Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte süt ve süt ürünlerine dikkat!

Özellikle hamilelik döneminde anne adayi ve gelisen bebek için büyük önem tasiyan süt ve süt ürünlerinde gereken hijyen kurallarina dikkat edilmediginde ciddi hastaliklar ortaya çikabilir. Bunlardan biri de bruselladir. Hamilelikte brusella düsük ve erken doguma neden olabilecegi gibi bebekte de anomalilerin görülmesine neden olabilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY brusella konusunda en çok merak edilen sorulari yanitladi.

Brusella nedir?

Brusellaya hastalik ile adi tasiyan brusella bakterisi neden olur. Bu bakteri insan, sigir, koyun, keçi ve domuzlarda görülebilir. Brusella bakterisi düsük, kisirlik ve meme hastaliklarina yol açar.

Brusella nasil bulasir?

Brusella mikrobu, hasta hayvanlarin diski, süt ve atik yavru zarlari ile çevreye bulasir ve insanlarda hastaliga yol açar. Ayrica insanlara bakteri kapmis et veya süt - süt ürünlerinin sindirim yolu, enfekte hayvan dokusu, kani, lenfasinin, bütünlügü bozulmus deri, konjunktivaya (gözün distan görülen beyaz kismidir) direkt temasi ve infeksiyöz aerosollerin nefesle alinmasi ile bulasabilir. Brusella bakterisinin kuluçka evresi 6 - 20 gündür.

Brusella belirtiler nelerdir?

Brusella mikrobu karaciger, lenf bezleri, salgi bezleri, dalak ve sinirlere yerlesir. Pek çok atesli hastalikla ayni belirtileri gösterir. Ancak brusellada özellikle kas agrilari ve terleme çok daha yogundur. Bazi vakalarda ise titreme seklinde gelen, çok yüksek olmayan atese neden olabilir. Diger belirtileri arasinda halsizlik, istahsizlik ve buna bagli olarak da kilo kaybi yer alir. Hastalik birkaç hafta sürebilecegi gibi birkaç ayda da devam edebilir. Bruselladan sonra degisik patolojik degisiklikler görülebilir. Bazi durumlarda bruselladan sonra granulomatöz (inflamasyonla seyreden tüberküloz), hepatit, artrit, spondilit (agrili, ilerleyici bir romatizmal hastaliktir), anemi, lökopeni (kanda bulunan akyuvarlarin azalmasi), trombositopeni (kandaki trombosit sayisinin azligi), menenjit, üveit (gözün iris kisminda iltihaplanma), optik nörit (görme sinirinin, gözün arka kismindaki bölümünün ani görme kaybi ile karakterize iltihabi durumu) ve endokardit (kalp valvülleri yahut iç zarinin enflamasyonu) görülebilir.

Brusella tanisi nasil konulur?

Tani için gerekli testlerin seçiminde hastaligin hangi evresi önemli rol oynar. Brusella atesli dönemdeyken dogrudan kan testleri yapilir. Ancak hastalik kroniklesmisse serolojik yöntemlere kullanilir. Bunun için Rose Bengal Testi (RBPT) ile % 98 güvenilirlikte teshis yapilabilir. Teshis için enfeksiyonun derecesi belirlenmek zorundaysa Serum Aglütinasyon Test'i (SAT), Komplement Fiksasyon Testi (KFT) veya Coomb's testi uygulanabilir.

Brusella tedavisi nasil yapilir?

Hastaligin tedavisi muhtelif antibiyotikler kullanilir. Birkaç hafta boyunca birden fazla antibiyotigin kombine halde kullanilmasi gerekir.

Brusellanin fetus üzerinde etkisi nedir?

Hamilelikte bulasan brusella bakterisi düsük veya yüksek atesten dolayi erken doguma neden olabilir. Ayrica bebekte bir anomali veya sakatlik da ortaya çikabilir. Brusella tedavisi hamilelikte fetusa zarari olmayacak uygun antibiyotikler ile uygulanir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası