Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA KALP HASTALIKLARI VE TEDAVISI

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastaliklari ya dogustan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastaliklarinin çogunlugunu dogustan olan kalp hastaliklari meydana getirir. Yani bebek dogdugundan itibaren kalp hastaligi vardir.

Hastaligin cinsine göre bazen hayatin ilk saatlerinden itibaren ciddi bulgular ortaya çikarken bazen de hiç fark edilmeden ileri yaslara kadar gelebilirler.

Yaklasik olarak her 125 canli dogumdan birinde kalp hastaligi görülebilmektedir. Ülkemizde her yil 12,000 civarinda bebek bu kalp hastaliklariyla dünyaya gelmektedir.

Dogustan kalp hastaliklarinin gerçek nedeni bilinmemektedir. Hamileligin ilk aylarinda geçirilen kizamikçik veya diger virüs enfeksiyonlari, röntgen isinlari veya radyasyona maruz kalinmasi, annenin seker hastasi olmasi, hamilelikte alkol kullanilmasi ve özellikle ilk üç ayda kullanilan bazi ilaçlar ile Down sendromu (Mongolizm) gibi bazi kalitsal hastaliklar dogustan kalp hastaliklarina sebep olabilirler.

Ailenin çocuklarindan birinde dogustan kalp hastaligi varsa yeni dogacak bebekte görülme riski normale göre iki kat daha fazladir. Yine yakin akraba evliliklerinde de risk artmaktadir.

Dogustan kalp hastaligi olan bebekler emerken çabuk yorulurlar. Normalde 20 dk. olan beslenme süresi sik sik dinlendigi için daha uzundur. Solunum sikintisi burun ve kulak uçlarinda yada dudaklarda morarma, kalbin hizli çarpmasi yada takip eden aylarda kilo almama, bayilma veya sik solunum yollari enfeksiyonu gibi sikayetler varsa bebekte dogustan kalp hastaligi olabilecegi akla getirilmelidir.

Dogacak bebekte kalp hastaligi olup olmadigi hamileligin 18-22. haftasindan itibaren yapilabilen fötal ekokardiyografi ile ögrenilebilir. Her bebek dogar dogmaz dikkatlice muayene edilmelidir. Kalpte duyulan anormal sesler bir hastalik belirtisi olabilecegi gibi hiçbir zarari olmayan masum üfürmeler de olabilir.

Çocuklarda sonradan meydana gelen kalp hastaliklarinin ülkemizdeki en sik nedeni akut romatizmal atestir. Beta hemolitik streptokok mikrobunun basit anjin (bogaz iltahabi) sayet iyi tedavi edilmezse bu çocuklarin bazilarinda akut romatizmal ates hastaligi meydana gelir. Dizlerde, ayak bilekleri veya kollarda agrili sislikler olusur. Bu arada kalp kapakçiklari da fark edilmeden hastaliktan etkilenir. Ilginç olan eklemlerdeki tüm agrilar ve sislikler hiçbir sekel birakmadan iyilesirken kalp kapakçiklarinda ömür boyu sürecek ciddi bozukluklar meydana gelir.

Akut romatizmal ates çogunlukla 5–19 yas grubundaki çocuklari etkilemektedir. Korunmak için üst solunum yolu enfeksiyonlari geçiren çocuklarda bogaz kültürü yapilmasi ve sayet Beta hemolitik streptokok mikrobu varsa bunun penisilin grubu ilaçlarla tedavisi yeterlidir.

Çocuklardaki kalp hastaliklarinin tedavisinde ilaçlar ve cerrahi girisimlerden yararlanilir. Kasiktan yerlestirilen bir borucuk (kateter) yardimi ile ameliyat kesisi olmaksizin bazi basit kalp hastaliklarinin düzeltilebilmesi mümkündür.

Günümüzde minik kalplerin hemen hemen tüm hastaliklari dogum sonrasi ilk saatlerden itibaren cerrahi olarak düzeltilebilmekte ve yüz güldürücü sonuçlar alinmaktadir. Hastaligin cinsine bagli olmak üzere bu çocuklarin çogunlugu eriskin yaslara gelerek aktif ve üretken bir yasam sürdürebilmektedirler.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası