Genel SağlıkHABERLER

YENI YILA DAHA GENÇ GIRMEK ISTER MISINIZ?

Genç bir görünüm, çekici bakışlar ve dolgun dudaklar hemen hemen birçok kişinin isteği… Bu nedenle yeni yıla daha genç bir yüz ifadesi ve daha biçimli bir vücut ile girmek isteyen bay ve bayanlar soluğu estetik ve plastik cerrahi merkezlerinde alıyor… Peki, yılbaşı estetiği için kadınlar ve erkekler en çok hangi uygulamaları yaptırmayı tercih ediyor?

Konu hakkında bilgi veren Estetik ve Plastik Cerrahı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu; kadınların daha çok burun ameliyatı, liposuction, göğüs büyütme, botoks ve dudak dolgunlaştırma istediklerini, erkeklerin ise göz çevresi estetiği ile kırışıklıklarını yok ettirmek ve yüz liftingi talep ettiklerini sıraladı.

Estetik ve Plastik Cerrahı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu bu uygulamaları kısaca şöyle anlattı:

Estetik burun ameliyatları;

“Estetik burun operasyonlarını en çok burnun boyutlarını küçültmek, büyültmek ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümsekliğini azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek, geniş burun kanatlarının daraltılması, burun deliklerinin küçültülmesi ve burun yaygınlığının giderilmesi amacıyla uyguluyoruz. Operasyon yapılacak işlemin niteliğine göre 30 dakika-1 saat arasında sürüyor. Hasta yaklaşık 4,5 saat sonra ayağa kaldırılır. 5-6 saatte de taburcu edilerek evine yollanır.”

Liposuction;

“Kısaca yağ emme girişimi olarak adlandırabileceğimiz Liposuction ise yine çok talep edilen uygulamalar arasında. Bu cerrahi çözümde orantısız ve göze hoş görünmeyen bir vücut şekline neden olan yağ birikimleri azaltılarak, sorunlu bölgeye şekil verilmektedir. Liposuction karın, bel, kalça, bacaklar gibi bölgelere kolaylıkla uygulanmakta ve iyileşme, normal günlük aktiviteye dönüş şaşırtıcı derecede çabuk olmaktadır. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün normal yaşamlarına dönerler.”

Gögüs Büyütme;

“Göğüs büyütme ameliyatlarında Göğsün altından 3 veya 4 cm’lik küçük bir kesi yaparak meme dokusunun arkasına ameliyat öncesi belirlenen implantı yerleştiriyoruz. Eğer meme istenilen boyutlara geldi ise ameliyat tamamlanır. Genellikle talep, göğüs ölçüsünün en küçük boydan 85 C`ye çıkarılması yönündedir. 1-2 saatte gerçekleştirilen işlem sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Ancak 2-3 gün dinlenme ile günlük yaşantısına devam etmesi önerilir.”

Dudak Dolgunlaştırma;

“Dudak dolgunlaştırmada en etkili sonuç lipofiilling ile elde edilir. Kişiden alınacak deri ve yağ dokuları çok ince parçalara bölünür. Hazırlanan dokuyla dudak 1-2 dakika içinde dolgunlaştırılır. Hafif bir uyuşma hali yaşandığından işlem sonrası birkaç saat bir şey yenmemesi önerilir. İşlemin etkinliği 6 ay sürer.”

Botoks;

“Botoksu genellikle göz çevresi ve dudak üzerindeki kırışıklıkların giderilmesinde uyguluyoruz. Zamanla yüzde oluşan derin ya da yeni başlamış mimik kırışıklıklarında oldukça iyi sonuçlar alıyoruz. Botoksu uygulayacağımız noktaya injeksiyon şeklinde veriyoruz. Ağrılı bir işlem değil fakat injeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Etki süresi ortalama 6 ay sürüyor.”

Göz Çevresi Ameliyatı;

“Gözler yaşı en fazla belli eden bölgelerin başında geliyor. Bu nedenle göz çevresi gençleştirme ameliyatlarını çok uyguluyoruz. Operasyon sırasında üst göz kapağındaki doğal deri kıvrımından girilir ve fazla deri miktarı alınır. Gözü çevreleyen kasın bir kısmı da ince bir şerit halinde çıkarılır ve yağın gerektiği kadarı alınır. Alt göz kapağında ise kirpiklerin 1 mm. kadar altından yapılan kesi ile girilir ve yine yağ miktarı şekillendirilir. Bu operasyon, gözlerde 7-8 yaş gençleşme sağlar. Bir hafta sonra dikişler alınır, ödemler azalır ve 10 gün içerisinde hasta günlük yaşantısına döner.”

Yüz Liftingi (Ameliyatsız Yüz Germe);

“Yaşlanma, sık sık kilo alıp verme, aşırı mimik hareketleri, UV ışınlarına aşırı maruz kalma gibi nedenlerden dolayı yüzde oluşan sarkma, gevşeme ve kırışıklıklar ile mevcut deformasyonları önleyen bir yöntemdir. Yüz liftingi lazer ile cildin gençleştirilmesini sağlar. Ağrısız, ciltte tahriş ve kızarıklık bırakmayan, tedavi sonrası toparlama süresi gerektirmeyen, öğle tatilinde bile yaptırabilecek bir yöntemdir. Yenilenen ciltteki hücreler daha düzgün, daha sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturur. Cildin yapısına ve kırışıklıkların derinliğine göre 2 hafta arayla 7 seans uygulama yapılması önerilir.”

Yeni yıl öncesi çok tercih edilen uygulamaları anlatan Prof. Erol Kışlaoğlu, ihtiyaca göre bu operasyonların birkaçının aynı anda kombine şekilde gerçekleştirilebildiğini ve çok iyi sonuçlar alndığını ifade etti.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Erol KIŞLAOĞLU