Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reflü kaynakli kanser olusumunu büyük ölçüde önleyen yöntem: Barrx

Günümüzde pek çok kisinin yakindigi hastaliklardan biri olan reflü tedavisinde seçenekler gittikçe artiyor. Müdahale süresini ve iyilesme dönemini kisaltan tedavi yöntemlerinin yani sira, olasi baska hastaliklari önleyen tedavi seçenekleri giderek önem kazanmaya basliyor. Bunlardan biri Barrx. Reflü tedavisinde basari ile uygulanan Barrx yöntemi ile, müdahale süresi ve iyilesme dönemi kisalirken, kanser olusumu da önlenebiliyor. Yöntemi Türkiye’de ilk kez uygulayan Kadiköy Sifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani

Op. Dr. Levent Eminoglu reflü ve Barrx yöntemi hakkinda bilgi veriyor.

Halk arasinda “Mide Reflüsü” olarak bilinen “Gastroözofageal Reflü” hastaligi, mide içeriginin yemek borusuna geri kaçmasidir. Reflü, asitli mide içeriginin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliginin yok olmasindan kaynaklanir. Eriskinlerin yaklasik %20'sinde reflü görülmektedir.

Reflünün uzun dönemde en korkulan komplikasyonu yemek borusu kanseri riskidir. Bati toplumlarinda son 30 yilda en hizli artis gösteren kanser türü olan yemek borusu kanseri, çogu kez reflünün yol açtigi hücresel degisim tarafindan tetiklenmektedir.

Barrx yöntemi nedir?

“Barrett ösofagus” yemek borusunun son bölümünü olusturan hücrelerin uzun süreli reflü hasari nedeniyle degisime ugramasidir. Saglikli bir insanin midesinde bol miktarda asit safra ve pankreas sivisi bulunur. Mide iç çeperini döseyen hücrelerin aside karsi korunmasi oldugundan, olagan sartlarda bu sivilar mideye zarar vermez. Fakat özellikle mide kapagi olarak adlandirilan koruyucu düzenekte yapisal bozukluk oldugunda, bahsi geçen asidik mide içerigi yemek borusuna geri kaçar. Yemek borusu hücrelerinin asit, safra ve pankreas sivisina karsi korumasi olmadigindan, bunlarin yarattigi tahribat sonucunda reflü hastaligini meydana gelir. Öncelikle ‘ösofajit’ olarak tanimlanan yangi süreci baslar. Reflü süreci uzadikça, yemek borusu hücreleri kendilerini korunma amaciyla bagirsak hücrelerine dönüstürme egilimi gösterir. Bu dönüsüm korunma amaçli da olsa, genetik kodlamada olmadigindan Barrett ösofagus adi verilen hücresel degisim olusabilir. Süreç sonunda yemek borusu kanseri riski 30 ila 125 kat artar. Özellikle mide kapaginin yapisal bozuklugu ile birlikte meydana gelen Barret ösofagus vakalarinda cerrahi girisim önerilir.

BARRX teknolojisi, degisime ugramis bu hücrelerin elektrofrekans yöntemiyle yok edilmesini sagliyor. Normal bir endoskopun üstüne takilan küçük bir ek ile, 360 ya da 90 derecelik alanlar 1mm derinlige kadar temizlenebiliyor. Yaklasik 10 dakika süren islemin sonrasinda hasta, tipki normal bir endoskopi tedavisi görmüs gibi kisa süreli bir dinlenmenin ardindan günlük islerine dönebiliyor. Amerikan Gida ve Ilaç Idaresi (FDA) onayli uygulamanin 2003’ten bu yana yürütülen çalismalarda, displazi gelismis ve gelismemis intestinal metaplazili (hücresel degisim) olgular için, islem sonrasi yapilan takiplerde % 98.4’e varan basarisini gösteren yayinlar mevcuttur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası