Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAS DÖNMESI NEDIR VE NEDENLERI NELERDIR?

Bas dönmesi bir hareket yanilsamasidir. Hasta, olmayan bir hareketi varmis gibi algilamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettigini zannetmektedir. Dengesizlik hissi, kisinin çevresine göre dengesini saglayamama durumudur. Bas dönmesi ve denge bozuklugu, oldukça sik rastlanan yakinmalardandir ve acile basvurularin yaklasik % 25 ini olusturur. Bu yakinmalar, özellikle orta ve ileri yas grubunda daha siktir. Çocukluk çaginda oldukça seyrek görülmektedir.

Hareket ederken dengemizi saglayabilmek için oldukça çok sayida vücut sisteminin birlikte uyum içinde çalismasi gerekmektedir. Bu da göstermektedir ki, çok sayida sistemi etkileyebilen çesitli hastaliklarin sonucunda bas dönmesi ve dengesizlik yakinmasi ortaya çikabilir. Dogru sekilde alinan yakinma ve hastanin öyküsü, bas dönmesi olan hastalarda daha kisa sürede tani ve tedaviye olanak taniyacaktir.

Birçok etkenin rol oynadigi denge sistemimizde, hastaliklarin, hangi organa ait oldugunu nasil anlariz?

Bas dönmesi ve dengesizlik yakinmasi olan hastanin mutlaka sistemik muayeneye tabi tutulmasi gerekir. Bu da ekip çalismasi (kulak burun bogaz, nöroloji,kardiyoloji) gerektiren bir durumdur. Çogu zaman hastaligin birçok organi tutan bir boyutu oldugunu düsünerek, bu konu ile ilgilenen merkezlerde birçok teknolojik aletten yaralanarak (odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokokleografi, rutin biyokimya, elektrokardiyografi, MRI, boyun doppler, ultrasonografi v.b) tani rahatça konacaktir. Hastaligin yeri ve ismi konusunda net cevaplar almamiz mümkündür. Muayene ve hastanin hikayesi kulak ile ilgili bir hastaligi düsündürüyorsa odiometrik tetkik ile hastanin isitmesi kontrol edilmelidir. VENG iç kulak fonksiyonlarini gösteren bir diger testtir. Elektronistagmografi, görsel veya kalorik uyaranla olusturulan göz hareketlerinin kaydedilmesi esasina dayanir. Bas dönmesine neden olan lezyon yerinin ve tarafinin saptanmasina dair bilgi verebilmesi ve özellikle bilgisayarli sistemde dökümantasyon saglamasi önemli bir özelligidir. ENG’den elde edilen sonuçlar, nörootolojik(nöroloji, kulak burun bogaz) muayene bulgulari ve gerektiginde yapilacak diger tetkikler ile birlikte degerlendirilmelidir.

Bas dönmesi, kendisi bir hastalik olmayip baska hastaliklarin belirtisi oldugu için nedeni belirledikten sonra etkene yönelik tedavi saglanir.

Bas dönmesi nedenleri :

1. Kulaga bagli nedenler: Gerçek bas dönmelerinin çok büyük bir kismindan sorumlu olan organdir. Pozisyona bagli bas dönmesi, bas dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sik rastlanan nedendir.Hemen hemen bütün hastalarda, basin hareketleri ile artan bas dönmesi yakinmasi mevcuttur. Tanisi, iç kulaktaki yarim daire kanallarinin, bazi manevralara verdigi yanitlara bakilarak konulur. Tedavisi, yarim daire kanallarinin içerisinde yer degistirmis olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasina dayali özel manevralardir. Meniere hastaligi; isitme kaybi, kulakta çinlama, dolgunluk hissi ve bas dönmesi ataklari ile karakterizedir.Iç kulaktaki sivilarin dengesizliginden kaynaklanir. Kulagin akintili kronik hastaliklari, isitme kaybi ile giden kulak hastaliklari, viral bir enfeksiyon sonrasi denge sinirinin etkilenmesine bagli kulak hastaliklari, ileri derecede damar tikanikligi yasayan insanlarda olusan iç kulaga daha az kan gitme durumu, bazen hiç bir nedene bagli olmaksizin iç kulakta ki zarlarin yirtilmasina bagli bas dönmesi ataklari olusabilir.

2. Travmalar : Siklikla basa alinan sert darbelerle, kafatasinda meydana gelen, iç kulagi da zedeleyen bir kirik sonrasinda bas dönmesi ile beraber bulanti ve kusma olusabilir. Bazen kafa travmasi sonrasi, herhangi bir kafatasi kirigi olmadan iç kulak yapilarinda sarsinti ya da iç kulak kristallerinde yer degistirmeye bagli olarak bas dönmesi olusabilir. Bu durumun düzelmesi haftalar ve aylar sürebilir. Böyle bir durumda, yillar sonra bile özellikle pozisyon degisikliklerinde olusan birkaç saatlik bas dönmeleri kalabilir.

3. Nörolojik hastaliklar: Beyin, beyincik gibi organlardan olusan merkezi sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarindaki tikanikliklara bagli beslenme bozukluklari, multipl skleroz (MS), sifiliz, çesitli beyin tümörleri, parkinson hastaligi, migren v.b. hastaliklar dengenin bozulmasina neden olabilirler. Hastanin öyküsünü alirken denge bozukluguna eklenmis olan kol ve bacaklarda güçsüzlük, vücudun herhangi bir bölgesinde his kaybi, çift görme, bas agrisi, bilinç kaybi, agiz çevresinde karincalanma hissi, konusma bozuklugu vb. yakinmalar sorgulanmalidir.

4. Dahili hastaliklar: Kalp yetmezligi, kalp kapakçigi hastaligi, kalp krizi, diabet, tiroid bezi hastaliklari, kansizlik, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, posture bagli düsük tansiyon, ileri kalp ritim bozukluklari, ani ve siddetli su kaybi(ishal,kusma)

5. Psikolojik denge bozukluklari: Panik atak, anksiyete(huzursuzluk), stres, depresyon,

Bas dönmesi tedavisi nasil yapilir?

Dengesizlik ve bas dönmesi yakinmalarina, multidisipliner bakis açisi içinde yaklasildiginda ön tani ve tedaviye ulasilmasi sürecinin kisalmasi mümkündür. Tedavi, nedene yöneliktir. Bas dönmesini yaratan sebep ortadan kaldirildiginda hastanin yakinmalari düzelecektir.

Meniere hastaligi, ilaç tedavisi ve yasam tarzinda bazi degisiklikler ile %90 kontrol altinda tutulur. Fiziksel ya da ruhsal stresi az bir yasam tarzinin yaninda düsük tuz diyeti (günlük 1.5 gr altinda) ile beslenmelidirler. Hayvansal yag içerigi az olan besinleri tüketmek, kafein, alkol ve sigara türü iç kulakta sivi basincini arttirdigi düsünülen içeceklerden uzak durmak gerekir. Doktorunuz, bas dönmesini azaltacak ve kulaktaki dolgunlugu giderecek ilaç tedavisi baslayacaktir. Bulanti ve kusma oldugunda, bu sikayetleri azaltacak ilaçlarin alinmasi yeterli olabilir. Hastaligin cerrahi tedaviye ihtiyaç gösteren kismi, sadece %5’ lik hasta grubu için, çesitli cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Meniere hastasi olan kisilerin bir kismi, atak gelmeden krizin gelecegini hissedebilir. Kriz öncesi alacagi bazi ilaçlarla nispeten kontrollü bir atak geçirir. Ancak geri kalan hasta grubunda bas dönmesi atagi ani geldiginden, bu tür hastalarin özellikle tasit kullanmalari sakincalidir. Aksi taktirde kisi hem kendi, hem de digerleri için tehlikeli ve hasar verici olabilir.

Pozisyonel bas dönmesi olan hastalarda, partiküllerin iç kulakta sikayet olusturmayacaklari bölgeye yönlendirilmelerini amaçlayan repozisyon yani yerine oturtma manevralari ile yaklasik olarak %90 oranindan basari saglanmaktadir. Ayni kulakta sürekli olan ya da sik yineleyen, tekrarlayan repozisyon manevralarina ragmen iyilesme saglanamayan ve semptomlarin siddetli oldugu olgularda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Denge bozuklugu veya bas dönmesi olan her hastanin mutlaka sistematik bir muayeneye (özellikle kardiyovasküler, kulak burun bogaz ve nörolojik muayeneye) tabi tutulmasi gerekir. Diger bas dönmesi nedenleri, ilgili brans hekimlerince dogru tani konulduktan sonra çesitli yöntemlerle tedavi edilecektir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası