Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIZIN VE BEBEGINIZIN IHTIYACI KADAR YEMEK YIYIN

Hamilelik döneminde dogru ve dengeli kilo alimi hem bebegin hem de annenin sagligi için çok önemlidir. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, hamilelik döneminde dengeli beslenmenin hem annenin hem de bebegin sagligi için çok önemli oldugunu, tüm temel besin maddelerinden her birinin yeterince ve düzenli olarak alinmasi gerektigini belirtiyor.

Gebelikte saglikli ve ideal kilo alimi önerileri, annenin gebelik öncesi kilosuna, yasina ve çogul gebelik durumuna göre farkli sekillerde olmaktadir. Örnegin gebelik baslangiç agirligi ideal kilosunun üzerinde olanlarin daha az kilo almasi istenirken, agirligi idealin altinda olanlarin ise bebegin yeterli gelisebilmesi için daha fazla kilo almalari istenir. Gebelikte agirlik kazaniminin izlenmesi çok büyük önem tasimaktadir. Ideal kilosunda olan bir anne için öneride bulunmak gerekirse; ilk üç ay süresinde her ayda 0.5-1 kg, sonraki aylarda ise 1.5-2.0 kg agirlik kazanmasi saglikli olacaktir. Gebelik süresince annenin toplam agirlik kazanimi 10-14kg, ortalama 12.5kg+- %15 olmalidir. 7 kg’dan az olan agirlik kazanimi, hem annenin hem de bebegin hayatini tehlikeye sokabilir. Su da çok önemlidir ki hamilelik süresince özellikle ilk dört aydan sonra annenin kesinlikle kilo vermesi istenmemektedir.

Küçük bir örnekle gebelikteki kilo dagilimini ortalama degerlerle verelim. Hamilelik öncesinde normal kiloda oldugunuzu kabul edelim ve yine hamileliginiz süresince toplam 12 kilo aldiginizi ve 3500 gram agirliginda bir bebek dünyaya getirdiginizi düsünelim. Bu durumda aldiginiz kilolarin dagilimi su sekildedir.

BEBEK 350GR
PLASENTA 700GR
AMNIYON SIIVISI 800GR
UTERUS(RAHIM) 900GR
MEME DOKUSU 400GR
KAN HACMINDEKI ARTIS 1250GR
DOKULARDAKI SU ARTIST 1250GR
ANNEDEKI YAG HACMI ARTISI 3200GR

Anne ve bebek sagligini etkileyen durumlari degerlendirirsek, annenin gebelik yasinin çok önemli oldugunu görürüz. 20-35 yaslari arasinda gebe kalan kadinlarin saglikli gebelik geçirme ve saglikli bebek dogurma orani daha yüksektir, ancak adölesan dönemde ve 40 yas üzerinde gebelik, hem anne hem de bebek açisindan risk teskil etmektedir. Çok sik araliklarla dogum yapmak yine annenin ve bebegin sagligini tehlikeye sokmaktadir. Iki dogum arasindaki süre annenin kendini toparlayabilmesi için en az 2 yil olmalidir. Çok sayida çocuk sahibi olmak yine anne ve bebek sagligini tehlikeye sokar. Genelde bebegin dogum kilosu ile annenin hamilelik süresince aldigi kilolar arasinda yakin iliski mevcuttur. Ancak bu iliskide açiga kavusmamis bazi noktalar vardir. Örnegin küçük bebek doguran annelerde, bebegin küçük olmasindan dolayi mi annenin az kilo aldigi, yoksa anne az kilo aldigi için mi bebegin küçük oldugu konusundaki bilimsel veriler yeterli degildir. Tabi ayni belirsizlik tersi durumlar için de geçerlidir. Fakat unutulmamalidir ki gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenme bebegin de yeterli ve dengeli beslenmesi anlamina gelir. Dolayisiyla anne beslenmesine özen göstermelidir.

Gebelik süresince kilo takibi; farkli bir saglik problemi olusmadigi ve annenin tamamen saglikli oldugu kosullarda ortalama bir aylik periyotlarla yapilabilir. Kilo ölçülürken en önemli nokta annenin kendisine özel (yas, kilo, çogul gebelik, saglik durumu vb.) bir degerlendirmenin yapilmasidir.

Gebelik öncesi zayif olan kisilerde düsük dogum agirlikli bebek dogum oraninin yüksek olduguna deginmistik. Gebe kadinin yetersiz beslenmesi sonucunda demir eksikligi görülebilir. Bu durum, hem anneyi hem de bebegi tehtid ettigi için muhakkak demir takviyesi yapmayi gerektirir. Yine gebe kadin yetersiz beslendiginde kemik dokusunun yapisi ve sagligi için gerekli olan kalsiyum ve fosforu alamamis olur. Bunlara ek olarak D vitamini kaynagi olan günesten de faydalanamazsa, kemik dokusunda bozulmalar görülerek OSTEOMALASIA, dedigimiz hastalik ortaya çikabilir. Yine gebelikte çok sik görülebilen bir durum olarak, yetersiz ve dengesiz beslenen kadinlarda protein kaybina bagli olarak vücutta, özellikle de bacaklarda ödem olusmaya baslar. Gebenin protein, vitamin ve mineraller bakimindan zengin ve tuzsuz bir beslenme sekline geçmesi gerekir. Bu duruma da “Gebelik Toksemisi” denir. Asiri kilolu annelerde ise dogumun zor olmasi, gebelik dönemi diyabeti riskinin yüksek olmasi, hipertansiyon, vb. gibi sorunlar olabilir.

Gebelik döneminde kilo aliminin takibi; diyabetliler, asiri kilolular, asiri zayiflar, beslenme bozuklugu olanlar (anoreksia, blumia), yüksek tansiyon hastalari, yasi 40 üzeri veya 19 alti olanlar ve kronik saglik problemi olanlarda özellikle çok daha siki yapilmalidir.

AMERIKAN HASTANESI
BESLENME VE DIYET BÖLÜMÜ
DIYETISYEN ZUHAL GÜLER ÇELIK
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası