha iyi savasmasini saglayacak noradrenalin, kortizon gibi hormonlar devreye girer. O anda karmasik kararlar vermemiz gerekmediginden sadece tehditten kaçmamizi ya da onunla savasmamizi saglayacak sekilde anlik dikkatimiz keskinlesir. Ne yazik ki is yeri stresinde oldugu gibi kisiyi aylar-yillar boyunca zorlayan durumlarda bu hormonlar sagligimizi tehlikeye atmaya baslar.

Stresle Ilgili Hastaligi Olan 5 Kat Sik Doktora Gidiyor

Yöneticinin asiri talepleri, haksiz rekabet, isini kaybetme kaygisi veya olumsuz kosullardan ötürü isyerini açik tutamama korkusu gibi nedenlerle sürekli kendini tehlikede hiseden bir kiside sürekli zorlanmanin olumsuz sonuçlari kendini gösterir. Motivasyon kaybolur, kisi sadece o anki sikintili duruma odaklanir ve uzun vadeli planlar yapma, olaylara daha genis bir perspektiften bakma yetenegini kaybeder. Bagisiklik sistemi zayiflar, is devamsizligi ve saglik sorunlari artar. Stresle ilgili hastaliklari olan kisilerin 5 kat daha sik doktora gittikleri saptanmistir.

ABD'de (ekonomik kriz öncesi) yapilan bir çalismada çalisanlarin %46’sinin tükenmislik noktasinda stres altinda oldugu saptanmistir. Stres, endise düzeylerinin yükselmesi, uykusuzluk, sinirlilik, alkol ve sigara kullaniminda artma, kilo alimi, depresyon gibi birçok soruna yol açar. Motive olamayan, dikkatini toplayamayan, öfkesine hakim olamayan kisiler daha az verimlidir. Çalisma arkadaslari ve müsterileriyle daha çok sorun yasarlar ve sonuçta is basarisizliklarini daha da artiracak bir kisir döngüye girerler.

Asiri Is Yükü Felç Riskini Iki Kat Artiriyor

Yakin zamanda binlerce çalisani 11 yil boyunca izleyerek yapilan bir arastirmaya göre, is yerinde kendisinden çok sey talep edilen ancak is kosullarini kontrol etme imkani bulamayan kisilerde inme (felç) riskinin 2 katina çiktigi saptandi. Bu konuda yapilmis 17 uzun süreli çalismada, kronik stresin kalp damar hastaliklarina yakalanma riskini en az %50 oraninda artirdigi bulundu. Stres hem sigara ve alkol kullanimi, sismanlik gibi sorunlari artirarak dolayli yoldan damar sistemine zarar veriyor, hem de tek basina da risk yaratiyor.

Kisilik Yapisi da Stresi Artiriyor

Stresin hiç olmadigi bir is ortami yaratmak oldukça güç, ama kisinin veya isyerinin bazi özellikleri stresin sagligi tehlikeye atmasini kolaylastiriyor. Zorlu dis kosullar karsisinda endise, depresyon ve öfke gibi tepkiler veren kisilerde kortizon düzeyleri daha fazla artiyor ve bedensel hastaliklar daha çok görülüyor. Kriz ortaminda oldugu gibi, is üretme baskisinin çok oldugu, kisilerin çalisma kosullari üzerinde söz sahibi olamadigi durumlarda, isyerinde haksizliklar yapildiginda ve is için verilen emegin karsiligi tam olarak alinamadiginda stresin olumsuz etkileri daha yikici olabiliyor.

Is Yerinde Stresi Azaltmak Için Ne Yapilmali?

Is yerindeki stresin ve bunun olumsuz sonuçlarinin azaltilabilmesi için hem kurumlar hem de bireyler önlem alabilir. Isyerlerinin alabilecegi önlemler temel olarak is yeri ortaminin çalisanlar arasindaki esitsizliklerin azalmasini saglayacak sekilde yeniden düzenlenmesi, psikolojik baskinin engellenmesini saglayacak kontrol sistemlerinin olusturulmasi, terfi ve ödüllendirme gibi konularda belirsizliklerin azaltilmasi ve seffaflik saglanmasi. Ayrica çalisanlarin bu konuda bilgilendirilmesi, stres altindaki çalisanlarin belirlenmesi ve destek almalarinin saglanmasi da önem kazaniyor. Bireyler ise kendilerindeki stres belirtilerini tanimayi ögrenmeli ve gerektiginde bu duruma müdahale etmelerini saglayacak teknikler hakkinda bilgilendirilmeli. Is yerinde stres ve yönetimi konusunda bilgilendrimeler yapilmasi bu konuda farkindaligi artirabiliyor, ama sorun tesbit edildikten sonra bireylerin ihtiyaçlarina göre düzenlenmis interaktif bir kisisel program daha etkili olabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası