Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Idrar kaçirma’ çözümsüz degil

Günümüzde genelde kadinlarda erkeklerden 2 - 3 kat daha fazla siklikta görülen, istem disi idrar tutamama hijyenik ve sosyo-psikolojik sorunlar yaratan, yasam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Görülme sikligi yasla artmakla birlikte, yapilan degisik çalismalarda %11-%72 arasinda bulunmustur. Yine 1995 - 1997 yillari arasinda Norveç’te 27.936 kadin üzerinde yapilan EPINCONT çalismasinda, idrar kaçirma oraninin %25 civarinda oldugu rapor edilmistir. Bu nedenle, yasanan sorunlarin bir kader olmadigi hastalara anlatilmali, esas olanin hastanin yasam kalitesinin geri döndürülmesi oldugu vurgulanmalidir. Kadiköy Sifa Saglik Grubu Üroloji Uzmani Op. Dr. Mustafa Günhan idrar tutamama problemi ile ilgili en önemli bilgileri derledi.

Dogru tani ve tedavisinde; idrar tutamama sorununun nedenlerinin tanimlanmasi - çogunlukla ürodinami ile - detayli hasta hikayesinin alinmasi, 24 saatlik idrar günlügünün tutulmasi, ayrintili muayene, mesanede rezidüel idrar miktarinin saptanmasi ve ürodinamik testler büyük önem tasir. Ürodinami, sinir sistemleri yardimiyla depolama ve bosaltma görevlerini yürüten mesane kasinin aktivitesinin ölçülmesi prensibine dayanir.

Siklikla görülen dört tip idrar tutamama tipi mevcuttur;

1. Stres Inkontinans: Öksürmek, aksirmak, gülmek veya agir kaldirmak gibi karin içi basincinin arttigi durumlarda görülür. En sik rastlanan nedenleri arasinda, zor, uzun veya sik dogumlar neticesinde mesaneyi ve uretra dedigimiz mesaneden çikis idrar borusunu destekleyen kaslarin zafiyetiyle ortaya çikar. Tedavi seçenekleri arasinda; yasam tarzinin tekrar düzenlenmesi, kilo verilmesi, sigara içilmesinin kesilmesi, sivi aliminin düzenlenmesi (kahve ve çay), biyo feed-back dedigimiz o bölgede bulunan kaslarin güçlendirilmesi ve vajinal yolla yapilan ameliyatlar yer alir. Operasyonlarda amaç, üretranin tekrar eski açilanmasini saglayarak mesane boynuna adeta bir kolye gibi asilmasidir. Son yillarda cerrahi girisimler, TOT, TVT gibi yöntemlerin kullanilmasiyla oldukça basarili hale gelmis, 5 yillik idrar kaçirmama yüzdeleri 85’lere ulasmistir. Ameliyat komplikasyonlari (mesane ve üretra yaralanmalari) son derece düsük olup, %1 - 4 civarindadir. Hasta ayni gün içerisinde eve yollanabilmektedir. Bu duruma eslik eden mesane ve bagirsak sarkmasi da mevcutsa ayni seansta düzeltilmelidir.

2. Urging (yetisememe) seklinde inkontinans: Mesanenin kasilmasi veya gevsemesini saglayan kaslarin koordineli çalismamasi sonucunda ortaya çikar. Hastada ani idrar yapma istegi seklinde ortaya çikar. Tedavisinde yeni kusak ilaçlar öncelik içerirler.

3. Miks inkontinans: stres ve yetisememe seklindeki idrar kaçirmalarinin kombine halidir. Tedavisinde yukarida bahsedilen tiplerde hangisi ürodinamik olarak ön plana hangi tip ortaya çiktiysa o sekle göre tedavi düsünülmelidir.

4. Overflov (tasma) inkontinans: Hastada idrar yapma isteginin hissedilmemesi neticesinde mesane kapasitesini asmasiyla ortaya çikar. Genellikle diyabet gibi sinir ileti sistemini etkileyen kronik hastaliklar, prostat gibi mesane yolunu tikayan hastaliklar bu tip probleme yol açarlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası