Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOMUZ GRIBI KORKU SAÇIYOR

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, “Domuz gibi” hakkinda bilgi verdi.

Kus Gribi, Kirim Kongo Kanamali Hastaligi, Hantavirus enfeksiyonu derken simdi de domuz gribi! Bu hastaliklarin hepsi cevaplanmasi gereken pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Iste akillara takilan sorularin bazilari;

Domuz gribi nedir?
Insan sagligi açisindan önemi nedir?
Insanlara nasil bulasir?
Domuz eti ve domuz ürünleri yemekle insana hastalik bulasir mi?
Büyük bir salgina yol açabilir mi?
Insanlari koruyacak bir asi var midir?
Tedavide kullanilacak ilaçlar var midir?
Bizim ülkemizde de görülebilir mi?

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, bir tür “influenza virusü”nun (influenza A) yol açtigi, domuzlarda görülen ve solunum sistemini tutan, yüksek düzeyde bulasiciliga sahip bir enfeksiyon hastaligidir. Domuzlar arasinda, hastalandiriciligi yüksek olmakla birlikte öldürücülügü (%1-4) nisbeten düsüktür. Hastalik domuzlar arasinda solunum yoluyla ve virüs bulasmis parçaciklarin solunmasiyla yayilmaktadir. En çok sonbahar ve kis mevsiminde olmakla birlikte bütün yil boyunca görülmektedir. Pek çok ülkede domuzlara, rutin olarak uygulanan bir asi bulunmaktadir. Domuz influenza virüsleri normalde türe özgü olup yalnizca domuzlara bulasabilmekle birlikte bazen insandaki bariyerleri asarak bulasabilmekte ve insanlarda da hastalik olusturabilmektedir. Bu durum, daha çok domuz bünyesinde, insan grip virüsu ve domuz grip virüsu gibi farkli türden virüslerin ayni anda enfeksiyon yapmasi sonucu iki tür arasinda genetik materyal alisverisi sonucunda meydana gelen yeni ve melez virüslerle olmaktadir.

Meksika’da 100’ün üzerinde insan bu virüs nedeniyle hayatini kaybetti

Domuz gribi etkeni ile salginlari ve arada sirada insan enfeksiyonlari meydana gelmektedir. Genel olarak klinik belirtiler, bildigimiz griptekine benzer. Domuz gribine yakalanan insanlarda belirtisiz enfeksiyondan, ölümcül olabilen agir akciger tutulumuna (zatürre) kadar degisebilen klinik tablolar görülebilmektedir. Belirtiler bu kadar birbirine benzerlik gösterdigi için, hastaligin insanlar arasindaki yayginligini dogru biçimde tespit etmek kolay degildir.

Içinde bulundugumuz ay içerisinde, Meksika’da baslayan bir salginda simdiye kadar 100’ün üzerinde insan hayatini kaybetmis bulunmakta, bu sayi giderek de artmaktadir. Ayrica bu salgin su anda baska ülkelere de yayilmaktadir.

Insandan insana geçebilir

Insanlar bu hastaligi, genel olarak virüs tasiyan domuzlardan almaktadir, ancak bazi insan vakalarinda domuzlarla veya domuzlarin yasadigi ortamla temas öyküsü bulunamamistir. Insandan insana bulasma söz konusu olmakla birlikte yalnizca yakin iliski halinde gerçeklestigi bilinmektedir.

Virüs diger ülkelere yayildigi gibi Türkiye’ye de siçrayabilir

Dünya saglik örgütü, bu virüsün daha önce baska bir yerde izole edilmedigini bildirmektedir. Ilk defa içinde bulundugumuz ay içerisinde Meksika’da insan enfeksiyonlarina yol açan bu virüs, daha sonra baska ülkelere de siçramis bulunuyor. Hastalik baska ülkelere siçradigi gibi bizim ülkemize de yayilabilir. Bunun olmamasi için ilgili kurumlar, gerekli tedbirleri almaktadir.

Domuz eti ve domuz ürünleri yemekle insana hastalik bulasir mi?

Iyi pisirilmis ve iyi hazirlanmis domuz eti veya domuz eti ürünlerinin yenilmesiyle insana hastalik bulasmaz. Domuz influenza virüsü 70 ºC veya daha yüksek sicaklikta pisirilme sirasinda etkisiz hale gelmektedir.

Salginin dünya çapina yayilip yayilamayacagini kestirmek zor

Insanlarin büyük bir kismi, özellikle domuzlarla sik karsilasmayan insanlar, domuz influenza virüsüne karsi koruyucu bagisikliga sahip degildirler. Eger su anda dolanan virüs insandan insana bulasma yetenegine sahip bir virüs ise dünya çapinda büyük bir salgina yol açabilir. Böyle bir salginin ne derecede etkili olacagini kestirmek çok zordur. Çünkü bu etki, salgin yapan virüsun bulasiciligi, insanlarin bagisiklik durumu, bildigimiz grip virüsüne karsi toplumda zaten var olan antikorlarin çapraz koruyuculugunun olup olmamasi ve kisisel faktörlerle yakindan iliskilidir.

Asisi Yok

Insanda hastalik yapan domuz gribi virüsünü içeren, yani bu hastaliga karsi koruyucu olan bir asi bulunmamaktadir. Su anda piyasada bulunan bildik grip asilarinin domuz gribine karsi herhangi bir koruyuculugu olup olmadigi bilinmemektedir. Bilindigi gibi influuenza virusleri hizli bir biçimde degisime ugramaktadirlar. Bu yüzden etkin bir asi gelistirmek zordur. Asi çalismalari da bu yüzden uzun zaman aliyor.

Tedavide kullanilacak ilaçlar var midir?

Tedavide kullanabilecegimiz ilaçlar, bildigimiz gripte kullandiklarimizdan farkli degildir. Bu amaçla kullanilan ilaç, ülkemizde de piyasada bulunmaktadir. Erken dönemde kullanildiginda hastaligin seyrini olumlu olarak etkilemektedir. Bütün hastalarda kullanimi söz konusu olmasa da ileri yaslilar ve sistemik hastaligi veya bagisiklik yetmezligi olan, hastaligin agir ve ölümcül olabilecegi öngörülen hastalarda kullanimi yararli olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası