Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜM VÜCUDA LAZER 1,5 SAAT SÜRÜYOR

Günlük hayatta kadinlar istenmeyen tüylerinden lazer epilasyon yöntemiyle kurtulmak istiyor. Lazer epilasyon için en uygun adaylar ise deri rengi açik, kil rengi siyah ve kalin olan kisiler. Lazer epilasyon dogru sekilde uygulandiginda güvenli bir yöntemdir.

International Hospital'dan Dermatoloji Uzmani Doç. Dr. Ahu Birol, lazer uygulamalarinda seans süresinin uygulanan bölgeye bagli olarak 4-8 hafta arasinda degistigini, tüm vücuda uygulama yapmanin 1,5 saat sürdügünü söyledi. Bu islem koltuk alti için 10 dakika, tüm bacak uygulamasi ise yaklasik 45 dakika sürüyor. Koltuk alti, genital bölge, alt bacak, üst bacak sirasi ile en iyi sonuç alinan bölgeler. Yüz bölgesi ise laser uygulamada en zor bölge. Bu bölgede kil folikülü sayisi diger bölgelere oranla daha fazla. Hormonlardan en fazla etkilenen bölgelerden birisidir. Uygun vakalara uygun cihaz ile uygulama yapilmalidir; aksi takdirde ince killarda çogalma ve kalinlasma görülebilir.

Hamilelere Yapilmasi Sakincali

Kisinin mevcut hastaliklari uygulamaya engel olabilir. Vitiligo, liken planus, psoriasis gibi deri hastaligi bulunanlarda lazer epilasyon tercih edilmemektedir, hastaligin aktivasyonuna neden olabilir. Akneler nedeniyle yapilan “Roaccutane” ilaç tedavisi bittikten 6 ay sonra uygulama yapilabilir. Gebelerde uygulama yapilmamasi daha dogrudur. Epilepsi hastalarinda doktoru tarafindan onay verilir ise uygulama yapilabilir. Göz çukuru ve kaslara uygulama yapilmaz, bunun disinda tüm bölgelere istenirse ayni seansta uygulama yapilabilir.

Alinan Tüyler Tekrar Çikar Mi?

Vücut killari 3 evrede bulunmaktadir. Lazer epilasyon büyüme evresindeki killarda etkilidir. Killarin hepsini ayni evrede bulmak mümkün degildir bu nedenle tekrarlayan uygulamalar yapilmasi gerekli olmaktadir. Azalan killarin altta yatan hormonal bir bozukluk olmadigi sürece eski hale gelmesi mümkün degildir. Lazer epilasyonun özellikle sonbahar ve kis aylarinda uygulanmasi tercih edilmektedir. Bronzlasmis kisilere uygulama yapilmaz, yanik riski artmaktadir.

Ilk 24 Saat Deodorant Kullanmayin

Lazer epilasyondan sonra ilk 24 saat sicak su ile temas edilmemelidir. Sicak banyo, sauna, hamam, günes ve asiri egzersizden kaçinilmalidir. En az 2 hafta günes koruyucu krem kullanilmalidir. Koltuk alti uygulamasindan sonra ilk 24 saat deodorant kullanilmamalidir. Uygulama sonrasinda dermatoloji hekimi tarafindan önerilen kremler kullanilmalidir. Lazer leke tedavisinde de kullanilabilir. Özellikle kronik günes maruziyeti sonrasinda olusan ve lentigo adi verilen lekelerin tedavisinde oldukça iyi sonuç vermektedir. Günesle temas sonrasinda yeniden leke olusabilir. Bu sebeple günesten korunmak çok önemlidir. Yüzde melazma adi verilen lekelerin tedavisinde ise öncelikle medikal tedavi denenmeli, sonuç alinamayan vakalarda lazer tedavisi denenmelidir. Lekelerin artmasi uygulanacak tedavinin istenmeyen yan etkisidir.

Koyu Tenlilerde Nadiren De Olsa Yanik Olusabilir

Islem sonrasinda uygulanan bölgede geçici kizariklik, kil kökü çevresinde sislik (perifolliküler ödem) meydana gelir. Kisi yanma hissedebilir. Nadir de olsa islem sonrasinda yanik gelisebilir. Yanik meydana gelme olasiligi koyu tenli kisilerde daha yüksektir. Kil kökü yerine derinin enerjiyi emmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Lazer epilasyon sonrasinda deride hiperpigmentasyon (koyu renkli leke) ya da hipopigmentasyon (beyaz renkli leke) gelisebilir. Genellikle bir yil içerisinde gerilemekle birlikte beyaz lekeler kalici olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası