Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar kâbusunuz olmasin!

Alerjik rinit, yasam kalitenizi bozmasin…

Havalar artik isinmaya basladi. Günesli günlere hiçbirimizin diyecegi yok. Bir de bahar nezlesi olmasa…

Alerjisi olanlar için ise bahar tam bir kâbusa dönüsebilir. Baharla birlikte baslayan pes pese aksiriklar, burun akintisi, gözlerde kizarma ve sulanma, gözyaslarinin kontrolsüzce akmasi… Tüm bunlar, can sikici bahar nezlesinin belirtileridir.

Bahar aylarinda sik görülen saman nezlesi (alerjik rinit) hastaligi birçok kisinin yasam kalitesini bozuyor. Toplumun yüzde 20’sini etkileyen bu hastalikla ilgili merak edilenleri sorulari Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Süreyya Seneldir cevapladi.

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir?

Rinit, burun iç kismini döseyen ve mukoza adi verilen dokunun iltihabi reaksiyonudur. Rinitlerin yaklasik yarisi alerjiye baglidir.

Alerjik rinit, ortamda bulunan bir alerjenin, nefes alma sirasinda burna alinip, burnun iç yüzeyine yapismasi ile bu alerjene karsi hassasiyeti olan kisilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çikan sikâyetler ve bulgulardir.

Hastalik, ilk dönemlerde yanlis bir isimlendirme ile ‘saman nezlesi’ olarak tanimlanmis, daha sonra hastaligin polenlerle ilgili oldugu belirlenmis ancak ‘saman nezlesi’ terimi kullanilmaya devam edilmistir.

‘Alerjik rinit’in görülme sikligi nedir?

En sik görülen alerjik hastaliktir. Toplumun yaklasik % 20’sini etkilemektedir.

Her yil çok sayida insan alerjik rinite yakalanmaktadir. Bazilari çok hafif atlatirken bazilari için çok agir geçmekte, islerini engelleyerek yasam kalitesini bozmaktadir. Hastalik her yasta ortaya çikabilir ancak genelde 1-20 yas arasi baslar. Çogunlukla ailede ayni ya da benzeri hastaliklar mevcuttur.

‘Alerjik rinit’in belirtileri nelerdir?

Burunda kasinti, sulanma (seffaf), hapsirma, aksirma nöbetleri, damakta kasinma, öksürük ve bogaz agrisi, bogazi temizleme istegi, gözlerde sulanma ve kasinti en temel belirtilerdir.

‘Alerjik rinit’e hangi alerjenler neden olur?

Havada tasinabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri gözümüz, burnumuz ve bogazimizdaki zarlar üzerinde birikirler. Polenler, mantar sporlari, hayvan tüyleri ve ev tozlari bu parçaciklarin en sik rastlanilanlaridir.

Ilkbaharin erken dönemlerinde alerjik rinite siklikla polenler veya çevrede yaygin olarak bulunan agaçlar neden olmaktadir. Ilkbaharin geç dönemlerinde ise polenler

çayirlardan kaynaklanmaktadir. Renkli süs bitkileri nadiren alerjiye neden olurlar, çünkü polenleri havayla tasinamayacak kadar agirdir.

‘Alerjik rinit’in çesitleri nelerdir?

Mevsimsel Alerjik Rinit

Agaç poleni, çayir poleni ve yabani ot polenlerine karsi alerji gelismesi sonucunda ortaya çikar. Sikâyetler bu alerjenlerin atmosferde yogun oldugu dönemlerde belirgindir. Hastaligin yil içindeki süresi cografi bölge ve iklim ile yakindan iliskilidir. Polen mevsimi disinda hastalar genelde rahattir.

Yil Boyunca Devam Eden Alerjik Rinit

Alerjenlere temasin yil boyu devam ettigi ve sikâyetlerin genellikle tüm yila yayildigi alerjik rinit seklidir. Neden olan alerjenler ev tozu akarlari (mite), hamamböcekleri, ev hayvani alerjenleri (kedi, köpek, hamster gibi) ve mantar sporlaridir (küf).

En önemli alerjen ev tozu akarlaridir (mite). Hastanin yasadigi ortamda sürekli olarak akar alerjenlerine maruz kalmasi sikâyetlerinin yil boyu devam etmesine neden olur. Hamamböcekleri de önemli bir ev içi alerjen kaynagidir. Alerjisi olanlar, hamamböcegi alerjenlerine maruz kaldiklarinda rinit sikâyetleri ortaya çikmaktadir.

Diger bir ev içi alerjen ise ev hayvani alerjenleridir. Özellikle kedi antijenleri çok önemlidir. Bulastigi ortamda aylarca varligini devam ettirebilir. Sadece ev içinde degil, okul, isyeri ve toplu tasima araçlarinda da yüksek düzeylerde tespit edilmistir.

Ayrica mantar (küf) alerjisi olanlarda, ev içi mantarlara maruziyet sikâyetleri tetikleyecektir.

Mesleksel Alerjik Rinit

Çalisma ortamindaki alerjenlere ya da irritan (tahris edici) maddelere baglidir. Hapsirma, burun akintisi ve burun tikanikligi gibi alerjik rinit bulgulari çalisma ortamina girdikten sonra ortaya çikar. Hastalar hafta sonlarinda ve tatillerde rahattir.

‘Alerjik rinit’in diger alerjik hastaliklarla bir iliskisi var midir?

Bu hastalarin yaklasik % 30 ilâ 40’inda brons hassasiyeti ve alerjik astim, daha az siklikla da diger alerjik hastaliklar birlikte bulunabilir.

Tedavi Nasil Uygulanir?

Alerjen uyaranlarla temasin kesilmesi

Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastaliklarda oldugu gibi alerjenden korunmaktir. Polen alerjisinde bu pek kolay degildir ve tam olarak gerçeklestirilemez.

Polenden korunmak için alinacak önlemler;

*Polenlerin en fazla uçustugu sabahlari saat 05.00 ile 10.00 arasi açik havaya çikmayin. Ancak agiz ve burnu kapatan maskelerle çikabilirsiniz.

*Polen zamani açik havada spor yapmayin.

*Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her aksam saçlarinizi yikayip dus alin. Böylece üzerinizdeki tozlardan arinabilirsiniz.

*Çocuklar sokaktan geldigi zaman üstlerini hemen degistirmelerini saglayin.

*Arabada giderken camlari açmayin. Hava degisimi için klimadan yararlanin.

*Tatil için deniz kenarini tercih edin.

*Disarida gözlük ve sapka kullanin. Gözlükleri her gün akarsuyun altinda yikayin.

*Alerjiye karsi doktora basvurun.

*Çim biçmekten kaçinin ya da maske takip yapin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası