Genel SağlıkHABERLER

UZMANLAR UYARIYOR: OKUL BAŞARISI İÇİN MUTLAKA SÜT İÇİRİN!

Uzun yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte çocuklar da okullu oluyor. Aileleri okul telaşı sararken uzmanlar, çocukların başarısında sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi üzerindeki etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilen sütün ise her gün tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Çocuklar; 2011 – 2012 1. dönem eğitim – öğretim dönemine 19 Eylül’de başlıyor. Öğrenciler için yorucu bir dönemin başladığına dikkat çeken uzmanlar çocukların okuldaki başarısı için doğru beslenmenin çok önemli olduğuna işaret ediyor. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, okul başarısı için çocukların iyi beslenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi üzerindeki etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilen sütün her gün tüketilmesi okul başarısı açısından da son derece önemlidir” dedi.

Süt zihinsel ve fiziksel olarak geliştiriyor

Okul çağında, çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiğini söyleyen Neriman İnanç, beslenmeye ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Okulla birlikte çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal büyüme ve gelişmesi de hızlanıyor. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmemesi, enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda almamaları, büyüme ve gelişmeyle birlikte okul başarısını ve zihinsel performansı olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla yapılan araştırmalarda iyi beslenen çocukların okul başarısının, yetersiz ve dengesiz beslenenlere göre daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu beslenme modeli içinde de sütün çok önemli bir yeri var. Çocuklara her gün mutlaka süt içirilmesi başarıyı da doğrudan etkileyecektir.”

Kahvaltıda süt ihmal edilmemeli

Çocukların güne mutlaka içinde sütün de olduğu bir kahvaltıyla başlaması gerektiğini belirten İnanç, kahvaltı yapılmamasının öğrencilerde problem çözme becerisini azalttığını kaydetti. Düzenli kahvaltının okul başarısını ve akademik puanı yükselttiğini, öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevlerini olumlu yönde etkilediğini söyleyen İnanç, “Kahvaltıda sütü eksik etmemek gerekiyor. Çünkü sütün içindeki tirozin adlı aminoasit dikkati ve bilişsel performansı olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca süt, laktoz ve protein içeriği ile kan şekerini yavaş yükseltiyor ve uzun süre dengede tutuyor. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri düzenli gidiyor. Açlık düzeyinin üzerinde seyrediyor ve böylece süt içen açlık hissi duymuyor. Bu nedenle özellikle okul çağı çocukların kahvaltıda protein gereksinimini karşılamak için en iyi protein kaynaklarından biri olan sütü tüketmeleri çok önemlidir” diye konuştu.

Sütün etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlandı

Sütün; başta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemi için gerekli olan tüm besin öğelerini içerdiğini hatırlatan İnanç, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmayı örnek göstererek şunları söyledi:

“Beslenme yetersizliği olan ilkokul çocuklarına belli bir süre düzenli olarak süt takviyesi yapılarak bunun çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerindeki etkileri incelendi. 485 çocuk ile yapılan bu çalışmada, süt takviyesi verilen ve verilmeyen iki grup çocuğa süt takviye programından önce ve sonra olmak üzere, fiziksel ve bilişsel nitelikler üzerinde iki ayrı test yapıldı. Araştırma sonucunda, süt takviyesi alan çocukların zihinsel yetenekleri karşılaştırıldığında süt takviyesi verilenlerde sütün soyut düşünce yeteneğine olumlu etki yaptığı saptandı. Ayrıca, yine bilişsel olarak kavramlaştırma ve genelleme yeteneği açısından beslenme takviyesi alanların almayanlara göre önemli ölçüde daha başarılı oldukları kanıtlandı. Bu araştırma sütü bir kere daha bilimsel olarak vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak görmemizi sağladı.”