Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet Öncesi Sendromu’na karsi dengeli beslenme

Kadinlarin çogunun ortak sorunu adet öncesinde yasanan farkli sorunlar. Gerginlik, halsizlik, asiri istah gibi sorunlar kadinlarin hayatini kabusa çevirebilir. Kadiköy Sifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani - Dyt. Rabia Yurdagül Adet Sendromu hakkinda bilgi veriyor ve dengeli beslenme ile sikayetleri nasil azaltabileceginizi anlatiyor.

Adet Öncesi Sendromu (Premenstrual sendrom, PMS), kadinlarda regl öncesi dönemde baslayip ruhsal ya da fiziksel birtakim belirtilerle kendini gösteren ve reglin baslamasindan bir hafta kadar önce ortaya çikarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan durumu ifade eder. Karin bölgesinde siskinlik, agirlik artisi, istah artisi, sik yeme ihtiyaci, tatliya düskünlük, cilt bozuklugu, uyku sorunlari, gögüslerde hassasiyet, bel agrisi, kabizlik, bas agrisi, çarpinti, duygusal dalgalanmalar, olumsuz düsünceler, depresyon hali, yorgunluk, halsizlik, unutkanlik, konsantrasyon güçlügü, kendine güvenin azalmasi, gerginlik, kizginlik ve öfke hali, seksüel isteklerde degisiklik gibi fizyolojik ve psikolojik birtakim belirtiler gözlemlenir.

Nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte, genelde mineral ve vitamin yetersizlikleri, hormonal dengesizlikler, (progesteron yetmezligi ve diger hormonal degisimler), kan sekerinin düsük olmasi, vücutta asiri sivi tutulumu, beyindeki bazi kimyasal ileticiler, bastirilmis cinsel arzu, psikolojik nedenler üzerinde durulmaktadir.

Regl öncesi döneminde genellikle aldatici bir kilo artisi görülür; ancak bu gerçek bir yag artisi degildir. Bu durum östrojen ve progesteron hormonlarinin dengelerindeki degisiklikler sonucu vücutta biriken ödemden kaynaklanir. Yine hormonal degisimler nedeniyle bagirsak sisteminin çalisma düzenindeki degisiklikler kabizligin görülmesine neden olur ve kabizlikta siskinlik hissi yaratarak agirlikta artisin oldugunu düsündürür. Regl dönemi biter bitmez, bagirsaklarin tekrar normal hizda çalismasi sonucu, kabizlik sona erer ve hormonlarin normal dengeye ulasmasiyla birlikte vücutta biriken sivinin atilmasiyla beraber kiloda normale döner.

Ancak regl döneminin baslangicindan birkaç gün önce, degisen istah durumu kontrol altina alinmayip vücudun ihtiyacindan fazla enerji alinmasi agirlik artisi ihtimalini yükseltir.

Regl dönemi öncesi çikolata ve bunun gibi tatli, sekerli yiyeceklerin yenilmek istenmesinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolasiminin azalmasidir. Östrojen kadinlar için uyarici bir hormondur, vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarinin üretimini artirir. Östrojen azalmasiyla, kan sekerindeki düsme egilimi artar dolayisiyla bu durum istah metabolizmasinin uyarilmasina neden olur ve sürekli tatli yeme ihtiyaci hissedilir. Bu nedenle, özellikle bu dönemde az ve sik araliklarla beslenmek ve glisemik indeksi düsük besinleri tercih etmek oldukça önemlidir.

Istahinin artisinin nedeni, vücutta progesteron seviyesinin artmasi sonucu metabolizma hizinda artis görülmesi ve beyne daha fazla kaloriye ihtiyaç duyuldugunun sinyallerini gönderilmesi sonucu vücudun daha fazla kalori alma isteginin olusmasidir.

Vücudun su tutmasinin nedeni; bazi arastirmalara göre, östrojen hormonunun vücutta tuzu tutmasi ve bu durum sonucu vücudun tuz seviyesini normal ve saglikli düzeyde tutabilmek için suyu yapisinda toplamasidir. Bazi çalismalarda ise vücuttaki suyun korunmasinda rolü olan vitamin ve minerallerin eksik olmasi sonucu bu dönemde hassasiyetin arttigi belirtilmektedir. Ödemler genellikle karin bölgesi, gögüsler ve yüz çevresin olmaktadir.

Beslenme;

Kan sekeri dengesinin saglamasi için ana ve ara ögün düzenine dikkat edilerek azar azar ve sik sik beslenilmeli.
Karbonhidrat kaynagi olarak seker, tatli, çikolata gibi besinler yerine ekmek, kepekli makarna, esmer pirinç, bulgur, kuru baklagil ve sebzeler gibi kompleks karbonhidrat kaynaklari tüketilmeli.
Tuz ve tuz içerigi yüksek salamura besinler, tuzlu bisküviler gibi besinlerin tüketimi minimuma indirilmeli.
Bagirsaklarin çalismasina yardimci olan ve tokluk hissini artirmayi saglayan lif içerigi yüksek besinlerin (sebze ve meyveler gibi) tüketimine agirlik verilmeli.
Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecek tüketiminden ve alkol tüketiminden kaçinilmali.
Su basta olmak üzere yeterince sivi tüketilmeye özen gösterilmeli.
Hormonal denge üzerine olumlu etkisi oldugu için egzersize mutlaka yer verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası