Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon TIR’i ikinci kez Türkiye yollarinda

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nin, T.C. Saglik Bakanligi’nin onayi ve destegiyle düzenledigi “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasi bu yil ikinci kez hayata geçiriliyor. Geçen yil 30 bin kisiye ulasilan kampanya kapsaminda bu yil Boehringer Ingelheim, Novartis, Pfizer, Omron ve Scania’nin destegiyle 11–16 Mayis arasinda Istanbul, Ankara ve Antalya’da taramalar yapilacak, vatandaslara hipertansiyon konusunda bilgi verilecek.

“Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasi için hazirlanan Hipertansiyon TIR’i, 5 gün boyunca ugradigi kentlerde halkla bulusacak. Hipertansiyon TIR’inda ve illerdeki tüm saglik ocaklarinda gün boyunca kan basinci ölçümleri yapilacak ve halka bilgilendirici brosürler dagitilacak. Kampanyayla 15 bin kisiye ulasilmasi hedefleniyor.

Kampanyayla, hipertansiyon sorununun büyüklügüne dikkat çekilmesi, kamuoyunda farkindaligin artirilmasi ve hastaligin önlenmesi, tedavisi ve tedavi edilmedigi takdirde dogabilecek sonuçlar konusunda bilgi aktariminda bulunulmasi amaçlaniyor.

Kampanyanin, Dünya Hipertansiyon Günü etkinlikleri kapsaminda düzenlendigini belirten Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi Baskani Prof. Dr. Sükrü Sindel, “Hipertansiyon sadece ülkemiz için degil, tüm dünya için önemli bir saglik sorunu. Ancak bizim gelismis ülkelerden farkimiz, halkimizin bu konudaki bilinç düzeyinin daha düsük olmasi. Halkimiz bu tehlikeden ve doguracagi sonuçlardan haberdar degil. Üç vatandasimizdan biri hayati boyunca hiç tansiyonunu ölçtürmemis. Sorunun farkinda olunmamasi, halki hekime gitme ve tedavi olma olasiliklarindan da yoksun birakiyor” dedi.

Ülkemizde hipertansif oldugunu bilenlerin tedavi uyumlarinin da diger ülkelere göre iyi durumda olmadigini kaydeden Prof. Dr. Sükrü Sindel, “Kan basincini hedefledigimiz degerlere indirme konusundaki basarimiz da maalesef gelismis ülkeler düzeyinin gerisinde. Bunun pek çok nedeni var. Ancak tüm bu problemlerin iyi bir egitimle asilabilecegini düsünüyoruz. Halkimizin hipertansiyon ve getirecegi sorunlar konusunda bilinçlendirilmesi ile önlenebilir ölümlerde yillar içinde önemli oranda azalmalar olacagina inaniyoruz. Saglik sorunu olsun ya da olmasin, herkes yilda en az bir kez mutlaka tansiyonunu ölçtürmelidir” diye konustu.

“Halkimizin yüzde 40’i hipertansif”

Geçen yilki kampanyanin bulgulari hakkinda da bilgi veren Prof. Dr. Sindel, “15 günde 4 bin kilometre yol kat ederek 9 ilde 15 bin kisinin tansiyonunu ölçtük, 30 binden fazla TIR ziyaretçisine egitim brosürü dagittik. Tansiyonunu ölçtügümüz vatandaslarin yüzde 40’inin hipertansif oldugunu tespit ettik. Bu oran Türk hipertansiyon prevelans çalismasinda saptadigimiz %31,8’lik orandan biraz daha yüksek. Halkimizin yüzde 12’sinin daha önce hiç tansiyon ölçtürmedigini, tansiyonunu hiç ölçtürmemis olanlarin yüzde 30’unun ise hipertansif oldugunu gözlemledik. Yani bu insanlar hipertansif olduklarini bilmeden tehlikeli bir sekilde günlük hayatlarina devam ediyorlar. Bizim asil hedefimiz de özellikle bu insanlarimiza ulasmak ve bilgi aktariminda bulunmak. Yine geçen yilki bulgularimiza göre halkimiz, hipertansiyonu en fazla tetikleyen etkenin stres oldugunu düsünüyor. Hastalik, erkeklerde kadinlara oranla biraz daha fazla izleniyor” dedi.

Hipertansiyon TIR’i bu yil 11 Mayis’ta Ankara Kizilay Meydani’nda, 12 Mayis’ta Istanbul Kadiköy Meydani’nda, 13 Mayis’ta Istanbul Eminönü Meydani ve 15 ve 16 Mayis’ta da Antalya Cumhuriyet Meydani’nda halkin tansiyonunu ölçerek hastalik hakkinda bilgi verecek. Kampanya, 17 Mayis Dünya Hipertansiyon Günü’nde tamamlanmis olacak ve elde edilen sonuçlar, düzenlenecek basin toplantisiyla duyurulacak. 2008 kampanyasinin ayrintili verilerine ve hipertansiyonla ilgili detayli bilgilere www.turkiyenintansiyonu.org ve www.turkhipertansiyon.org adreslerinden ulasilabilir.

Dernek yöneticileri¸ 12 Mayis’ta Istanbul’da Hipertansiyon TIR’inda

Hipertansiyon TIR’i, Istanbul programi kapsaminda 12 Mayis Sali günü 9.00-17.00 saatleri arasinda Kadiköy Meydani’nda vatandaslarla bulusacak. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi Baskani Prof. Dr. Sükrü Sindel ve Genel Sekreter Doç. Dr. Ülver Derici, 11.00-12.00 ve 13.00-14.00 saatlerinde basin mensuplarinin sorularini yanitlayacak.

Hipertansiyon hakkinda

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre hipertansiyon “önlenebilir ölüm nedenleri” içinde bir numara.
Önümüzdeki 25 yil içinde hipertansiyon görülme sikliginin %60 artacagi ve Türkiye için öngörülen artis hizinin %80 olacagi öngörülüyor.
T.C. Saglik Bakanligi verilerine göre, ülkemizdeki her 4 ölümden 1’i, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir.
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nin yaptigi Türk Hipertansiyon Prevalans Çalismasi (2003) sonuçlarina göre,
Her 3 eriskinden 1’i (% 32,2 - 15 milyon) daha önce hiç tansiyon ölçtürmemis
Her 3 eriskinden 1’i (% 31,8 - 15 milyon) hipertansiyon hastasi
Hipertansiyonu olan 10 eriskinden 6’si (% 59,3 - 9 milyon) farkinda degil
Hipertansiyonu olan 10 eriskinden 7’si (% 68,9 - 10 milyon) tedavi almiyor
Hipertansiyonu olan 100 eriskinden 92’sinin tansiyonu (% 91,9 - 1,2 milyon) kontrol altinda degil
Hipertansiyonu önlenmedeki en önemli adimlardan biri, tuz tüketimine kisitlama getirmek. Ülkemizdeki tuz tüketimi, saglikli bir yasam için önerilen miktardan yaklasik 3 kat daha fazla. Asiri tuz tüketimi yillar içinde hipertansiyon gelisimine davetiye çikariyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası